Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Żyj i pozwól żyć

Bielik-Robson Agata, Sutowski Michał

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Data wydania: 2012-10-01
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788362467747
Liczba stron: 324
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Traktat o filozofii (i nie tylko)


Prof. Agata Bielik-Robson – filozofka, profesor katedry Studiów Żydowskich na Uniwersytecie w Nottingham, a także Instytutu Filozofii i Socjologii PAN jest znana z dwóch rzeczy: ciętego języka i rozległej wiedzy. Przymioty te łączy w fenomenalnych esejach czy publicystyce.

  
Wtajemniczeni wiedzą, że można się po Bielik-Robson spodziewać nie tylko tekstów filozoficznych, czego najlepszym dowodem jest publikacja najnowsza, a mianowicie wywiad-rzeka wydany przez Krytykę Polityczną w Serii z Różą. Wywiad przeprowadzony przez Michała Sutowskiego, politologa, publicystę, absolwenta kolegium MISH UW i redaktora m.in. Pism politycznych Jacka Kuronia, a także Pism politycznych Stanisława Brzozowskiego, jest w istocie „pieśnią na dwa głosy”, bowiem cięte odpowiedzi współgrają tu z doskonale skonstruowanymi pytaniami, wydobywającymi z rozmówczyni dokładnie to, na czym zależy czytelnikowi – szczerość i prawdę, czasami brutalną, czasami niewygodną, odsłaniającą przed nami życie filozofki. Momentami można zapomnieć, że mamy do czynienia z rozmową, a nie z biografią, bowiem tematyka rozmów jest szeroka: począwszy od dorastania Bielik-Robson, przez rzeczywistość lat 80. i 90, po analizę kondycji zarówno polskiej, jak i zachodniej polityki.


Odnajdujemy zatem na stronach książki wspomnienia z rodzinnego domu w Aninie, otoczonego wysokim murem, postacie ekscentrycznego ojca i matki, zaangażowanej społecznie i politycznie. Profesor mówi o rodzinie (…) my nie jesteśmy inteligencją poszlachecką, tylko raczej burżuazyjną, rodem z przedwojennego mieszczaństwa, wspominając handlowe korzenie i przedsiębiorczość matki, która zrezygnowała z posady, kiedy tylko nadarzyły się sprzyjające okoliczności na początku lat 80. i od razu założyła własną firmę. Pracowała w niej zresztą sama Bielik-Robson jako „szeregowy pracownik”, zgodnie z założeniem, że „kto nie pracuje, ten nie je”.


Czytamy również o żyłce handlowca pani profesor, która w studenckich czasach sprzedawała tureckie kurtki puchowe oraz o niefortunnej podróży do Grecji ze słynnym aparatem Zenit, zakończonej pobytem w greckim więzieniu. Poznamy też historię o niani – babci Marczakowej (pojawiła się już wcześniej w jednym z esejów rozmówczyni) oraz o planach wstąpienia do zakonu i oddaniu się życiu kontemplacyjnemu.


Bielik-Robson wspomina również szkołę podstawową, wypełnioną dziećmi z osiedla Instytutu Badań Jądrowych i warszawskie liceum Hoffmanowej upływające pod znakiem stanu wojennego. Opowiada o traumie tego okresu, o filozofii na uniwersytecie, o swoich wykładowcach i wrażeniach z okresu studiów. W jej przeszłości odnajdujemy również wątek romansowy z… Markiem Kamińskim.


Mamy również wątek angielski, czyli emigracyjną rzeczywistość, wrogość rodaków na obczyźnie i studia w Oksfordzie, a następnie stypendium Josepha Conrada udzielane przez ambasadę brytyjską i Goldsmiths College w południowo-wschodnim Londynie. Okres pobytu w Anglii Bielik-Robson wspomina z nostalgią, mówiąc Bardzo dobrze mi to zrobiło, że się na chwilę uwolniłam od Polski.


Lata 90., określone jako salony i resentymenty, to próba podsumowania tego okresu i burzliwych wydarzeń na scenie politycznej, ale również kulturalnej (polskie salony) oraz bolesne wyjście z „Res Publiki”. Bielik-Robson odsłania również kulisy związku z Cezarym Michalskim, mówi o granicach życia prywatnego, postkomunizmie oraz decyzji o ponownym wyjeździe do Anglii, skąd otrzymała propozycje pracy na uniwersytecie w Notingham – objęcie katedry Jewish Studies.


Książkę wzbogacają liczne zdjęcia ze zbiorów Bielik-Robson, zarówno bardzo osobiste, portretujące dziecięce lata i prezentujące przyjaciół oraz rodzinę, jak i te wykonane we wnętrzach kolejnych mieszkań oraz na tle zabytków.


Żyj i pozwól żyć to dowód na znakomite porozumienie Sutowskiego i Bielik-Robson. Słowa płyną tu rzeczywiście jak rzeka, zaś rozmówczyni ujmuje nas swoją wiedzą, elokwencją i ripostami. Z taką samą otwartością mówi o domu rodzinnym, jak i o swoich związkach, pracy oraz polityce, nie klucząc, a już z pewnością nie unikając odpowiedzi na pytania określane mianem „drażliwych”. Wywiad stał się dzięki temu książką niezwykle esencjonalną, wciągającą i inspirującą. Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z rozmówczynią, czy też stajemy w opozycji wobec niej, chcemy dyskutować, dzielić się opiniami. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż autorom udało się osiągnąć niezwykłą równowagę pomiędzy tematami trudnymi i zawiłymi wątkami a sielskimi wspomnieniami, dzięki czemu Żyj i pozwól żyć pochłania się jednym tchem, by później smakować tę książkę długo w myślach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2015-02-24, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów