Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Święty Piotr

Grant Michael

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Cyklady
Data wydania: 2001
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-86859-59-8
Liczba stron: 172
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tor

Biografia jednej z najważniejszych postaci nie tylko w dziejach chrześcijaństwa, ale także w dziejach Europy, jest ciekawym i barwnym obrazem św. Piotra oraz Jerozolimy i całej Palestyny tamtych lat. Opisuje grono najbliższych współpracowników Jezusa i zależności, jakie między nimi panowały.

Już na początku autor przeznacza sporo miejsca na dwa istotne problemy – na źródła, z jakich czerpiemy informacje oraz na ich badanie. Poświęca chociaż kilka zdań każdemu z nich i tworzy tym samym minikompendium dotyczące tekstów tego okresu. Wspomina o ewangeliach, ich autorach, czasie powstania. Warto sięgnąć po tę pozycję, gdy szukamy informacji o św. Piotrze i nie tylko o nim. Grant pisze też o tym, w jaki sposób potraktował owe źródła – na przykład jak ustosunkował się do rozmaitych opisów cudów, wizji i objawień. Rzetelnie analizuje źródła, robi to z szacunkiem dla tradycji Kościoła, ale demaskuje różnego rodzaju mity, jakie narosły w naszej kulturze. Nie ustosunkowuje się bezpośrednio do cudów czy objawień, ale pisze na przykład o statusie materialnym Szymona Piotra i innych apostołów. Zaznaczyć trzeba w tym miejscu, że pozycja ta daleka jest od „nurtu kodu da Vinci”. Faktów jest tu jednak stosunkowo niewiele – pozostało mało źródeł, które moglibyśmy badać. O wiele więcej wiemy na przykład o świętym Pawle.

Piotr jest więc dla nas wciąż postacią tajemniczą. Wiemy, że popełniał błędy i mylił się, był jednak silny i nieprzeciętnie wytrwały. Zanim został dostrzeżony, był przedsiębiorcą, który zajmował się łowieniem ryb. Dlaczego Jezus go wybrał? To tak naprawdę zawsze już pozostanie tajemnicą. Po śmierci swego nauczyciela został przywódcą chrześcijan w Jerozolimie. Gdy nadszedł czas konfliktu między Jakubem (bratem Jezusa) a Pawłem w kwestiach dogmatycznych, Piotr stał się mediatorem usiłującym pogodzić oba stanowiska. Nie rozwiązał tych problemów do końca Sobór Jerozolimski, o ile w ogóle miał on miejsce. Piotr odszedł w cień, udał się do Rzymu. Tam na nowo rozpoczęła się jego współpraca z Pawłem.

Najprawdopodobniej poniósł męczeńską śmierć, wraz z innymi chrześcijanami podczas prześladowań Nerona. Miejsce jego pochówku nie jest udokumentowane historycznie, ale jest do dziś czczone jako miejsce kultu.

Wszystko, co jest w Ewangeliach i Dziejach Apostolskich przypisane Piotrowi, napisane zostało wiele lat po jego śmierci. Pomimo, iż postać ta zostanie na zawsze na poły tajemnicza, Michael Grant w swej biografii odsłania interesujące fakty i w ciekawy sposób prowadzi opowieść o jednej z najważniejszych postaci naszych dziejów. Gorąco polecam wszystkim zaciekawionym historią Kościoła i wiary chrześcijańskiej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów