Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Alicja w Krainie Czarów

Lewis Carroll

Ocena ( 14 osób )
4.4
Wydawnictwo: Buchmann
Data wydania: 2011-04-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7670-090-8
Liczba stron: 191
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

„Alicja w Krainie Czarów” to książka w każdym calu, od pierwszej do ostatniej strony, niepowtarzalna. Jednak mnogość wydań oraz tysiące ilustratorskich interpretacji dzieła Lewisa Carrolla sprawiły, że powieść ta mieni się czytelnikowi milionem cudownych barw. A przecież to w ogólnym rozrachunku cały czas ta sama opowieść, ta sama historia o przygodach małej dziewczynki, która gnana ciekawością, podążyła śladami Białego Królika. Ponadczasowa, fenomenalna i ilekroć po nią sięgnąć – zaskakująca. Taka jest, bez względu na to czy zdobią ją zapierające dech w piersiach kolorowe ilustracje Roberta Ingpena, czy towarzyszą jej zwyczajne, czarno-białe rysunki pierwszego ilustratora „Alicji w Krainie Czarów”, Johna Tenniela.

Pewnego słonecznego i upalnego dnia, nad brzegiem spokojnej i leniwej rzeki, mała Alicja z braku lepszego zajęcia – zasypia. Sen, który śni, jest chyba najbardziej znanym marzeniem sennym jak świat długi i szeroki. Najpierw w śnie pojawia się spieszący gdzieś Biały Królik. A skoro Królik – to i królicza nora, do której Alicja niespodziewanie wpada. Jednak im głębiej w sen, tym dziwniejsze wydarzenia wydają się dziewczynce prawdziwsze. Nie zaskakują małej Alicji przysmaki po których dziewczynka albo gwałtownie rośnie, albo się kurczy. Całkowicie normalne wydają się jej zabawy, które organizują zwierzęta – ptak dodo, szczur i jaszczurka. Alicja w swoim śnie tworzy przeróżne, pełne uroku ale także obdarzone ciekawym charakterem postaci. Jest uwielbiany przez rzesze czytelników ekscentryczny Kapelusznik. Jest okrutna Królowa Kier, która podczas partyjki krokieta najchętniej wszystkim swoim przeciwnikom pościnałaby głowy. Jest w końcu przesympatyczny, uśmiechający się i znikający Kot z Cheshire.

Sen Alicji, choć fantastyczny i wręcz zaskakująco dynamiczny, nie trwa wiecznie. Dziewczynka budzi się i uświadamia sobie, że przygody, w których uczestniczyła i stworzenia, które poznała, są jedynie wytworem jej niczym nieograniczonej fantazji.

Lewis Carroll tak zmyślnie prowadzi opowieść, że czytelnik zatraca się w nierzeczywistym, sennym świecie Alicji i zaczyna wierzyć w prawdziwość opisywanych wydarzeń. Autor celowo jednak w wielu miejscach wyrywa czytelnika z błędu. Sugeruje mu, że przedziwne, opisywane przez niego zjawiska przypominają dziewczynce zdarzenia, których świadkiem była zaledwie kilka dni wcześniej. Gdy Alicja śni o rozprawie w sądzie, podczas której potrąca i przewraca całą ławę przysięgłych, dziewczynka przypomina sobie, że wygląda to jak zrzucone przez nią kilka dni temu akwarium z rybami. Zapamiętane przez Alicję różne epizody z życia oraz jej bujna wyobraźnia tworzą wspaniałą kompozycję, splatają się na zaskakujący i pełen zwrotów akcji, fantastyczny sen.

Opublikowana nakładem wydawnictwa Buchmann „Alicja w Krainie Czarów” przypomina pięknie ilustrowany i gustownie wydany album. Czytając powieść Lewisa Carrolla czytelnik ma wrażenie, że tekst i rysunki stanowią jedność, tworzą harmoniczną, współbrzmiącą całość. Ilustracje Roberta Ingpena stanowią tło dla historii Carrolla. Wypełniają duże fragmenty strony, a czasem nawet całe, sąsiadujące ze sobą kartki. Rysunki wykonane są ołówkiem bądź kolorowymi kredkami, z ogromną dbałością o szczegóły i detale wszystkich przedstawianych przez grafika elementów. Publikacja wydana jest dodatkowo w większym, niestandardowym formacie, z twardą oprawą i na kredowym papierze.

„Alicja w Krainie Czarów” to książka magiczna. Wzbudza bowiem w czytelniku całą gamę uczuć i emocji – od zaskoczenia, przez łzy radości, czasami nawet smutku, aż po bolesne poczucie straty, że oto opowieść dobiegła już końca. Jednak im częściej książkę Lewisa Carrolla czytelnik postanawia wertować, tym więcej niespodziewanych elementów w niej znajduje. Alicja, choć za każdym razem biegnie za tym samym Królikiem i wpada do tej samej norki, tak naprawdę na nowo buduje w czytelniku mit o nieprzemijającym, beztroskim i wspaniałym dzieciństwie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ROptymista plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
„Alicja w Krainie Czarów" pokazuje młodym czytelnikom, jak wielką siłę ma wyobraźnia. Dzięki niej możemy sobie umilić czas, upiększyć to, co nam się nie podoba i wiele innych. Jej wpływy są nieograniczone i bardzo przydatne w życiu, a lektura tej powieści uwrażliwia dzieci na jej piękno. Całość konstrukcyjna utrzymywana w formie baśniowego snu nadaje książce niepowtarzalnego klimatu, skutecznie przykuwa uwagę młodego czytelnika i fascynuje. Wydanie od Siedmioroga wzbogacone jest o ilustracje, które spodobają się niewybrednym dzieciom. Gorąco zachęcam do przeczytania.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/09/przygody-alicji-w-krainie-dziwow.html
anaemia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
,,Alicja w Krainie Czarów" to ponadczasowy klasyk; książka napisana przez Lewisa Carrolla na podstawie historii, którą podczas rejsu łódką po Tamizie opowiedział małej Alicji Liddel i jej siostrom.

Nie istnieje chyba osoba, która nie znałaby Alicji. Zarówno jej postać, jak i sama Kraina Czarów na stałe wpisały się w popkulturę. Kolejne adaptacje filmowe czy komiksowe, gry i inne nią inspirowane dzieła nadal, po ponad 150 latach od wydania powieści Lewisa Carrolla, ukazują się na rynku z niesłabnącą częstotliwością. Sama miałam przyjemność wielokrotnie się z nimi spotkać, jednak pomimo mojej sympatii do wszelkich tego typu tworów, nigdy wcześniej nie przeczytałam oryginalnej książki.

I muszę przyznać, że zdecydowanie było warto zmienić taki stan rzeczy.

Opowieść utrzymana jest w konwencji snu. Gdzie indziej, jak nie we własnych marzeniach sennych, z taką dozą wyrozumiałości i braku sprzeciwu można przyjąć szereg tak absurdalnych zdarzeń?

Autor bawi się słowami i logiką snu, tworząc ciekawe, barwne dialogi i karykaturalne postacie, będące siłą napędową dzieła. Po wgłębieniu się w lekturę ciężko jest oprzeć się wrażeniu, że pod baśniową otoczką kryje się kolejna warstwa, przeznaczona dla dorosłego czytelnika.

,,Alicja w Krainie Czarów" to jedna z tych książek, przy których kolejnej lekturze człowiek odkrywa wcześniej niedostrzeżone aluzje i możliwe interpretacje. Jestem pewna, że jeszcze do niej wrócę i żałuję, że nie wzięłam się za jej przeczytanie parę lat wcześniej.

Jeśli nie jesteś fanem absurdu i satyry, to mam dla ciebie złą wiadomość - jest duża szansa, że książka ci się nie spodoba.

Jeśli jednak podobały ci się adaptacje czy popkulturowe nawiązania do powieści Lewisa Carrolla i z jakiegoś powodu - tak jak ja wcześniej - nie sięgnąłeś jeszcze po książkę, sugeruję pomaszerować do najbliższej biblioteki lub księgarni i nadrobić obowiązkową lekturę.
BoRoWiK plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Wspaniały powrót do dzieciństwa :) Polecam :)
TrzebaPrzeczytac plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014 ,52 książki 2014 ,Mam,Przeczytane,
Kto nie słyszał o tej książce? Alicja zdziwiona zachowaniem i wyglądem białego królika postanawia za nim podążyć, w związku z czym wchodzi do jego norki, która to okazuje się olbrzymią dziurą. Bohaterka spada i spada - aż w końcu ląduje i znajduje się w tytułowej Krainie Czarów.

Przedziwne, cudowne postaci, zaskakujące wydarzenia - to tylko nieliczne, co możemy spotkać w tej powieści Lewisa Carolla.

Autorowi można pozazdrościć lekkości pióra, cudnego języka, a przede wszystkim niesamowitej wyobraźni. Jedno jest pewne Krainy Czarów nie da się opisać w kilku słowach - na pewno spotkamy w niej wszystko to, czego się nie spodziewamy.
To nie tylko książka dla dzieci, to również doskonała odskocznia dla dorosłego czytelnika, który zapragnie choć na chwilę znaleźć się w tym niesamowitym, nierzeczywistym świecie.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2003-02-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nigdy nie przekonałam się do tej opowieści. Wydaje mi się że autor nie wysypiał siezbyt dobrze kiedy ją pisał i może dlatego wyszło to takie dziwne dzieło. Druga część ("Po drugiej stronie lustra") wydaje mi się ciut lepsza...
gan1983 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Dla dzieci,Mam,Wyzwanie czytam regularnie w 2013 roku,
Książkę przeczytałem w wersji oryginalnej. Ale niezbyt przypadła mi do gustu. Odniosłem wrażenie, jakby autor pisał ją pod wpływem jakiś substancji... Taka ześwirowana.
Rumianek258 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
To moja ulubiona książka z dzieciństwa.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2006-07-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,100 książek BBC - przeczytane,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dla dzieci,Warto do nich wrócić,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:2005-04-13, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Elia Linia koment
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane dawniej,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-31, Na półkach: Przeczytałem,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Na półkach: Chcę przeczytać,Dla dzieci,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
LikierCzekoladow Linia koment
Przeczytane:2013-05-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
break
Okładka - Alicja w Krainie Czarów WikiLeaks od środka
Daniel Domscheit-Berg
Okładka - Alicja w Krainie Czarów Alicja w Krainie Czarów
Lewis Carroll
Okładka - Alicja w Krainie Czarów Afrodyzjaki wszech czasów
Małgorzata Caprari
Okładka - Alicja w Krainie Czarów Anatomia jogi
Abigail Ellsworth
Okładka - Alicja w Krainie Czarów Mój pierwszy atlas. Dookoła świata
Krzysztof Kiełbasiński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów