Recenzja redakcji granice.pl

ISBN: 978-83-64732-78-2
Czas trwania: 3 godz. 9 min
Czyta: Joanna Pach-Żbikowska
Dodał/a recenzję: Monika Witczak

O Alicji w krainie czarów Lewisa Carrol słyszał chyba każdy. Przygody małej dziewczynki, która w pogoni za Białym Królikiem przez przypadek dostaje się do niesamowitej Krainy Czarów, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje, rozgrzewają wyobraźnię kolejnych pokoleń. Wdarły się również do popkultury i rozgościły się w niej na dobre. W telewizyjnych bajkach, adaptacjach filmowych i teatralnych, w licznych nawiązaniach literackich, a nawet w grach komputerowych - Alicję można znaleźć dosłownie wszędzie. Kto nie zna Szalonego Kapelusznika, Królowej Kier czy Kota z Cheshire? W Alicji z krainy czarów mieszają się bogata symbolika i metaforyczne odniesienia, absurd i groteska, jawa i sen, fantazja i rzeczywistość.

Wśród różnych wydań i adaptacji Alicji w Krainie Czarów na uwagę zasługuje audiobook, powstały na podstawie klasycznego dzieła Lewisa Carrolla w tłumaczeniu Krzysztofa Dworaka i w interpretacji znakomitej lektorki, Joanny Pach-Żbikowskiej. Miękki i dziewczęcy głos aktorki, umiejętna modulacja i interpretacja emocjonalna są zachwycające. W trakcie słuchania można odnieść wrażenie, że głos Pach-Żbikowskiej jest wręcz stworzony dla bohaterki tej klasycznej powieści. Gdyby Alicja istniała, na pewno mówiłaby takim właśnie głosem.

Audiobook trwa nieco ponad 3 godziny, a jego słuchanie będzie świetną rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jak pisał Maciej Słomczyński w przedmowie do jednego z wydań Alicji w Krainie Czarów: jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych. Warto sięgnąć i posłuchać - nawet, jeśli wydaje się nam, że znamy to klasyczne dzieło Lewisa Carrolla już na wyrywki.

Cień jabłoni