Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Alicja w Krainie Czarów

Lewis Carroll

Ocena ( 5 osób )
4.0
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2011-09-05
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0284-1
Liczba stron: 24
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Co kilka miesięcy na rynku księgarskim pojawiają się nowe wydania „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Niektóre z tych książek mają po prostu piękne ilustracje, inne zdobi nietypowa, przyciągająca wzrok okładka. Jednak coraz częściej zdarza się, że „Alicja w Krainie Czarów” niemal wchodzi w interakcję z czytelnikiem. Coraz częściej mamy do czynienia z publikacjami trójwymiarowymi, wzbogaconymi o zagadkowe okienka czy wklejone dodatkowe mini-książeczki. Opublikowana nakładem wydawnictwa Wilga „Alicja w Krainie Czarów” wychodzi (czasami nawet dosłownie) z książki i biegnie czytelnikowi na spotkanie. Raz maleńka, innym razem znowu duża – ta papierowa wersja Alicji nie mieści się w ramach zwykłej bajki dla dzieci.

Fabuły dzieła Lewisa Carrolla chyba nie trzeba nikomu przybliżać. Znudzona Alicja, siedząc wraz z siostrą nad brzegiem rzeki, ni stąd, ni zowąd zauważa białego królika. Dziwny, trzymający w ręku zegarek jegomość pędzi w kierunku króliczej nory. Nie zastanawiając się długo, Alicja stara się dogonić tajemniczego królika i wskakuje za nim do jamy. Tak właśnie rozpoczyna się seria przedziwnych – wręcz magicznych – przygód ośmioletniej dziewczynki.

„Alicja w Krainie Czarów” w ujęciu wydawnictwa Wilga również jest opowieścią opartą o oryginalną książkę Lewisa Carrolla. Historię tę na nowo opowiada Bogumiła Kaniewska. Z pozoru publikacja wydaje się oryginalnym dziełem brytyjskiego pisarza. Jednak po zapoznaniu się z lekturą, czytelnik zauważy, że książka nie jest podzielona na rozdziały, na jej treść składają się wyłącznie najważniejsze opisy i dialogi zaczerpnięte z powieści Lewisa Carrolla. Z jednej strony miłośnicy „Alicji w Krainie Czarów” mogą czuć niejaki niedosyt z powodu braku solidnych fragmentów w najnowszym wydaniu. Z drugiej jednak strony wydawnictwo Wilga przygotowało czytelnikom naprawdę pięknie i bogato ilustrowane wydanie, które przypadnie do gustu zarówno najmłodszym, jak i zdecydowanie starszym czytelnikom.

A pozachwycać się „Alicją w Krainie Czarów” w tej wersji czytelnik wręcz powinien. Ta licząca zaledwie dwadzieścia cztery strony publikacja niemal każe czytelnikowi stale oglądać ją, przeglądać i wielokrotnie do niej wracać. Liczne „tajne” elementy, znikający Kot z Cheshire, rosnąca i kurcząca się Alicja, ruchome drzwiczki, szafki, medaliony oraz imponująca, trójwymiarowa, niemalże wysypująca się z książki talia kart - to tylko kilka zaskakujących dodatków do ponadczasowego tekstu Lewisa Carrolla. Na szczególną uwagę zasługują także ilustracje autorstwa Zdenka Basica. Trochę niepokojące, zdecydowanie nietypowe, przywodzące na myśl znakomitą ekranizację „Alicji w Krainie Czarów” w reżyserii Tima Burtona z pewnością spodobają się wielbicielom i fanom tego rodzaju estetyki.

„Alicja w Krainie Czarów” bez względu na to, czy wydana nietypowo, pięknie czy tradycyjnie, zawsze urzeka czytelnika swoją magią. Kolorowe ilustracje, zaskakujące, niemalże interaktywne elementy z pewnością przyciągną uwagę czytelników, ale niezaprzeczalny czar „Alicji…” tkwi przede wszystkim w fantastycznej narracji autora oraz w jego nietuzinkowych pomysłach na fabułę i dialogi. „Alicję w Krainie Czarów” - czy to w wersji ilustrowanej, czy też kieszonkowej - trzeba zwyczajnie znać.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
RattyAdalan plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Pamiętam tę książkę z dzieciństwa, mam z nią związane miłe wspomnienia. Tak samo z filmem, kiedys puszczanym na Holmarku :)
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Beznadzieja,Biblioteka,
Avellime Linia koment
Przeczytane:2016-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,♣ z Prywatnej Półeczki ♣,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-31, Na półkach: Przeczytałem,
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014,
agusia97 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów