Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7596-450-9
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Znany ze swych podróżniczych pasji Marek Kamiński, może się poszczycić wieloma osiągnięciami: jako pierwszy człowiek na świecie zdobył w jednym roku biegun północny i południowy, podczas samotnej wyprawy na Spitsbergen pokonał trzysta pięćdziesiąt kilometrów na nartach, dotarł brzegiem krateru na Kilimandżaro, pontonem opłynął Bałtyk a katamaranem Atlantyk. Przeszedł pustynię Gibsona, podróżował autostopem po Kubie i Meksyku. Wyliczone wyprawy to tylko niektóre spośród mnóstwa innych, ułatwiających Markowi Kamińskiemu realizację kolejnych celów i wyzwań, a także oddalających poczucie stopniowo narastającej pustki. W pięknie ilustrowanej publikacji pod patronatem National Geographic, autor opisał ubrane w poszczególne słowa swoje doświadczenia i nadał im ważności, podkreślając niebagatelną rolę tego wszystkiego, co przynosi los.

W Alfabecie opatrzono treścią sto pięćdziesiąt dwa hasła. Poprzez każde z nich Marek Kamiński nie tylko dzieli się z czytelnikiem swoimi przeżyciami i refleksjami, ale przede wszystkim w obrazowy sposób przedstawia świat, jaki dane mu było zwiedzić dzięki licznym wyprawom. Kolejne litery polskiego alfabetu (ubrane w przemyślenia) odnoszą się do szybko mijających chwil i jeszcze szybciej następujących po sobie zdarzeń. W pierwszej kolejności pod rozwagę czytelnika zostały poddane zagadnienia związane z wysokogórską wspinaczką, a wśród nich przede wszystkim: asekuracja, biegun, bezsilność, cień, determinacja, dotykanie świata, góra lodowa i granica, labirynt, lęk oraz lód, marzenia, nadzieja, odwaga, przygoda, rezygnacja i samotność, a także trudności, wysiłek, zwątpienie oraz żywioł. Swoich „pięciu minut” doczekali się: nauczyciele wypraw, Jaś Mela, rodzina i… Jan Paweł II. Poprzez opisywane hasła przebija konieczność działania tu i teraz, współdziałania w zespole, przeciwstawiania się schematom oraz pokonywania nie sprawdzającej się rutyny.

W albumowym wydaniu Alfabetu znalazły się ściśle związane z bogatą treścią ilustracje autorstwa Mariusza Stawarskiego oraz kolorowe zdjęcia pochodzące z Fundacji Marka Kamińskiego, archiwów prywatnych a także Wikipedii. W tekście wykorzystano materiały i wypowiedzi z kilku książek autora, które do tej pory ukazały się drukiem. Dodatek stanowią informacje dotyczące osoby autora wraz ze szczegółowym spisem jego wypraw. Wnętrze okładki stanowi zaproszenie do Klubu Odkrywcy Dobra (nie zapomniano o adresie strony internetowej, numerze KRS Fundacji i nowościach wydawniczych). Adresaci Alfabetu – wszyscy bez wyjątku – w przystępnej formie przekazu odnajdą drogowskazy prowadzące wprost do życiowych biegunów, z którymi zmaga się każdy z nas.

alkatraz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Książka jest wykorzystaniem źródeł z innych lektur Kamińskiego. Autor napisał ją w sposób hasłowy - przypominający podróżniczą encyklopedię. Poznajemy sposób postrzegania słów przez Polaka od ,,ambicji" aż po ,,żywioł". Książka jest zbiorem myśli filozoficznych, mądrych podsumować ludzkiej egzystencji. Dodatkowo została zaopatrzona pięknymi zdjęciami. Niewiele dowiemy się jednak o wyprawach polarnika, mimo nawiązań do biegunów. Autor stosuje w tekście mnóstwo metafor, które mają nas zmotywować i pomóc w podejmowaniu decyzji.
andr Linia koment
Sumire Linia koment