Recenzja książki: Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy

Recenzuje: gocha

Mistrz grozy zaprasza na seans. Psychoza to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych filmów w historii kina. Na jego temat stworzono niezliczoną ilość opracowań, prac naukowych, książek; odbyło się niejedno sympozjum naukowe, na którym skrupulatnie omawiano niemalże każde ujęcie. Nieznana historia Psychozy wyróżnia się jednak szczególną pieczołowitością w rekonstruowaniu procesu powstawania tego kultowego dzieła, ale także tym, że zawiera unikatowe wywiady i niepublikowane dotąd zapiski reżysera.

Historia książki Rebello zaczęła się od napisania przez niego jednego artykułu prasowego, by z czasem ewoluować w opracowanie wydane w roku 1990, przez wielu traktowane jako kanoniczne. Rebello rekonstruuje historię powstawania filmu od momentu, gdy Robert Bloch postanowił napisać swoją „przerażająco skuteczną” powieść o psychopatycznym mordercy, mającym problemy z mamusią. Odrzucona przez studio Paramount powieść przypadła za to do gustu Hitchcockowi, który podjął się jej sfilmowania niemalże na własny koszt.

Rebello skrupulatnie odtwarza cały proces powstawania filmu: kompletowanie zespołu, walkę z cenzurą, starania o budżet. Znalazło się miejsce na szczegółowe omówienie obsady, scenografii, kostiumów, muzyki, a także oryginalnej kampanii promocyjnej. Krok po kroku ukazana jest cała magia, z jakiej korzystał reżyser: rekonstrukcja obejmuje także kręcenie poszczególnych sekwencji, w tym kultowego zabójstwa pod prysznicem.

Autor zabiera nas w podróż w czasie do Hollywood lat sześćdziesiątych, przy okazji oddając głos ludziom biorącym udział w produkcji filmu. W ostatnim rozdziale: Echa sławy i jej następstwa wracamy z kolei do współczesności, a Rebello pokazuje, jak niezwykłym i przełomowym dziełem była Psychoza. Wskazuje nie tylko na jego znacznie dla historii kina, ale także na różnorodne sposoby odbioru na przestrzeni lat, a także wylicza dzieła inspirowane Psychozą.

Nie każdemu może przypaść do gustu niezwykle emocjonalny stosunek, jaki ma autor, do przedmiotu swojego opisu: każda strona to niemalże pean pochwalny na cześć brytyjskiego reżysera. Ale, powiedzmy sobie szczerze, Nieznana historia Psychozy to książka przeznaczona dla wielbicieli mistrza grozy i jego niezapomnianych filmów. Uwielbienie jest tutaj zatem jak najbardziej na miejscu. Jak napisał Patrick McGillian w obszernej biografii Hitchcocka: Strach, realizm wymieszany z fantazją, moc rozumowania i dyscyplina uporządkowanego myślenia- to kamienie milowe jego sztuki. Dzięki wnikliwej książce Rebello jesteśmy w stanie odnaleźć te wszystkie cechy w jednym z najbardziej znaczących dzieł reżysera.

Kup książkę Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy

Zobacz opinie o książce Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy