Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Alicja w krainie rzeczywistości
Kup Teraz

Alicja w krainie rzeczywistości

Melanie Benjamin

Ocena ( 4 osoby )
5.8
Wydawnictwo:
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 978-83-241-3603-2
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

„Alicja w Krainie Czarów”, dzieło ponadczasowe, czytane i podziwiane przez pokolenia czytelników, na stałe weszło do kanonu opowieści, które śmiało można określić mianem klasycznych. Zachwyt nad lekturą Lewisa Carrolla sięga jednak znacznie poza ramy powieści. Wielu współczesnych pisarzy stara się odkryć tajemnicę sukcesu „Alicji w Krainie Czarów” poprzez prowadzenie własnych badań i poszukiwań, na bazie których powstają nowe wersje „Alicji”. Melanie Benjamin urzeczona fotografią małej dziewczynki w stroju żebraczki wykonaną przez Lewisa Carrolla, postanowiła wydać własną wersję wydarzeń, które zainspirowały autora do opisania przygód „Alicji w Krainie Czarów”.

Alicję Liddell, córkę dziekana, czytelnik poznaje jako siedmioletnią dziewczynkę, która wraz z siostrami uwielbiała spędzać wolny czas z panem Dodgsonem, wykładowcą matematyki na uniwersytecie w Oksfordzie. Dodgson, człowiek nieśmiały i bardzo spokojny, zabierał dziewczynki na spacery, rejsy łódką po rzekach i jeziorach, jednak najchętniej opowiadał im bajki. Pewnego dnia z ust wykładowcy wypływa historia o małej Alicji, która doświadcza fascynujących przygód oraz poznaje zadziwiające postaci. Między siostrami Liddell – Alicją i starszą Iną – rodzi się niedostrzegalny duch rywalizacji o względy pana Dodgsona. Chociaż dziewczynki nie zdają sobie z tego sprawy, z dnia na dzień coraz bardziej zakochują się w młodym wykładowcy. Mimo że jest to miłość małych, bo dopiero dorastających dziewczynek do dorosłego mężczyzny, czytelnik bez problemu wyczuje subtelny, czający się na kartkach powieści Melanie Benjamin erotyzm. Sielankę i dziwne uczucie Alicji do profesora przerywa tajemnicze wydarzenie podczas powrotu dziewczynek z panem Dodgsonem do domu. Wykładowca nie jest już mile widziany w domu dziekana, a Alicja wraz z siostrami jest zmuszona zrezygnować ze spotkań z nim. Alicja dorasta, zakłada własna rodzinę, lecz – jak przekona się czytelnik – na zawsze pozostanie tą małą dziewczynką, która wpadła do króliczej nory. Pozostanie Alicją z Krainy Czarów, inspiracją, wręcz - muzą pana Dodgsona ukrywającego się pod pseudonimem literackim jako Lewis Carroll.

Jak autorka wielokrotnie podkreśla w epilogu, opisana przez nią historia Alicji Liddell oparta jest na udokumentowanych źródłach, listach czy zapiskach. Wiele wydarzeń jest jednak fikcją literacką, indywidualnym wymysłem Melanie Benjamin. Trudno jednak wypominać  autorce jakiekolwiek błędy czy niejasności. Wręcz przeciwnie – Melanie Benjamin poradziła sobie doskonale zarówno z bazą biograficzną, fabułą, jak i konwencją.

Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni praktycznie całego życia głównej bohaterki. Autorka skupiła się jednak na kluczowych momentach z życia Alicji i w szczegółowy sposób opisała relacje dziewczynki z panem Dodgsonem, jak również z siostrami i matką. W dalszej części książki wraz z dorastaniem Alicji pojawiają się nowe problemy – miłość do mężczyzny, pragnienie szczęścia i zamążpójścia. Akcja powieści jest niezwykle dynamiczna – zdarzenia następują w zawrotnym tempie, często nie dając czytelnikowi czasu na wytchnienie. Ciekawości dalszych wydarzeń nie da się bowiem zaspokoić inaczej niż przez lekturę „Alicji w krainie rzeczywistości”.

Panujące pod koniec XIX i na początku XX wieku obyczaje i konwenanse stanowią dodatkowy smaczek podczas czytania powieści Melanie Benjamin. Liczna w domu dziekana służba wykonywała wszystkie polecenia matki Alicji, kiedy ta zaledwie „kiwnęła palcem”. Alicja wraz z siostrami znajdowała się pod opieką niańki i odpowiedzialnej za edukację dziewczynek guwernantki. Wraz z upływem lat niańka zmieniła się w pokojówkę, a guwernantka - w przyzwoitkę. Wiele miejsca w powieści poświęciła autorka ukazaniu powściągliwości i dystansu, jaki należało zachować w kontaktach damsko-męskich. Nieważne były buzująca w żyłach krew i bijące szybciej serce – należało zachowywać się zgodnie z etykietą. W książce zachwycą – przede wszystkim czytelniczki płci pięknej – liczne opisy kreacji balowych czy zmieniającej się z każdym sezonem mody. W „Alicji w krainie rzeczywistości” naprawdę można usłyszeć trzeszczące damskie gorsety i sztywne krynoliny.

Jednak sferą, która najbardziej urzeknie czytelnika, wszechobecną w powieści, są uczucia i emocje. To one budują zarówno nastrój każdego zdarzenia. Miłość na kartach „Alicji w krainie rzeczywistości” nabiera zupełnie nowego kształtu, jest piękna, zmysłowo tajemnicza, oprószona erotyzmem – ale przede wszystkim: zakazana. Autorka w subtelny i magiczny sposób oddała relacje łączące jedenastoletnią Alicję i trzydziestoletniego Dodgsona, pokazując, jak doskonała i niemożliwa okazuje się miłość. „Alicja w kranie rzeczywistości” to poruszająca powieść, w której radość i smutek na zmianę ustępują sobie miejsca, a beztroska i magia dzieciństwa zachowała się jedynie na kartach krótkiej opowieści.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Książka pochłaniająca czytelnika bez reszty - pięknie napisana, mądra, wielopłaszczyznowa, choć temat mógł się wydawać błahy - bo niby co koko obchodzi kim była prawdziwa Alicja Lewisa Carolla. Ci, którzy nie wiedzą - nie wiedzą tez co tracą.
Autorka sięgnęła dogłębnie do źródeł, a to, co do nich dodała, nie wpływa na obraz rzeczywistości - oby więcej było takich książek!
Polecam z czystym sumieniem - ta lektura to jak odkrywanie kwintesencji dzieciństwa - nie takiego przecież niewinnego.
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
,,Alicja w krainie rzeczywistości" to opowieść o czasach wiktoriańskich, zdominowanych przez konwenanse, nakazujących ludziom zachowanie powściągliwości za wszelką cenę. Jednak na pierwszy plan wysuwa się kobieta, która do końca swojego życia dla świata była nikim innym jak tylko zamkniętą na zawsze między okładkami książki siedmioletnią dziewczynką podążającą za królikiem. Oczywiście, literatura ma to do siebie, że każdy z niej wyławia to, co najbardziej do niego przemawia. W moim przypadku lektura powieści Melanie Benjamin po raz kolejny zmusiła mnie do refleksji na temat tego, jak wielki wpływ możemy mieć na czyjeś życie. I że niestety, nie zawsze jest to wpływ pozytywny. Książka pokazuje wiele różnych stron miłości, również tych ciemniejszych. Mimo że to fikcja literacka, zasiewa niepokój i sprawia, że na niektóre sprawy zaczynamy patrzeć trochę inaczej. Jest to raczej smutna - chociaż jednocześnie pełna nieokreślonego uroku - opowieść tym, jak mogłoby wyglądać życie Alicji Liddell, relacjonowane przez nią samą.
siloe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Czytałam tą książkę z zapartym tchem. Jest jednym z tych nabytków, które dał mi psotny los. Książki tego typu nigdy nie były moim ulubionym wyzwaniem czytelniczym, ale ta książka mnie urzekła. Historia Alicji z krainy czarów opisana oczami samej Alicji jest piękna. Ma w sobie coś wyzywającego, dojrzewającego, kobiecego. Ma dramat i szczęście. Zauroczyła mnie. Przeżywałam życie Alicji wraz z nią. Polecam ją każdemu. Czas spędzony przy niej nie jest czasem zmarnowanym.
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka po prostu magiczna ! Zakochałam się w niej. Dzięki niej przeniosłam się w czasy, które mnie fascynują - prawdziwych dam i dżentelmenów. W czasy dystyngowanego wiktoriańskiego świata oksfordzkich wykładowców. Historia ukazana w książce jest niezwykle interesująca. Autorka ukazuje prawdę o genezie napisania ,,Alicji w Krainie Czarów" przez Lewisa Carolla. Ile w tym racji, a ile fikcji- nie wiadomo, ale historia towarzysząca powstaniu książki, która zaczarowała czytelników na całym świecie jest intrygująca, no i - skandaliczna.. W posłowiu pisze, że większość treści jest tworem tylko i wyłącznie jej wyobraźni, przez co sprawiła, że sama zastanawiałam się , jak to było naprawdę Książka jest napisana bardzo dobrze, a jednocześnie pełna aluzji i niedopowiedzeń na temat relacji łączących autora książki z pierwowzorem tytułowej bohaterki.
Historię poznajemy z perspektywy Alicji, która opowiada o swoim życiu, będąc już leciwą kobietą. Narratorka skupia się nie tylko na przyjaźni z pisarzem i skandalu, jaki ona wywołała, ale także na relacjach rodzinnych, skomplikowanych stosunkach z matką, miłości do księcia, uczuciach do męża i synów... Polecam ! ;-)
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Alicja w krainie rzeczywistości Poczet twórców motoryzacji
Rostocki Aleksander Marian
Okładka - Alicja w krainie rzeczywistości Trzy oblicza przywództwa. Menedżer, artysta, kapłan
Mary Jo Hatch, Monika Kostera, Andrzej K. Koźmiński
Okładka - Alicja w krainie rzeczywistości Jednominutowy przedsiębiorca
Ken Blanchard i Don Hutson oraz Ethan Willis
Okładka - Alicja w krainie rzeczywistości Gucio uczy się sprzedawać
Frädrich Stefan
Okładka - Alicja w krainie rzeczywistości Legendy Pomorza i Kaszub
Abramowicz Dorota
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów