Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Życie. Następny poziom. Coaching transpersonalny

Jarosław Gibas

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Onepress
Data wydania: 2015-02-20
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788324693436
Liczba stron: 382
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Osiągnij stan flow!

 

Moda na coaching trwa od kilku lat, a popularność tego procesu prowadzącego do rozwoju wynika z jego skuteczności. Dzięki spotkaniom z coachem istnieje możliwość polepszania jakości swojego życia osobistego czy zawodowego, coaching pomaga w walce z otyłością, w wychowaniu dziecka. Kluczem do sukcesu jest działanie – w tej relacji klient wraz z coachem ustala kolejne cele i pracuje nad nimi, zaś dzięki umiejętnie zadawanym pytaniom to klient sam poszukuje odpowiedzi, sięgając w głąb siebie. W rezultacie możliwa jest optymalizacja celów (a niekiedy całkowita ich zmiana) oraz wykorzystanie w pełni swoich naturalnych możliwości. Niekiedy jednak, mimo realizacji swoich planów, mimo satysfakcjonującego życia osobistego, zawodowego i finansowego spełnienia, klienci odczuwają pewien niedosyt, pojawia się pustka, poczucie, że może w życiu chodzi o coś innego. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być brak w procesie coachingowym pewnego ważnego elementu. Pisał o nim John Whitmore (twórca modelu GROW), twierdząc iż: żeby coaching przynosił rzeczywiste efekty i miał moc wprowadzania coacheego (klienta) na następny poziom jego życia, musi być coachingiem transpersonalnym. Ten zaś nie jest możliwy bez wejścia na poziom głębokiej duchowości.

 

O tym rodzaju coachingu, o pracy nad duchowością możemy przeczytać w książce Jarosława Gibasa, socjologa, trenera i coacha. Publikacja Wydawnictwa Helion Życie. Następny poziom adresowana jest nie tylko do coachów czy trenerów osobistych, trenerów komunikacji interpersonalnej, ale i do wszystkich tych, którzy interesują się coachingiem oraz szeroko pojętym samorozwojem. Język publikacji nie ogranicza grupy odbiorców, zabierając czytelników w podróż nie tylko po meandrach psychiki, ale i duszy. Dzięki lekturze książki mamy szansę otworzyć się na nowe możliwości, a nawet – dzięki ćwiczeniom i udzielaniu szczerych odpowiedzi – wznieść się na wyższy poziom świadomości i zacząć żyć pełnią życia, poczuć pasję i zaangażowanie w działania. Mówiąc o duchowości, autor zaznacza, że nie chodzi tu o duchowość wyznaniową, bowiem powinna ona czerpać ze wszystkich religii, jednak od żadnej nie jest zależna.

 

Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, z których pierwszy traktuje o samym coachingu, roli cocha, inteligencji emocjonalnej i duchowej oraz o ich roli w naszym życiu. Autor wyjaśnia także dokładnie pojęcie coachingu transpersonalnego, definiowanego jako proces, w którym wyruszenie w drogę nie jest możliwe bez identyfikacji, czy wybrany cel jest zgodny z tym, co wynika z naszego transpersonalnego Ja. W rozdziale drugim odpowiemy na pytanie, czym tak naprawdę jest obecność oraz dlaczego tak łatwo żyje nam się życiem innych, poznamy również Tybetańską księgę umarłych i jej wybrane zapisy. Trzeci rozdział definiuje natomiast uważność oraz jej elementy składowe, opisuje działania dystraktorów oraz wyjaśnia, jaką rolę w uważności odgrywają nasze nawyki.

 

Kolejne rozdziały zawierają przykłady osądów i etykietowania, autor wyjaśnia procesy zachodzące z udziałem emocji oraz podejmuje próbę wyjaśnienia, czym różni się „ja” od „mnie”. Ostatnie trzy rozdziały dotyczą tematów związanych ze stanem flow, a także stanem zero, medytacją oraz transmutacją. Umiejętne posłużenie się przez Gibasa wplecionymi w tekst opowieściami, które prowokują do stawiania pytań i rozważania przedstawianych sytuacji, zmusza do konfrontacji z samym sobą oraz głębokiej refleksji. Taka konstrukcja książki Życie. Następny poziom sprawia, że jej lektura staje się podróżą, której celem jest zdobycie tego, czego rzeczywiście pragniemy, świadomość, kim naprawdę jesteśmy, a także osiągniecie stanu flow, mającego bezpośredni związek z poczuciem satysfakcji i spełnienia.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów