Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Afera Kobana

Marta Węgiel

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-74-69574-9
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

W latach 2000 do książek Joanny Chmielewskiej – pisarki czerpiącej charaktery powieściowych bohaterów z życia – trafiła niejaka Martusia, przyjaciółka Joanny, pracująca w telewizji, a w „Babskim motywie” pomagająca rozwikłać kryminalną aferę. Teraz ukazuje się nowa powieść Martusi – czyli Marty Węgiel.

 

„Afera Kobana” to kryminał, który śmiało może konkurować z ostatnimi książkami Joanny Chmielewskiej. Choć troszkę słaby pod względem humoru, stylem i lekkością pióra przypomina teksty mistrzyni polskiego kryminału. Nie ma tu mowy o epigoństwie, jedynie o podpatrywaniu doskonałego warsztatu twórczego Chmielewskiej: Marta Węgiel odkryła bowiem swój sposób na powieść kryminalną…

 

Bohaterka (znana z poprzedniej książki), Agata Gosztyńska jest pracownicą telewizji i dziennikarką. Swoją drogą, szkoda, że nie ma na imię Martusia – prezentacja z „Babskiego motywu” wystarczyłaby, żeby opisać tę postać: pozostawienie zaś imienia i charakterystyki Joanny sprawia, że, paradoksalnie, Agaty u Chmielewskiej brakuje. Agata pewnego dnia otrzymuje od swej przyjaciółki-zwierzchniczki nietypowe zlecenie: ma zrobić film dokumentalny o Alu Kobanie. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Afera Kobana zaprzątnęła umysły wszystkich dziennikarzy, wstrząsnęła Polską – chodziło o możliwość zwiększenia inwestycji kapitału zagranicznego w media z trzydziestu trzech do stu procent. Koban, znany reżyser, miał doprowadzić do zmiany prawa. I choć sprawa odbiła się szerokim echem w mediach, a obrady kolejnych usiłujących poznać prawdę komisji śledczych były jawne i transmitowane w telewizji – nikt nigdy nie zrobił nawet najmniejszego reportażu o Kobanie. Agata ma być pierwsza: jako dotąd obiektywna i rzetelna dziennikarka stanowi najlepszą z możliwych twórczyń filmu dokumentalnego. Mimo ostrzeżeń kolegów, braku wprawy w poruszaniu się po świecie polityki i mimo niepokojących tajemniczych sygnałów wokół zlecenia zabiera się do pracy. Jednak gdy pojawiają się groźby, szantaże, a nawet morderstwo, nie wiadomo, czy uda się jej odkryć prawdę… Agatę zaczyna niespodziewanie otaczać tłum adoratorów – i obok kryminalnego, doskonale rozwija się wątek relacji damsko-męskich i obyczajowych (głównie budowanych wokół Weroniki, nastoletniej córki Agaty i… wokół Joanny – autorki najpoczytniejszych powieści w Polsce). Są te relacje wzorowane na bestselerowych książkach Chmielewskiej – od tego porównania zresztą nie sposób uciec, myślę też, że nie ma po co. W prywatnym, amatorskim śledztwie pomagają Agacie znajomi i przyjaciele, iskierki zainteresowania przystojnym mężczyzną stanowią zapowiedź niebanalnego rozwoju wydarzeń – czytając „Aferę Kobana” nie da się nie dostrzegać podobieństw i zbieżności z kryminałami Chmielewskiej.

 

Czyżby pojawiła się godna kontynuatorka? Jeśli Marta Węgiel do „pogodnego pisania” doda jeszcze więcej humoru – będzie można powiedzieć, że objawia się druga Chmielewska, która – z racji serdecznej przyjaźni z prototypem – ma w dodatku prawo do podobnego komentowania wspólnie spędzanych chwil. Bo Joanna w „Aferze Kobana” jest Chmielewską w najczystszej postaci, Chmielewską w dodatku z „Wszystko czerwone” i „Kocich worków” – tą najbardziej przyciągającą czytelników. Świetnie rozkłada Marta Węgiel chwile napięcia, nie pozostawia fragmentów emocjonalnie pustych; chociaż zmienia płaszczyzny zainteresowań, każdorazowo potrafi bez większego problemu skupić uwagę odbiorców na ciekawie przedstawionych wydarzeniach. Narracja pierwszoosobowa, z rzadka pojawiające się wątpliwości natury językoznawczej, autoironia i dystans, komentarze do rzeczywistości – styl, do którego przyzwyczaiła nas Chmielewska, powraca teraz u Marty Węgiel. Co ważne – jest to styl, którego Węgiel nie wyostrza, a który łagodnie przejmuje, wprowadzając do niego akcenty nowości.

 

Z jednym tylko autorka ma problem – a przynajmniej w jednym miejscu nie wychodzi jej na dobre zapatrzenie w Chmielewską – nietypowy kłopot z pozornie błahym nadawaniem bohaterom imion. Chmielewska, kiedy używa jakiegoś imienia lub pseudonimu, nie modyfikuje go nigdy – stąd Tereska i Okrętka, stąd Martusia czy Grażynka, stąd Alicja. Nie ma mowy o innym brzmieniu i formie, imię staje się integralną częścią charakterystyki bohatera. W „Aferze Kobana” wszystkie imiona przyjaciół i bliskich podaje Marta Węgiel bez zdrobnień – a Zofia czy Piotr w kontekście bliskiej przyjaźni i w natłoku innych – równie oficjalnie nazywanych – postaci trochę razi, wygląda sztucznie. Jest w tej książce coś, co każe cieszyć się lekturą. Idealnie wyważone proporcje? Pomysł na powieść? Oparcie w pisarskim autorytecie? Możliwość powrotu do świata z najlepszych powieści Chmielewskiej? To znakomita powieść rozrywkowa. Nic więcej nie potrzeba.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Afera Kobana Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Afera Kobana Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Afera Kobana Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Afera Kobana Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Afera Kobana Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów