Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

A ja nie pozwolę nudzić Wam się w szkole

Eliza Piotrowska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7278-263-2
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Książeczka Elizy Piotrowskiej „A ja nie pozwolę nudzić wam się w szkole!” to propozycja wydawnicza dla najmłodszych, którzy zaczynają edukację szkolną. Przypomina skrzyżowanie zeszytu ćwiczeń z magazynem dla dzieci. Jest to jednocześnie historia o przyjaciołach z klasy, ich pomysłach i zabawach.

 

Książeczka mieści kilka podpowiedzi dotyczących wspólnych rozrywek, zawiera też parę informacji czy propozycji spędzania wolnego czasu w stylu dawnego dziecięcego pisemka „Ja-Ty-My”. „Cały sekret polega na tym, żeby uczyć się nie tylko na lekcjach, a bawić nie tylko na przerwach” – przekonuje Tola, narratorka tej nietypowej historyjki. Na początku przedstawia całą swoją klasę i nauczycieli, wykorzystując przy tym rymowanki. Opowiada o różnych rodzajach pisma, przyborach szkolnych, inicjałach, kaligrafach czy gryzmołach. Dzieci mogą za pomocą zamieszczonej tu zagadki sprawdzić, która półkula mózgu działa u nich sprawniej. Jest w książce kilka pomysłów na twórcze – bardzo twórcze – działania, jest nawet gra planszowa, która pozwoli przyswoić sobie kilka reguł ortograficznych, utworzyć kilka rymów, ogólnie – pobawić się słowami.

 

Napotkamy też w tej książeczce kącik Sherlocka Holmesa – pytania wymagające skupienia i koncentracji, a także logicznego myślenia – próby rozszyfrowania autorów wymyślonych hasełek, na podstawie wiedzy o charakterach bohaterów. Po kolejnych tematach są miejsca na własną działalność artystyczną: rysunki, próbki różnych stylów pisania, odciski palców przyjaciół… autorka nie pozwala maluchom na nudę: czyni z nich współtwórców tej publikacji. Znajduje się tu więc sporo wiadomości-ciekawostek. Eliza Piotrowska wyjaśnia, że dzieci mogą się różnić nie tylko kolorem skóry czy wzrostem, ale też umiejętnościami i zainteresowaniami. Uczy dobrych manier, zasad zachowania (sztandarowym jest przedstawienie skutków jednoczesnego jedzenia obiadu i odrabiania zadań), tolerancji, ale i rozsądnego, wyważonego wygłaszania sądów.

 

Po odwróceniu książki uzyskujemy „Zeszyt rzadki na notatki” – miejsce na „wszystko to, o czym powinieneś pamiętać i o czym nie chciałbyś zapomnieć”. Jest to jednocześnie rodzaj pamiętnika – kolejne kartki przypisane są kolejnym miesiącom: od września po sierpień. Wszystkie ozdobione zostały drobnymi rysunkami. Książeczka wykorzystuje styl pisma ręcznego, nie drukowanego – kartki są w linie, co jeszcze bardziej przywodzi na myśl zeszyt ćwiczeń, lub po prostu zeszyt – tyle że ciekawszy i bardziej inspirujący, niż wszystko, do czego młodzi uczniowie muszą zaglądać. Mnóstwo tu zabawnych rysunków, kolorów, czcionek – wszystko to ma zapewnić czytelnikom przyjemność lektury. Oryginalność tej publikacji zapewni jej z pewnością przychylność najmłodszych czytelników.

 

Z Elizą Piotrowską nie można się nudzić, a to, co proponuje autorka dla odbiorców, którzy wkraczają w wiek szkolny, przyniesie sporo rozrywki i podpowiedzi, jak twórczo spędzić czas.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - A ja nie pozwolę nudzić Wam się w szkole Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - A ja nie pozwolę nudzić Wam się w szkole Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - A ja nie pozwolę nudzić Wam się w szkole Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - A ja nie pozwolę nudzić Wam się w szkole Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - A ja nie pozwolę nudzić Wam się w szkole Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów