Stres-  jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem; bodźcem awersyjnym), charakteryzująca się brakiem równowagi. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi. W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne*

Tematem stresu zainteresowałam się podczas wykładów z psychologii, tym bardziej, że jak każdemu uczniowi czy studentowi nieraz towarzyszyło mi uczucie łomotanie serca, szybszy oddech, lęk, pocenie ze strachu itp.
Ale stres nie pojawia się tylko w czasie naszej edukacji. To uczucie towarzyszy nam od początku naszego poczęcia, aż do momentu śmierci. Stres może być mobilizujące i wpływać pozytywnie na nasze działanie. Niestety tak dzieje się rzadko. w większości przypadków to uczucie potęguje negatywne działania naszego organizmu, a występujący przewlekle może prowadzić do chorób różnego rodzaju , a nawet śmierci (często samobójczej).

Stresu nie da się całkowicie wykluczyć, dlatego opracowuje się różnorodne metody niwelowania go. W krajach azjatyckich stosuje się najczęściej i najchętniej medytacje oraz jogę. Oba te zagadnienia w swojej książce "opisuje" Jon Kabat-Zinn.

Jon Kabat-Zinn jest profesorem medycyny na Uniwersytecie Massachusetts, światowej sławy autor, naukowiec i nauczyciel medytacji. W Polsce dotychczas ukazały się jego książki "Gdziekolwiek jesteś, bądż", "Świadomą drogą przez depresję" oraz "Dary codzienności. Podręcznik uważnego rodzicielstwa".

Autor w tej pozycji dzieli się z czytelnikiem założeniami opracowanego przez niego samego programu służącego do ograniczenia stresu opartego na samoświadomości. To poprzez medytacje można uzdrowić ciało i ukoić duszę.

Lekturę bym podzieliła na dwie części. Pierwsza z nich tłumaczy początki medytacji i jogi oraz wpływ cyklu medytacji na nasze życie. Autor opisuje , jak dzięki poddawaniu się zadumie duchowej można zmniejszyć i spróbować ujarzmić źródła stresu.
Profesor w sposób podręczny uczy, jak techniki medytacji, które były już stosowane w starożytności pomagają w dzisiejszych czasach. Uczy także czytelnika ,poprzez liczne przykłady, jak skupić się na oddechu, który wycisza i uspokaja nasze ciało.
Natomiast druga, a zarazem obszerniejsza cześć dotyczy naukowych wywodów , faktów i dowodów na poparcie tezy autora.

Wszystko jest napisane językiem bardzo przystępnym, bez górnolotnych naukowych określeń i terminów. Jon Kabat-Zinn nie mami czytelnika i nie obiecuje natychmiastowej poprawy stanu ducha i samopoczucia, lecz pisze wprost, że proces musi być regularny, gdyż to dyscyplina czyni cuda.

Joga staje się coraz bardziej popularna w Polce i dobrze. Polecam

Informacje dodatkowe o Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-08-14
Kategoria: Poradniki
Dodał/a opinię: figlarna24

Zobacz opinie o książce Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból

Kup książkę Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból

Praktyka uważności dla początkujących
Jon Kabat-Zinn0
Okładka ksiązki - Praktyka uważności dla początkujących

Odzyskaj chwilę obecną i pełnię życia Wszystko i cokolwiek - pieszczota wiatru na skórze, gra światła i cienia, czyjś wyraz twarzy, jakiś przejściowy...

Uzdrawiająca moc uważności. Nowy sposób na życie
Jon Kabat-Zinn0
Okładka ksiązki - Uzdrawiająca moc uważności. Nowy sposób na życie

W ,,Uzdrawiającej mocy uważności" pionier światowego ruchu mindfulness opowiada, jak w twórczy sposób zmienić stosunek do własnego ciała i umysłu. Dowiadujemy...