Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - A ja nie jestem gwiazdą POP
Kup Teraz

A ja nie jestem gwiazdą POP

Kimberly Greene

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2009-06-12
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788361635246
Liczba stron: 238
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Zwykle bycie gwiazdą pop to w powieściach dla nastolatek sfera marzeń i dążeń – te pierwsze stanowią lekkie pocieszenie, te drugie dają, zwykle złudną, nadzieję na odniesienie sukcesu. Kimberly Greene decyduje się jednak na zerwanie z ostrożnym schematem i wprowadza swoją bohaterkę w świat showbiznesu – wprawdzie gwiazdą pop nie jest Sam, prawie trzynastolatka, a jej starsza siostra, Danni, ale dziewczynka ma niepowtarzalną okazję przekonać się, jak smakuje sława. Sam nie może żyć jak jej rówieśniczki: w domu cały czas przebywa ekipa filmowa, bo wszyscy chcą oglądać niepowtarzalne reality show i śledzić rodzinę Danni na każdym kroku. Blaski i cienie życia gwiazdy pozna zatem Sam niejako od kuchni – impulsywna bohaterka pozbawiona jeszcze dyplomatycznych talentów co jakiś czas wpadać będzie w tarapaty, a może też nieświadomie zaszkodzić siostrze. Drugą sferę zainteresowań dziewczynki stanowi przeszłość, a dokładniej: rodzinny sekret. Sam nie chce czuć się samotnie – ma tylko mamę i siostrę; menedżer Danni i reżyser telewizyjny, Blu, chociaż stale przebywający w domu, nie mogą wypełnić pustki (przyznaję jednak, że kreacja Bluforda jest tu znakomita, a i oryginalna).

 

I tu wkracza Greene na płaszczyznę nieco ryzykowną, być może chce w ten sposób podnieść rangę swojej powieści i zamiast banału zaserwować nastoletnim czytelniczkom trochę wiedzy i trudniejszych wzruszeń: wprowadza bowiem do pozornie lekkiej, beztroskiej historyjki kwestię martyrologii Żydów. Oczywiście porusza temat w mocno okrojonej wersji, właściwie – jedynie go sygnalizuje, ale i tak powstaje tu w pewnym miejscu lekturowy dysonans – trudno sobie zresztą wyobrazić, żeby było inaczej, kiedy łączy się świat z wyobraźni małych dziewczynek z ponurą rzeczywistością ubiegłego wieku.

 

„A ja nie jestem gwiazdą pop” to także książka, w której pojawiają się dwie narracje: pierwsza to infantylne wyznania Sam, ukształtowane na wzór bloga (zresztą jako blog się tutaj pojawiają), raczej mało efektowne, choć dla właściwych odbiorczyń książki z pewnością interesujące, za to mocno emocjonalne. Druga to narracja klasyczna, trzecioosobowa – chłodne spojrzenie z zewnątrz na poczynania Sam. Trzeba przyznać, że na początku dość trudno przestawiać się z relacji uczuciowej na beznamiętny opis, z czasem jednak coraz mniej uwagi poświęca Kimberly Greene na układanie „notek”, a coraz więcej na naturalną, wartką opowieść – widać wyraźnie, jaki sposób opowiadania jest jej bliski do tego stopnia, że musi się w pewnym momencie posunąć do klasycznego chwytu, przerzucenia informacji z opowieści do wyznań blogowych nastolatki, żeby uatrakcyjnić te ostatnie. Oczywiście miła i wrażliwa Danni ma okrutną i bezwzględną rywalkę, Harley, oczywiście obie gwiazdeczki estrady nie cierpią się i toczą ciągłe boje.

 

Autorka nie proponuje na szczęście kolejnej książki o tym, jak zrealizować sen o sławie, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelniczek, ale tą powieścią nie podsyca raczej ich marzeń o karierze. Znacznie ciekawsza okazuje się kwestia przodków, po raz kolejny zatem dawne uznane wartości wygrywają ze współczesnymi rojeniami. Jest tu trochę międzykulturowej egzotyki, trochę przygód, które na pewno zainteresują małe czytelniczki – powieść Kimberly Greene pozytywnie wyróżnia się na tle innych błyskotkowych relacji o ziszczonych snach nowych kopciuszków.

 

Autorka próbuje zaproponować coś więcej niż banalną, płaską fabułkę, będącą esencją świata pop. Chociaż życie małej Sam zmieniło się diametralnie w ciągu ostatniego roku, bohaterka i tak musi zmierzyć się z wieloma typowymi dla dziewczyn w jej wieku problemami – ma zatem „A ja nie jestem gwiazdą pop” i wymiar zestawu porad, zgrabnie ukrytych w tekstowych rozwiązaniach. To typowe czytadło dla młodszych nastolatek – z pewnością nie będą nim zawiedzione.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-21, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów