Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Żydzi sefardyjscy

Joseph J.Levy

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Cyklady
Data wydania: 2005-02-28
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 83-86859-94-6
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Szczepanik

Na obszarze Półwyspu Iberyjskiego przez osiemset lat mieszkali Żydzi. Nazywani Sefardyjczykami komunikowali się przy pomocy dialektów judeo-romańskich, a ich stosunki zarówno z katolikami, jak i wyznawcami islamu były doskonałe. Okres tego idealnego współżycia trzech wielkich religii i kultur do dziś nazywa się Złotym. Sytuacja uległa jednak całkowitej zmianie w roku 1492 – na przestrzeni czterech lat, na mocy dekretu wydanego przez króla Ferdynanda i królową Izabelę Katolickich, Żydzi zostali wypędzeni z Hiszpanii i Portugalii. Fakt, że musieli zamieszkać na nieznanych im ziemiach włoskich, bałkańskich, czy nawet w Ameryce Południowej, spowodował, iż zamknęli się na wpływy innych kultur, zachowując po dziś dzień swoją odrębność. Książka Josepha J. Levy’ego i Yolande Cohen przedstawia historię Żydów sefardyjskich od początku ich osiedlania się na Półwyspie Iberyjskim, poprzez wygnanie, rozproszenie, aż po czasy współczesne.

 

„Żydzi sefardyjscy” to książka interesująca – cała opowieść została rozpisana na części i rozdziały, a każdy z elementów tej pięknie składającej się w jedno opowieści, rozpoczyna się od zdania pytającego. Pojedyncze rozdzialiki zaś, wchodzące w skład całości, traktować można także jako odrębne eseje, szkice odpowiadające na zadane w temacie pytanie. Autorzy przewidzieli z niezwykłą przezornością, co może interesować odbiorcę. Stanęli nie po stronie uczonych, którzy przekazują swoją wiedzę bez względu na to, czy czytelnik będzie w stanie zrozumieć erudycyjny wywód, czy nie, ale po stronie czytelnika właśnie, podając mu zbiór informacji w sposób przystępny i uporządkowany językiem jasnym i prostym.

 

Informacje przedstawione w książce dotykają różnych sfer – są nie tylko zapisem chronologii wydarzeń, ale także kroniką najważniejszych postaci, wydarzeń i tekstów kultury, charakterystyką cech opisywanej cywilizacji, a także przedstawieniem skutków takich, a nie innych rozwiązań, nie tylko na płaszczyźnie religii judaistycznej, ale także jej wpływu na inne religie, jak chociażby chrześcijaństwo. I odwrotnie, tak jak na przykład w rozdziale „Na czym polegała rola i działalność inkwizycji?”, gdzie bada się przyczyny pogromu innowierców, czyli w tym przypadku także i Żydów. Przy okazji, zróżnicowanie informacji i zaznaczenie tego faktu w kolejnych tytułach, pomaga zorientować się łatwo i szczegółowo w tym, jakie kwestie poruszone zostały w książce Josepha J. Levy’ego i Yolande Cohen. Jedno wydaje się pewne – każdy, kogo interesuje tematyka żydowska, znajdzie w „Żydach sefardyjskich” coś dla siebie.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ot Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
halina-k Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów