Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Agnes w Wenecji
Kup Teraz

Agnes w Wenecji

Martyna Wojciechowska

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-6000-30-4
Liczba stron: 92
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Książki podróżnicze Beaty Pawlikowskiej (z wyjątkiem tych, które stanowią kompilację poprzednich dzieł, bo i takie chwyty autorka stosuje) cieszą się – i słusznie – sporą popularnością. Nie są aż tak efektowne, jak relacje z wypraw jej byłego męża, Wojciecha Cejrowskiego, ale przepełnione dowcipem i wiadomościami encyklopedycznymi czytało się dość przyjemnie. Teraz jednak Blondynka zaskakuje odbiorców i wyraźnie zmienia target – uprzedzam więc, że „Agnes w Wenecji” to książka bardzo odbiegająca od standardów, do jakich nas Pawlikowska przyzwyczaiła. Tomasz Raczek stwierdza (w upublicznionym w blurbie fragmencie korespondencji) „tą książką zaskoczysz swoich czytelników!”. Lepiej może, żeby rozmiłowani w literaturze przygodowo-podróżniczej odbiorcy na „Agnes” się nie nacięli, to publikacja nie dla nich.

 

Agnes męczy się zwyczajnością. Wyjeżdża do Wenecji, a tam spotyka… Vivaldiego, Marco Polo oraz Casanowę. Inspiruje ich, przeżywa rozmaite uniesienia, myśli i czuje. I co? I nic. Wydaje się że dzięki Latarnikowi mogła Pawlikowska odwołać się do tej części własnego pisarstwa (natchnienia? stylu?), która nie mogła dojść do głosu w utworach reportażowych i fascynujących egzotyką. Tam nastawienie na poetyckość przygłuszane było koniecznością skoncentrowania się na codziennych przeżyciach, doznaniach, związanych z walką o przetrwanie w surowych warunkach. W serii Blondynki raport przesłaniał wartości estetyczne. I „Agnes w Wenecji” jest właśnie kumulacją tego liryzmu, kuszących przenośni, które nie mogły znaleźć miejsca w treściwych publikacjach podróżniczych.

 

W „Agnes” nie liczy się bowiem fabuła, a brzmienie słów. Beata Pawlikowska spisuje po prostu frazy, które przez nią przepływają (przynajmniej do takiego rytmu pracy przyznaje się w liście, zauważając, że „ta książka napisała się sama”). Efekt działania strumienia (nie)świadomości dla czytelników nieprzygotowanych będzie z pewnością szokujący. Pawlikowska chce upajać rytmem prozy, jej poetyckością, pozwala sobie na pisanie praktycznie o niczym, tak sobie, żeby pisać. Niby o miłości i natchnieniu – a naprawdę o okropnej samotności i tęsknocie.

 

Autorka próbuje wytworzyć nastrojowy klimat, tylko że boję się jednego: poza egzaltowanymi czytelniczkami, które lubują się w opowieściach o miłości pod każdą postacią, nikt nie uzna „Agnes” za literaturę (tym bardziej – za piękną). Pawlikowska sprawdza się jednak przede wszystkim w prostych słowach, wymyślne quasi-poetyckie partie są w jej wykonaniu sztuczne, zgrzytają, zamiast płynnie prowadzić przez opowieść. Zakrawa to albo na kicz, albo na grafomanię. Przeestetyzowanie książki niespecjalnie dobrze wybrzmiewa. Widzę tu zamiast wrażliwości pustosłowie, zamiast ulotności pustkę barokowych, kwiecistych fraz. Odciskanie poetyckiej wody z każdego akapitu może w końcu znużyć.

 

Jest „Agnes w Wenecji” książką dziwną. Sprawia ta publikacja wrażenie, jakby powstała tylko i wyłącznie dla satysfakcji autorki i dla jej przyjemności lekturowej. Na pewno nie każdego czytelnika (nie każdą czytelniczkę) przekona. Stanowi jakby dopełnienie książek podróżniczych, esencję tego, czego dawniej u Pawlikowskiej nie było – i czego nikt by nawet nie szukał. Zgodnie z charakterystyką Blondynki, przedstawioną w „Agnes” – to literacki powrót do debiutu – „magicznego realizmu” z wyobraźni osiemnastolatki. Fakt, bardziej by ta pozycja pasowała do wynurzeń i marzeń nastolatki, ale może znaleźć zwolenników. Pod warunkiem, że zapomnimy na trochę o dokonaniach Blondynki.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment

Przepraszam was bardzo, ale opisując zarys (a może brak tego czegoś) , z opisu wydawcy, ponieważ mimo, iż książeczkę ukończył dwa dni nie jestem w stanie spamiętać o czym była. Wiem tylko, co we mnie buzuję.OPIS

Ta przewrotnie napisana książka to poetycka opowieść o muzyce, miłości i pasji. Znużona codziennością Agnes wyjeżdża do Wenecji. Tam spotyka Casanovę, Marco Polo i Vivaldiego. Każdy z nich ma swoją skrywaną namiętność i każdy z nich odnajduje w Agnes cząstkę siebie...


Ludzie, co chłam. Jaka szmira. O czym to jest. Pytam siebie i tych, którzy to czytali. Ja akurat słuchałam. Lektorka swym filozoficznym tonem miałczała niczym kot w okolicach rui. Coś okropnego. Bez sensu, głębi, wyrazu i znaczenia dla literatury.


Beata Pawlikowska tym razem stoczyła się na same dno literackiej głębiny.  Miało być magicznie, zalatywać melodyjnym śpiewem rodem z książek wschodnich, azjatyckich pisarzy. A wybierając region na przebieg fabuły, czyli Włochy, to moim skromnym zdaniem akcja powinna odzwierciedlać ten włoski klimat. 


Klimat ciepła, temperamentu, miłości  . I choćby ta miłość, samotność miała by być  pełne smutku i goryczy czy żalu więcej życia, by się przydało. Bohaterka, o której nic nie jestem w stanie napisać, bo jej opowieści , jakby wyła do księżyca uleciały ze mnie jak kamfora.


Książka, a raczej książeczka, gdyż ma tylko 93 strony powinna zostać zapomniana. Dostała notę 2, tylko i wyłącznie z mojej sympatii dla podróżniczki.


To coś, bo na miano dzieła to nie zasługuje, jest dowodem, że Beata Pawlikowska na powieściopisarkę się raczej nie nadaje. Niech pisze o podróżach, a filozoficzne wywodu pozostawi tym utalentowanym w tej kwestii.


Jednym słowem PORAŻKA. Nie traćcie na nią czasu.aspazjaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 tygodnie,
Nie rozumiem, dlaczego jako autorka widnieje Martyna Wojciechowska? "Agnes w Wenecji" z całą pewnością napisała Beata Pawlikowska.

Nie jest to książka podróżnicza, na co mogłaby wskazywać osoba autorki i tytułowa Wenecja. To krótki utwór, w którym losy bohaterki nieodmiennie łączą się z pięknym włoskim miastem, którego nastrój Pawlikowska oddaje bardzo umiejętnie, i z osobami z miastem związanymi, słynnymi mężczyznami.

Mimo że książka ma niewielką objętość, jej lektura bardzo mi się dłużyła. Utwór nie ma lepszych i gorszych momentów, jest nudny.

Na plus - oddanie klimatu miasta, pomysł. Na minus - nieciekawa tego pomysłu realizacja.
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
To nie jest przewodnik po Wenecji. To piękna, metaforyczna i liryczna opowieść, która spaceruje ulicami tego miasta. Cudownie oddaje nastrój Wenecji.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Agnes w Wenecji Bierki
Marcin Szczygielski
Okładka - Agnes w Wenecji Za niebieskimi drzwiami
Marcin Szczygielski
Okładka - Agnes w Wenecji Ach ci faceci!
Krystyna Mazurówna
Okładka - Agnes w Wenecji Les Farfocles czyli Nasturcje i ćwoki oraz Farfocje namiętności
Marcin Szczygielski
Okładka - Agnes w Wenecji Bingo
Marcin Szczygielski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów