Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-60504-63-5
Dodał/a recenzję: Fimbul

Dość uciążliwym dla krytyka zadaniem jest recenzja kolejnych tomów większego zbioru. Zwykle bywa tak, że większość spostrzeżeń zawiera się w recenzji pierwszego tomu i później pozostaje tylko skupienie się na zwrotach fabuły. Ale trzeba mieć świadomość niezwykłej pomysłowości Jacka Piekary, który z powodzeniem rozbija wszelkie czytelnicze oczekiwania, sprawiając, że (jego literacka) prawda przekracza (czytelnicze) imaginacje.

Wystarczy wspomnieć jakim zaskoczeniem była powieść "Przenajświętsza Rzeczpospolita", ironiczna satyra na zjawisko "kościoła toruńsko-katolickiego", trochę w stylu Bułhakowa. Następujący po niej pierwszy tom "Alicji" wydawał się konsekwentnym odejściem od poetyki fantasy, choć - jak zauważyłem recenzując tamten tom - "nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż w pierwszej częsci autor pozostawia otwarte furtki [dziś dopisuję: proszę zwrócić uwagę na trafność metafory - drugi tom rozpoczyna się symbolicznym przejściem przez bramę). Furtki dla fantastycznych elementów, postaci, motywów, które współistnieć mają ze światem realnym [...]". W tym tkwi kolejna niespodzianka, jaką Piekara uraczył swoich czytelników.

"Alicja i ciemny las" to nie powieść, w której elementy fantastyczne wnikają łagodnie w świat realny, jak ma to miejsce na przykład u Gaimana. Tym razem fabuła zostaje osadzona głęboko w świecie fantastycznym, gdzie "nic nie jest prawdziwe i wszystko jest możliwe". Najciekawsze w książce jest podejście do konwencji. Mamy tu do czynienia z demaskacją fantastycznej symboliki, której nie powstydził by się Bettelheim. Jednocześnie ta demaskacja wpisana jest w narrację, przez co mamy tu do czynienia z dwoma porządkami: pierwszy z nich zawiera w sobie fabułę, postaci i świat przedstawiony, drugi jest dekonstrukcją pierwszego. Ostatecznie zostaje zachwiany status tych porządków tak, że w pewnej chwili trudno określić, co jest rzeczywistością "wewnętrzną", a co "zewnętrzną".

"Twierdzisz, że jesteś znanym i bogatym autorem, ale dziwnym trafem nie znasz ani nazwy własnego banku, ani telefonu do niego. Mówisz, że wysłano cię w misji ratowania jakiegoś dziecka, ale nie wiesz, kto je uwięził ani gdzie ono jest. Żeby znaleźć swoją przyjaciółkę, korzystasz z pomocy gadającego kruka oraz poznanej w lesie dziewczyny, wszystko w tym celu, by dotrzeć do smoka. [...] W takim razie, Aleks, ja pozwolę sobie opowiedzieć ci inną historię i wysłuchaj mnie spokojnie. [...] Przeżyłeś załamanie nerwowe spowodowane między innymi rabunkowym trybem życia, jakie prowadziłeś przez ostatnie lata. Od pół roku leczysz się w klinice psychiatrycznej, gdzie lekarze starają się wydobyć cię nie tylko z uzależnień, ale również z szeregu nad wyraz nieprzyjemnych halucynacji, które cię nękają. Mam ci pokazać rachunki, które co miesiąc opłacam?" [s. 108 i nast.]

Ta mistrzowska kreacja równoległych porządków, w których jeden dekonstruuje drugi, a jednocześnie zawiesza własny charakter, raz głęboko psychoanalityczna wymowa symbolicznego świata sprawiają, że nowa powieść Jacka Piekary jest bez wątpienia najlepszą książką z gatunku fantasy, jaką czytałem w tym roku.

arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,
brak treści, w porównaniu do pierwszej części.... jest mrok i niewiele więcej,
PaniKaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-07-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2010,
Niezła. Ale pozostanę tylko na określeniu jej jako niezłej, strawnej bądź znośnej. Jako druga część "Alicji", niestety dla mnie okazała się gorsza. Zdecydowanie jest bardziej mroczna i klimatyczna niż pierwsza część, ale nie posiada "tego czegoś". Tego dreszczyka emocji, tej tajemniczości która w pierwszej części sprawiała że nie chciało się odejść od książki. Tutaj jest inaczej. Miałam wrażenie że wiele momentów, wiele dialogów było pisanych na siłę. Tak jakby czasem autor nie wiedział co napisać i na siłę odwlekał ten kulminacyjny moment, który niestety też mnie trochę rozczarował. Jak dla mnie okazał się zbyt "cukierkowy". Mimo to podsumowując, książka dobra. Szybko się czyta i nie wymaga myślenia. Polecam ją przede wszystkim osobą które przeczytały pierwszą część. Miłe dopełnienie całości.
ot Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
glaadys Linia koment
Dizzy Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Jacek Piekara,
Okładka - Alicja i Ciemny Las Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Alicja i Ciemny Las Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Alicja i Ciemny Las Ritus
Markus Heitz
Okładka - Alicja i Ciemny Las Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Alicja i Ciemny Las Rzeczpospolita III i pół