Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Święty Mikołaj z Miry

Eliza Piotrowska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2012-10-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7516- 520-3
Liczba stron: 48
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Jednym z najbardziej znanych, najczęściej wspominanych i spontanicznie czczonych świętych jest Mikołaj. Żyjąc na przełomie III i IV wieku, zasłynął on jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Wykazał się również odwagą i sprawiedliwością, wybawiając od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. By przybliżyć najmłodszym ową niezwykle barwną postać, Wydawnictwo Święty Wojciech opublikowało książeczkę z serii Święci uśmiechnięci, po lekturze której łatwo dostrzec różnicę między autentycznym biskupem Miry a baśniową postacią świętego Mikołaja.


Książeczka Elizy Piotrowskiej to pozycja wyjątkowa, która jednocześnie bawi i uczy. Rezygnując z metody długiego i nudnego wykładu, autorka zastosowała formę wiersza. Ułatwia to dziecku przyswojenie zaprezentowanych treści. Pozytywem jest również przeplatanie zagadnień religijnych historycznymi. Dzięki temu wiedza młodego czytelnika zostanie usystematyzowana oraz osadzona w odpowiednich realiach czasoprzestrzennych.


Najważniejsze fakty z życia świętego zostały opisane w sposób przejrzysty i dowcipny: beztroskie dzieciństwo, trudy młodości, powaga mniszego życia, wreszcie: godnie piastowany urząd biskupa - to elementy działalności Mikołaja, w której – dzięki Elizie Piotrowskiej – znalazły się szczegóły wskazujące na rolę świętego w codzienności jemu współczesnych oraz zasługi umożliwiające mu zasilenie grona wybranych w wiecznej szczęśliwości. W książeczce zostały wskazane postawy godne naśladowania: umiejętność współdziałania, dostrzeganie potrzeb innych, chęć dzielenia się posiadanym dobrem z biedniejszymi, wrażliwość na ludzką krzywdę, przede wszystkim zaś - posłuszeństwo woli Bożej oraz ufność i skromność. Mowa jest również o atrybutach: mitra, pastorał, medalion.


Publikacja Święty Mikołaj z Miry przeznaczona jest dla dzieci młodszych. Stanowi ona doskonałą pomoc dla rodziców i katechetów, od których w dużej mierze zależy poziom religijnego wychowania dziecka. Książeczka została zaopatrzona w duże, wyraźne, kolorowe i zabawne ilustracje, które zdobią wszystkie bez wyjątku strony, przez co zapadają głęboko w pamięć i serce młodego czytelnika. Treści szczególnie warte zapamiętania zaznaczono powiększoną czcionką. Na końcu znalazła się krzyżówka, stanowiąca podsumowanie przedstawionych wiadomości. Twarda okładka i niewielki format książeczki pozwalają na częste sięganie po lekturę. Ponieważ podane treści oparte są na faktach z biografii Mikołaja, czytelnik bez wątpienia odnajdzie w postaci świętego wzór do naśladowania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magi18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Święty Mikołaj z Miry Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Święty Mikołaj z Miry Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Święty Mikołaj z Miry Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Święty Mikołaj z Miry Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - Święty Mikołaj z Miry Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów