Recenzja książki: Życie jest krótkie, a pożądanie nie ma końca

Recenzuje: Antonia

W poszukiwaniu femme fatale

W ojczyźnie Matki Polki być femme fatale po prostu nie przystoi. To zadanie prawie niewykonalne. Można jednak o niej poczytać - zwłaszcza, jeśli to jakaś wyzwolona Francuzka lub Brytyjka. Wtedy jest na tyle odległa i egzotyczna, że prawie nieszkodliwa. Nie można jej objąć postępującym zakazem aborcji, ani tym bardziej wychowaniem do życia w rodzinie, którego nie należy mylić z wysoce niepożądaną edukacją seksualną.

 

Powieść Patricka Lapeyre wyróżnia się długim tytułem - Życie jest krótkie, a pożądanie nie ma końca. Kluczowym wydaje się tu słowo pożądanie, sugerujące tematykę związaną z miłością zmysłową. Istotnie, powieść traktuje o miłości i o zmysłach, choć refleksja nad ulotnością i zmiennością życia jest również istotnym elementem tej historii. Główna bohaterka - Nora, będąca współczesnym wcieleniem Manon Lescaut, żyje z dwoma mężczyznami jednocześnie. Jeden z nich pracuje w londyńskim City, natomiast drugi prowadzi dość swobodną egzystencję bon vivanta w Paryżu, pozwalając nieco starszej i majętnej żonie płacić swoje rachunki. Nora w zależności od nastroju spędza czas w jednej z dwóch europejskich metropolii, ucząc się aktorstwa i marząc o tym, że kiedyś zagra Ninę Zarieczną w adaptacji Mewy Czechowa.

 

To właśnie marzenia i nieustanna pogoń za nimi są właściwym tematem powieści i motorem działań bohaterów. Zarówno Nora, jak i jej francuski kochanek, Louis Blériot, którego nazwisko nieprzypadkowo przywodzi na myśl pioniera francuskiej awiacji, są nieuleczalnymi marzycielami. Choć zanurzeni we współczesności, z pozoru aktywni i dążący do życiowego spełnienia, są tak naprawdę ludźmi całkowicie oderwanymi od rzeczywistości. Zaspokajają swoje pragnienia, ekscytują się tym, co ich łączy, lecz nie są w stanie dostrzec właściwego wymiaru otaczającej ich rzeczywistości. Choroba, śmierć bliskich, nędza materialna - zdają się ich nie dotyczyć. To tylko pozory. Życie przynosi Norze i jej kawalerowi des Grieux rozczarowanie oraz ból, którego nie są wstanie unieść.

 

Powieść jest bardzo starannie skomponowana. Składa się z pięćdziesięciu krótkich rozdziałów, napisanych elegancką, długą frazą. Interesująca jest również umieszczona przez wydawcę nota tłumaczki, która pisze o konieczności dostosowania rozbudowanych, Proustowskich zdań do potrzeb współczesnego polskiego czytelnika. Przyznam, że uwagi tłumaczki zachęciły mnie do sięgnięcia po oryginał francuski. Gdy tylko znajdę się na wielokrotnie wymienianym w powieści lotnisku Roissy CGD, będę się rozglądać za powieściami Patricka Lapeyre, by umiliły mi lot - niekoniecznie nad Kanałem La Manche, który po raz pierwszy pokonał na skrzydłach jednopłatowca inżynier Louis Blériot. Od tego wyczynu, będącego realizacją wizji wielu pokoleń marzycieli i fantastów minęło już ponad sto lat.

 

Autorką recenzji jest Joanna Marat - pisarka, autorka powieści obyczajowej Grzechy Joanny.

Kup książkę Życie jest krótkie, a pożądanie nie ma końca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Życie jest krótkie, a pożądanie nie ma końca
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy