Recenzja książki: Życie pod nadzorem. Jak wytrwać z maniakami kontroli w domu i w pracy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W codzienne życie człowieka wkomponowana jest obecność wielu osób. Wszyscy ci, których spotykamy każdego dnia, wywierają pośredni lub bezpośredni wpływ na nasze postępowanie. Otaczając się ogromną ilością znajomych i przyjaciół, nie jesteśmy w stanie zrezygnować z obecności tych, którzy w jakikolwiek sposób nie spełniają naszych oczekiwań. Książka Życie pod nadzorem jest wyczerpującym poradnikiem, w znacznym stopniu ułatwiającym współżycie międzyludzkie. Barbara Baker podsuwa konkretne propozycje, ułatwiające rozwikłanie problemu: Jak wytrwać z maniakami kontroli w domu i w pracy. Czyni to w sposób kompetentny, co sprawia, że po zaproponowaną lekturę sięgamy z nadzieją na szybkie rozwiązanie trudnych sytuacji.

Wszystkie opisane przypadki dotyczą konkretnych osób, z którymi autorka zetknęła się podczas prowadzonej przez siebie terapii. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznać charakterystyczne cechy osobowości maniakalnej oraz sto jeden sposobów sprawowania kontroli. Po przybliżeniu podstawowych typów maniaków kontroli (zazdrosny, paranoiczny, zawsze mający rację, narcystyczny i obsesyjno-kompulsywny), autorka uczy sposobu postępowania z każdym z nich oraz podaje konkretne ćwiczenia, pomocne w danej sytuacji.

W poradniku nie brak ukierunkowania treści na konkretnego czytelnika, który ma okazję przeanalizować „własnego” maniaka kontroli (jeżeli okaże się, że taki rzeczywiście istnieje). Właściwemu rozeznaniu sprzyja podana klasyfikacja zaburzeń osobowości oraz omówienie ich przyczyn. Pozwala to zastosować odpowiedni typ psychoterapii i poradnictwa psychologicznego.

Po zrozumieniu, dlaczego ludzie stają się maniakami kontroli, codzienne życie bez wątpienia stanie się o wiele łatwiejszym i szczęśliwszym. Jednak dopiero prawidłowe rozpoznanie opisywanego stanu umożliwi właściwe postępowanie. W związku z powyższym, w ostatniej części poradnika znalazła się „Samopomoc dla maniaków kontroli”. Zainteresowani będą mieli możliwość zrozumieć samych siebie, a także poznać techniki prowadzące do zachowań mniej kontrolujących.

W wydanej nakładem Jedności książce Życie pod nadzorem znalazły się adresy stron internetowych, pod którymi chętni odnajdą porady prawne oraz przydatne informacje dotyczące mobbingu, przemocy, mediacji rodzinnej i małżeńskiej. Zastosowane przez autorkę nazewnictwo psychologiczne, stawia lekturę w szeregu specjalistycznych. Jednak pomimo tego, przeznaczona jest dla wszystkich. Podczas jej lektury maniak kontroli zrozumie, że nadszedł czas zmiany swego postępowania. Natomiast ci, którym przyszło żyć i pracować w towarzystwie opisywanego „bohatera”, nauczą się przydatnych strategii i taktyk przetrwania. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że książka okaże się pomocna dla tych, którzy z nadzieją po nią sięgną.

Kup książkę Życie pod nadzorem. Jak wytrwać z maniakami kontroli w domu i w pracy

Zobacz opinie o książce Życie pod nadzorem. Jak wytrwać z maniakami kontroli w domu i w pracy