Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Alfabet w mistyce i magii

Franz Dornseiff

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Cyklady
Data wydania: 2001
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 83-86859-57-1
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Fimbulwinter

Pismo od dawna niosło ze sobą ładunek mistyczny. Wiązało się to z jego kreacyjną zdolnością: spisane mogły zostać prawa, komunikaty pisemne wymykały się ograniczeniom czasu (trwałem inskrypcje na kamieniach, murach itd.) jak i przestrzeniu (notatki i listy przesyłać można było przez posłów na znaczne odległości). Nic dziwnego, że to właśnie kapłańska warstwa społeczna - chcąca utrzymać władzę - zainteresowała się tym wynalazkiem. Naturalną konsekwencją tego było z jednej strony spisanie wielu obrzędów i modlitw, a z drugiej przyznanie alfabetowi rangi sakralnej.

 

Książka Franza Dornseiffa "Alfabet w mistyce i magii" próbuje podjąć temat mistycznego aspektu alfabetu. Choć temat jest bardzo ciekawy, to ujęcie go tutaj - równie nudne. Publikacja ta miała początkowo charakter naukowy i próby uznania jej dziś za działo popularnonaukowe, jakkolwiek podstawne, ujmują jej wartości. Nastawienie na przyjemność płynącą z odbioru tekstu wprawi czytelnika w niemałe rozczarowanie.

 

Również jako naukowe kompendium wiedzy o magicznych aspektach języka "Alfabet w mistyce i magii" się nie sprawdza. Uwaga zwrócona jest na czasy starożytne i wczesne średniowiecze, a przecież nie do tego ogranicza się mistycyzm alfabetu. Autor ogranicza się praktycznie tylko do Egiptu, Grecji, Rzymu, Bizancjum oraz Semitów i Arabów, pomijając zupełnie tereny słowiańskie. nordyckie, północno i południowoamerykańskie a także cały Daleki Wschód.

 

Naukowy charakter pracy motywuje także ogrom przypisów jakimi zasypywany jest czytelnik. Wielka szkoda, że zwykle niewiele one wyjaśniają: odsyłają do kolejnych - najczęściej niemieckojęzycznych - publikacji, w większości już nieosiągalnych. Także treść staje się olbrzymią wyliczanką kolejnych przykładów i źródeł dotyczących poruszanych kwestii, jednak pod natłokiem nazwisk, dat, tytułów etc. trudno już dotrzeć do mającej się z tego wyłonić istoty.

 

Praca ta powstałą w latach 1916 - 1925, co częściowo usprawiedliwia jej charakter. Jednocześnie zawiera elementy odmiennie dziś ukazywane, które weryfikuje obecny stan badań.

 

Z punktu widzenia współczesnego językoznawstwa, zwróconego raczej ku kognitywizmowi (więc i ku socjolingwistyce), "Alfabet w mistyce i magii" nie posiada zbyt dużej wartości. Dla przeciętnego czytelnika pozbawionego naukowych aspiracji będzie ona po prostu nudna. Polecić ją można jedynie osobom zainteresowanym bardzo konkretnymi zagadnieniami z dziedzin religioznawstwa i ezoteryki (przy czym zdecydowanie bardziej religioznawstwa, niż ezoteryki).

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów