Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Życie. Podręcznik sztuki przetrwania

Łukasz Miszewski

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2012-09-01
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-62476-66-4
Liczba stron: 136
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

ABC życia czyli jak przetrwać


Życie jest jak dżungla – przetrwają tylko najsilniejsi – niezależnie od tego, jak bardzo brutalnie brzmi to stwierdzenie, obserwacja rzeczywistości nie pozwala wątpić w jego prawdziwość. Czy zatem można zrobić coś, aby świat stał się miejscem przyjaznym, albo chociaż pozwalającym wieść żywot w niczym nie zagrożonym poczuciu bezpieczeństwa? Czy można "rozkodować" go, ujmując każdy aspekt w definicje będące nadzieją na przetrwanie?
O tym, że jest to realne, przekonuje czytelników Łukasz Miszewski, a na dodatek czyni to w zachwycającym, lekko ironizującym stylu. Jego książka Życie. Podręcznik sztuki przetrwania. 256 rzeczy, które trzeba wiedzieć o (wszech)świecie, opublikowana przez wydawnictwo Illuminatio, to fascynująca przygoda z otaczającą nas rzeczywistością, ujętą nie w sztywne ramy definicji, ale prezentującą (niezupełnie) naukowe podejście do tematu. Pozycja ta jest adresowana do wszystkich, którzy chcą nauczyć się ekonomii życia, a na dodatek (zgodnie z Konstytucją) - chcą, a nawet muszą, zrobić to szybko, wreszcie - do tych, którzy planują przetrwać wszelkie mniejsze lub większe burze („po mnie choćby potop”) albo plagę dinozaurów (jak zrobił to były trener polskiej reprezentacji piłki nożnej, Antoni Piechniczek).


Tym samym dzięki Miszewskiemu zgłębiać możemy specyfikę akcentu Arnolda Schwarzeneggera, dowiemy się, jak wygląda ludzka twarz bakterii i dlaczego ludzka kreatywność jest zdecydowanie przereklamowana (w tym miejscu należy przyznać autorowi rację – nazwanie biegunów północnym i – uwaga  – południowym, było mało błyskotliwe).


Jeśli zastanawiamy się nad grą w "totka" czy wynikiem egzaminu, warto w tym celu wykorzystać chmury, z których ponoć można wyczytać przyszłość. I choć, według autora, wydaje się ona w ten sposób bardzo odległa i w kształcie króliczka, to z pewnością można przepowiedzieć z niej deszcz. Ten natomiast przywędrował wraz ze słynną popołudniową herbatą prosto z Anglii, zatem tam należy kierować reklamacje odnośnie do przemokniętych butów czy zepsutego przez deszcz przyjęcia ogrodowego.


Skąd zaś przywędrował człowiek, czyli chodzące, oddychające i tłoczące się w środkach komunikacji miejskiej zaprzeczenie ewolucji? Właściwie nie wiadomo, choć Miszewski przytacza jedną z popularnych tez, głoszących, że kobieta powstała w wyniku drobnego błędu w eksperymencie z żebrem w roli głównej.


W takim tonie pseudo-naukowo-prześmiewczym utrzymana jest cała książeczka, swego rodzaju poradnik życia, wypełniony hasłami pochodzącymi z otaczającej nas rzeczywistości. Podczas lektury Podręcznika sztuki przetrwania zgłębimy tajemnice obcej rasy z kosmosu (tj. lekarzy), pracy (alternatywy dla bycia bogatym), emigracji (i nie będzie tu słowa o Polakach w Londynie, ale o …Davidzie Copperfieldzie), zaś wiedza ta – tak odmienna od dotychczas posiadanej - może wznieć nas na wyżyny drabiny ewolucyjnej w wielkomiejskiej dżungli. Pod warunkiem, oczywiście, że posiadamy spory dystans zarówno do siebie, jak i do świata, bądź też nie spróbujemy używać owych definicji podczas klasówki w szkole.


 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Jula567 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Mogłabym o niej rzec: 'pozytywnie głupia książka' ;)
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Genialna dla każdego wesołego człowieka, który akurat jest smutny. Pełna humoru i ciekawych porównań, sprawia, że bardzo szybko się ją czyta i wiele uśmiecha.
Polecam serdecznie wszystkim!
magyar plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Super teksty. Ale książce przydałaby się korekta !
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów