Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból

Jon Kabat-Zinn

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-08-14
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788375547436
Liczba stron: 592
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: figlarna24

Stres-  jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem; bodźcem awersyjnym), charakteryzująca się brakiem równowagi. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi. W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne*


Tematem stresu zainteresowałam się podczas wykładów z psychologii, tym bardziej, że jak każdemu uczniowi czy studentowi nieraz towarzyszyło mi uczucie łomotanie serca, szybszy oddech, lęk, pocenie ze strachu itp.
Ale stres nie pojawia się tylko w czasie naszej edukacji. To uczucie towarzyszy nam od początku naszego poczęcia, aż do momentu śmierci. Stres może być mobilizujące i wpływać pozytywnie na nasze działanie. Niestety tak dzieje się rzadko. w większości przypadków to uczucie potęguje negatywne działania naszego organizmu, a występujący przewlekle może prowadzić do chorób różnego rodzaju , a nawet śmierci (często samobójczej).

Stresu nie da się całkowicie wykluczyć, dlatego opracowuje się różnorodne metody niwelowania go. W krajach azjatyckich stosuje się najczęściej i najchętniej medytacje oraz jogę. Oba te zagadnienia w swojej książce "opisuje" Jon Kabat-Zinn.

Jon Kabat-Zinn jest profesorem medycyny na Uniwersytecie Massachusetts, światowej sławy autor, naukowiec i nauczyciel medytacji. W Polsce dotychczas ukazały się jego książki "Gdziekolwiek jesteś, bądż", "Świadomą drogą przez depresję" oraz "Dary codzienności. Podręcznik uważnego rodzicielstwa".

Autor w tej pozycji dzieli się z czytelnikiem założeniami opracowanego przez niego samego programu służącego do ograniczenia stresu opartego na samoświadomości. To poprzez medytacje można uzdrowić ciało i ukoić duszę.

Lekturę bym podzieliła na dwie części. Pierwsza z nich tłumaczy początki medytacji i jogi oraz wpływ cyklu medytacji na nasze życie. Autor opisuje , jak dzięki poddawaniu się zadumie duchowej można zmniejszyć i spróbować ujarzmić źródła stresu.
Profesor w sposób podręczny uczy, jak techniki medytacji, które były już stosowane w starożytności pomagają w dzisiejszych czasach. Uczy także czytelnika ,poprzez liczne przykłady, jak skupić się na oddechu, który wycisza i uspokaja nasze ciało.
Natomiast druga, a zarazem obszerniejsza cześć dotyczy naukowych wywodów , faktów i dowodów na poparcie tezy autora.

Wszystko jest napisane językiem bardzo przystępnym, bez górnolotnych naukowych określeń i terminów. Jon Kabat-Zinn nie mami czytelnika i nie obiecuje natychmiastowej poprawy stanu ducha i samopoczucia, lecz pisze wprost, że proces musi być regularny, gdyż to dyscyplina czyni cuda.

Joga staje się coraz bardziej popularna w Polce i dobrze. Polecam

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów