Okładka książki - Szatan z siódmej klasy

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: DB

Powieść Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”, która po raz pierwszy ukazała się w 1937 roku, do dziś doczekała się wielokrotnych wznowień, została dwukrotnie zekranizowana (w 1960 i 2006 roku) i wielokrotnie była przenoszona na scenę teatralną. Doczekała się również wersji audio do wysłuchania w doskonałej interpretacji Wojciecha Malajkata, autora wielkich kreacji teatralnych i odtwórcy wspaniałych ról w filmach dla dzieci i młodzieży. W ekranizacji „Szatana z siódmej klasy” z 2006 roku Wojciech Malajkat wcielił się w rolę profesora Gąsowskiego, nauczyciela historii głównego bohatera.

Dzieło Kornela Makuszyńskiego to opowieść przygodowo-detektywistyczna, która opisuje przygody siedemnastoletniego Adasia Cisowskiego. Adaś na przydomek „Szatana” zasłużył w szkole, kiedy udało mu się rozwiązać metodę odpytywania uczniów przez profesora Gąsowskiego oraz bezbłędnie rozwiązywać każdą, nawet najbardziej zawikłaną zagadkę. Większość akcji toczy się we wsi w której mieszkał brat profesora Gąsowskiego: poprosił on Adasia o rozwiązanie tajemniczej zagadki – kradzieży drzwi z dworku. Zadanie okazało się dosyć trudne, ale Adaś szybko wpadł na trop złodziei.

Czytelnik ma okazję śledzić perypetie miłosne głównego bohatera, który zakochał się od pierwszego wejrzenia w pięknej dziewczynie o zdumiewających fiołkowych oczach, bratanicy profesora. Książka napisana jest z humorem, jednak nie brak wielu scen, które zapierają dech w piersiach, potęgują grozę i trzymają w napięciu. Który z chłopców nie pragnął poczuć się choć przez moment Sherlockiem Holmesem? Niezwykle inteligentny i szlachetny siedemnastoletni Adam Cisowski pokazuje, że każdy może nim zostać.

Powieść ta ukazuje, że nie ma tajemnicy, której nie można by zgłębić i zagadki, której nie można rozwiązać. To świetna książka przygodowa, pełna tajemnic i detektywistycznych zagadek, która mimo upływu lat nie straciła zbyt wiele ze swej świeżości czy aktualności. To powieść, która gwarantuje dobrą zabawę dla każdego, kto zdecyduje się po nią sięgnąć nie tylko z przymusu. Dodatkową zaletą książki jest fakt, że Makuszyński postanowił przedstawić w niej realia Polski okresu międzywojennego i życie nastolatków w tamtych czasach. Być może ich wykroczenia, psoty i szaleństwa z perspektywy dzisiejszego nauczyciela wydawać się będą błahe, być może ich problemy niekoniecznie przystają do czasów dzisiejszych, być może są oni po prostu zbyt grzeczni, dobrze wychowani i uprzejmi – ale to przecież nie wada.

Z uwagi na to, że „Szatan z siódmej klasy” to od wielu lat szkolna lektura – a lektury czyta się niechętnie ponieważ są obowiązkowe i przymusowe – audiobook wydaje się być świetnym rozwiązaniem dla zbuntowanej młodzieży. Doskonała interpretacja tekstu przez Wojciecha Malajkata pobudza wyobraźnię słuchacza i powoduje, że trudno się od niej oderwać. Jednak czas nagrania jest dosyć długi. 9 godzin i 13 minut to dla niektórych pewnie zbyt wiele. Jednak biorąc pod uwagę możliwości i różne sytuacje, w których da się nagrania słuchać, uważam, że nie jest to wada znacząca.

Avatar użytkownika - martellina
martellina
Przeczytane:, Ocena: 5,

Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego to opowieść przygodowo-detektywistyczna, opisująca wakacyjne przygody siedemnastoletniego chłopca, Adasia Cisowskiego, znanego w całej szkole jako „Szatan” z racji tego, że potrafił rozwiązać każdą zagadkę.

Akcja toczy się przede wszystkim we wsi Bejgoła, gdzie mieszkał brat profesora Gąsowskiego, nauczyciela historii Adasia. Profesor poprosił głównego bohatera o rozwiązanie zagadki tajemniczych kradzieży drzwi z dworku. Adaś pojechał wraz ze swoim nauczycielem do jego brata, a niemały w tym udział miała jego bratanica, w której nasz bohater się podkochiwał.

Zadanie stojące przed Adamem okazało się niezwykle trudne, a korzenie zagadki tkwiły głęboko w przeszłości. Jak zakończy się ta historia? Czy drzwi mogą okazać się mapą prowadzącą do skarbu? Czy Adam skradnie serce bratanicy swego nauczyciela? Warto się o tym przekonać podczas lektury uznawanej już za klasykę literatury dla młodzieży powieści
Szatan z siódmej klasy

Choć książka napisana jest z dużą dozą poczucia humoru, nie brak w niej napięcia, a nawet scen zapierających dech w piersi. Z pewnością wielkim atutem tej historii jest też kreacja głównego bohatera, którego cechuje zaradność, spryt, inteligencja i niezwykła umiejętność logicznego myślenia. A także - co tu kryć - prawdziwy talent do wpadania w tarapaty.

Niezwykle ważny jest w przypadku książki Makuszyńskiego także walor dydaktyczny, który sprawił, że trafiła ona do kanonu lektur szkolnych. Powieść ta uczy, że wszystkie zagadki i problemy można rozwiązać. To książka, która mimo upływu czasu zupełnie się nie zestarzała, która zaciekawi każdego, kto interesuje się powieściami przygodowymi i detektywistycznymi. Nastoletni czytelnicy z głównym bohaterem nie tylko przeżyją niezwykłe przygody, ale też poznają Polskę okresu międzywojennego i życie nastolatków w tamtych czasach.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - DB
DB

Link do recenzji
Świetna, świetna, świetna! Są takie książki, które mimo upływu lat, zmiany pokoleń wywołują te same emocje. Do takich lektur należą na pewno powieści Kornela Makuszyńskiego. Pamiętam, że jako dziecko zaczytywałam się m.in. w "Szatanie z siódmej klasy". Ile razy czytałam, tyle razy na mojej twarzy gościł ten sam szeroki uśmiech. Teraz po latach wróciłam do tej książki i reakcja na perypetie Adasia nie zmieniła się. Mało tego, młode pokolenie też z ciekawością śledzi losy młodego detektywa i też w taki sam żywiołowy sposób reaguje na komizm słowny i sytuacyjny.
Avatar użytkownika - 13kubus5
13kubus5
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 1, Przeczytałem,
Bardzo nudna. Nie zrozumiała treść.
Avatar użytkownika - Natawki
Natawki
Przeczytane:2015-12-12, Ocena: 6, Przeczytałem,
Bardzo mi się podobało.
Avatar użytkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 6, Przeczytałem,
Świetna ksiażka. Wartka akcja i coraz to nowe zagadki. Polecam wszystkim :)
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
Jedna z najukochańszych książek z dzieciństwa. Przezabawna i wciągająca. Kryminał i komedia w jednym, a intryga rodem z powieści grozy J.S. Le Fanu. Od czasu do czasu jeszcze po "Szatana" sięgam; mój rozpadający się egzemplarz, zaczytany do granic, wciąż stoi na półce i czeka na moich synów.
Avatar użytkownika - kacpi71935
kacpi71935
Przeczytane:2013-01-30, Ocena: 6, Przeczytałem,
Piękna książka.Opowiada o Adamie Cisowskim,uczniu siódmej klasy,obdarzonego wspaniałymi zdolnościami detektywistycznymi.Potrafi rozwiązać każdą zagadkę,rozwikłać każda tajemnicę.Jego nauczyciel historii,prof.Gąsowski zaprasza go do siebie na wakacje.Chodzi mu o wyjaśnienie tajemnicy domu.Ale gdy dowiadują się o skarbie,coś trzeba wybrać.
Avatar użytkownika - Ervisha
Ervisha
Przeczytane:2010-06-14, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Świetna, wciągająca książka. Zawiera wiele ciekawych przygód, które pochłoną każdego czytelnika. Jest w niej wiele humoru. Książka dobra dla osób w każdym wieku. W dobrej cenie. Uczy dobrych wartości, takich jak na przykład przyjaźń.
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-09-22, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie - powieści obyczajowe,
Avatar użytkownika - Justinka
Justinka
Przeczytane:2012-07-03, Ocena: 5, Przeczytałem,
Jedyna lektura, którą przeczytałam (prawie) w 6 klasie i która mi się spodobała ;pp
Top 5 książek
Złodziejka książek