Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Alicja. Tom 1

Jacek Piekara

Ocena ( 2 osoby )
3.0
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2007-06-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-60504-29-1
Liczba stron: 196
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Krzysztof Grudnik

Jacek Piekara popularność uzyskał jako twórca literatury fantasy. Jego poprzednia książka - "Przenajświętsza Rzeczpospolita" - była złośliwą satyrą (i - o zgrozo! - szybko spełniającą się przepowiednią) na pewne prawicowo-katolickie tendencje polityczne w Polsce. Jej fantastyczność była zdecydowanie mniejsza, bliższa Bułhakowi (genialna kreacja pana Światłoniesienia!) niż Tolkienowi.

 

Najnowsza książka tego autora, zatytułowana "Alicja", podąża w obranym kierunki i na tle wcześniejszego dorobku Piekary - zaskakuje. Tym razem temat jest całkiem poważny, tak jak i cały świat przedstawiony. Książka obejmuje dramatyczną historię relacji pewnego trzydziestokilkuletniego scenarzysty z czternastolatką, tytułową Alicją. Uczucie, którym Alicja darzy Aleksa, a którego świadomość Aleks nabiera z czasem, doprowadza do tragicznego finału i prawie szczęśliwego zakończenia. Prawie szczęśliwego? Nie, raczej: prawie zakończenia.

 

"Alicja" to dopiero pierwszy tom. Niemniej jej konstrukcja jest w pewien sposób zamknięta i można traktować ją jako integralną całość, co jest dobre dla czytelnika, który nie musi czekać na rozwiązanie napięcia aż do wydania kolejnego tomu (kolejnych tomów?). Ciekawie prowadzona jest narracja. Perspektywa pierwszej osoby stała się obecnie modna i popularna, nikogo już nie ujmuje. Uwagę zwracają swobodne retrospekcje. Początkowo irytują, bo zdradzają przebieg wypadków, choć ostatecznie bywają zwodnicze. Z czasem czytelnik przyzwyczaja się do nich, są to przecież najczęściej jedynie jednozdaniowe, krótkie komentarze, które pozwalają spojrzeć na daną sprawę z odmiennego punktu widzenia, podkreślić jej ważność lub też zanegować ową - wbrew nasuwającym się przypuszczeniom. Dzięki temu możemy śledzić wydarzenia nie tylko z perspektywy Aleksa, ale również poznać ich ogląd w oczach Alicji.

 

Podjęcie tematu pedofilii w literaturze jest ryzykowne. Zastanawia tez sposób jej ukazania. Nie tyle w samej "Alicji", co w literaturze w ogóle. "Lolita" Nabokova również rzucała na zagadnienie światło w dużej mierze pozytywne. Piekara posuwa się chyba jeszcze dalej, tak, jakby świadomie chciał wywołać skandal (co, niestety, nie udało się w przypadku "Przenajświętszej..."). Z drugiej strony bohaterom tej książki nieraz trudno odmówić racji... Kontynuacja przygód Aleksa i Alicji będzie tym ciekawsza, że budzi przypuszczenia i lęki. Otóż niesposób oprzeć się wrażeniu, iż w pierwszej części autor pozostawia otwarte furtki. Furtki dla fantastycznych elementów, postaci, motywów, które współistnieć mają ze światem realnym, trochę w stylu Neila Gaimana. Wywołuje tym obawy, ponieważ to właśnie brak nagromadzenia takowych elementów sprawia, iż historia ta jest wyjątkową w dorobku Jacka Piekary. Oczywiście nie można pominąć fantastycznego układu fabuły, przejaskrawianych zbiegów okoliczności oraz enigmatyczno-profetycznych snów, one jednak zapewniają idealny balans pomiędzy pisarstwem fantastycznym a poważną prozą. I to ten balans w zestawieniu z lekkim piórem i ironicznym humorem autora sprawia, że "Alicję" pochłania się łapczywie w jeden wieczór.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Missmi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52/2014,
Podaję link do mojej opinii http://lubimyczytac.pl/ksiazka/77443/alicja

Zmęczyłam i nie chcę więcej. Taka nuda, taka męczarnia. A miało mnie zachwycić, zaintrygować i porwać. Efekt końcowy lektury jest taki, iż nie wiem, czy sięgnę po drugi tom.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Shatti Linia koment
Przeczytane:2016-01-29, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Jagheera Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Jacek Piekara,
break
Okładka - Alicja. Tom 1 Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Alicja. Tom 1 Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Alicja. Tom 1 Ritus
Markus Heitz
Okładka - Alicja. Tom 1 Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Alicja. Tom 1 Rzeczpospolita III i pół
Sylwia Milan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów