Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Alfabet

Marek Kamiński

Ocena ( 4 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7596-450-9
Liczba stron: 180
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Znany ze swych podróżniczych pasji Marek Kamiński może się poszczycić wieloma osiągnięciami: jako pierwszy człowiek na świecie zdobył w jednym roku biegun północny i południowy, podczas samotnej wyprawy na Spitsbergen pokonał trzysta pięćdziesiąt kilometrów na nartach, dotarł brzegiem krateru na Kilimandżaro, pontonem opłynął Bałtyk, a katamaranem - Atlantyk. Przeszedł pustynię Gibsona, podróżował autostopem po Kubie i Meksyku. Wyliczone wyprawy to tylko niektóre spośród mnóstwa innych, ułatwiających Markowi Kamińskiemu realizację kolejnych celów i wyzwań, a także oddalających poczucie stopniowo narastającej pustki. W pięknie ilustrowanej publikacji pod patronatem National Geographic autor opisał ujęte w poszczególne słowa swoje doświadczenia i nadał im wagi, podkreślając niebagatelną rolę tego wszystkiego, co przynosi los.


W Alfabecie opatrzono treścią sto pięćdziesiąt dwa hasła. Poprzez każde z nich Marek Kamiński nie tylko dzieli się z czytelnikiem swoimi przeżyciami i refleksjami, ale - przede wszystkim - w obrazowy sposób przedstawia świat, jaki dane mu było zwiedzić dzięki licznym wyprawom. Kolejne litery polskiego alfabetu (uzupełnione o przemyślenia podróżnika) odnoszą się do szybko mijających chwil i jeszcze szybciej następujących po sobie zdarzeń. W pierwszej kolejności pod rozwagę czytelnika zostały poddane zagadnienia związane z wysokogórską wspinaczką, a wśród nich przede wszystkim: asekuracja, biegun, bezsilność, cień, determinacja, dotykanie świata, góra lodowa i granica, labirynt, lęk oraz lód, marzenia, nadzieja, odwaga, przygoda, rezygnacja i samotność, a także trudności, wysiłek, zwątpienie oraz żywioł. Na kartach książki spotykamy też nauczycieli wypraw, Jasia Melę, rodzinę i… Jana Pawła II. Poprzez opisywane hasła przebija konieczność działania tu i teraz, współdziałania w zespole, przeciwstawiania się schematom oraz pokonywania nie sprawdzającej się rutyny.


W albumowym wydaniu Alfabetu znalazły się ściśle związane z bogatą treścią ilustracje autorstwa Mariusza Stawarskiego oraz kolorowe zdjęcia pochodzące z Fundacji Marka Kamińskiego, archiwów prywatnych, a także Wikipedii. W tekście wykorzystano materiały i wypowiedzi z kilku książek autora, które do tej pory ukazały się drukiem. Dodatek stanowią informacje dotyczące autora wraz ze szczegółowym spisem jego wypraw. Wnętrze okładki stanowi zaproszenie do Klubu Odkrywcy Dobra (nie zapomniano o adresie strony internetowej, numerze KRS Fundacji i nowościach wydawniczych). Adresaci Alfabetu – wszyscy bez wyjątku – w przystępnej formie przekazu odnajdą drogowskazy prowadzące wprost do życiowych biegunów, z którymi zmaga się każdy z nas.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alkatraz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Książka jest wykorzystaniem źródeł z innych lektur Kamińskiego. Autor napisał ją w sposób hasłowy - przypominający podróżniczą encyklopedię. Poznajemy sposób postrzegania słów przez Polaka od ,,ambicji" aż po ,,żywioł". Książka jest zbiorem myśli filozoficznych, mądrych podsumować ludzkiej egzystencji. Dodatkowo została zaopatrzona pięknymi zdjęciami. Niewiele dowiemy się jednak o wyprawach polarnika, mimo nawiązań do biegunów. Autor stosuje w tekście mnóstwo metafor, które mają nas zmotywować i pomóc w podejmowaniu decyzji.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
darr2 Linia koment
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,magiczne,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów