Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Alkoholik. Autobiograficzna opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu

Meszuge

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2011
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7505-824-6
Liczba stron: 292
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Upojony

 

Czy jest ktoś lub coś, za co chętnie oddałabyś życie? Czy istnieje coś, za co nie żal byłoby Ci urzeć? Te pytania staja się niekiedy źródłem wspomnień i pretekstem do sięgnięcia do czasów dzieciństwa. Czy to właśnie tam, w relacjach z kolegami, nauczycielami czy rodzicami rodzą się podwaliny choroby? Choroby zwanej alkoholizmem?

 

Te pytania zadaje sobie Meszuge, autor znany z książki 12 kroków od dna. Sięgając po Alkoholika. Autobiograficzną opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu, wiedziałam już, czego mogę się spodziewać. Morza wspaniale dobranych słów, czasami - bolesnych, czasami - brutalnych bądź pełnych refleksji, a swoista wiwisekcja, jakiej Meszuge dokonuje, przenika do głębi, sprawiając, że obok jego tekstów nie można przejść obojętnie.

 

Meszuge sam przyznaje, że Alkoholik to historia wielkiej miłości… do alkoholu. Miłości nieodwzajemnionej, zdradzonej i przeklętej. Miłości, dzięki której autor stracił nie tylko dobra materialne, pracę, przyjaciół i rodzinę, ale i siebie. W alkoholu znalazł wierną towarzyszkę dopiero mając trzydzieści lat, ale grunt pod ten "związek" przygotowywał od dziecka. Do takich wniosków doszedł dopiero po koszmarze choroby, wieloletnim stanie upojenia, leczeniu w AA i dokładnym „przepracowaniu” problemu. To sięganie w głąb siebie, by odkryć przyczynę ucieczki w alkohol, rzeczywiście przyniosło efekty. Zdołał on wyodrębnić pewien wzór, schemat postępowania, który krok po kroku sprowadzał go jak po równi pochyłej na samo dno.

 

Alkoholik... to przepis na „karierę” alkoholika, ukazanie tych wyborów i błędnych decyzji, które w konsekwencji doprowadziły Meszuge do uzależnienia się od alkoholu. Książka ma być przestrogą dla tych, którzy kroczą tą samą drogą, co autor, oraz okazją do autorefleksji. Zanim nie jest jeszcze za późno…

 

Niewyobrażalne jest tempo i sposób, w jaki autor dał się zwabić w szpony alkoholu, Do dwudziestego czwartego roku życia, czyli do czasu podjęcia pracy zawodowej, kontakty z zawartością kieliszka były u niego raczej przypadkowej i wymuszone okolicznościami temu piciu towarzyszącymi. Dopiero picie towarzyskie, w pracy, przed pracą i po pracy, sprawiły, że zatraciła się granica pomiędzy lekkim rauszem czy delektowaniem się dobrym winem a alkoholowym "ciągiem". Szkoda, że Meszuge tak długo udawało się zachowywać pozory normalności, tak długo nie ponosił on konsekwencji i kosztów swego picia. Być może wówczas dużo wcześniej podjąłby decyzje o leczeniu. Chociaż w przypadku alkoholika tak naprawdę nie można nic przewidzieć czy zaplanować. Sięganie po kieliszek nie jest tak naprawdę sednem problemu, a zaledwie jego sygnałem. To niedojrzałość emocjonalna, brak odporności na ciosy, rozczarowania dnia codziennego i nieumiejętność okazywania uczuć złożyły się na stosunek Meszuge do życia i na przekonanie, że musi zadowolić wszystkich.

 

Alkoholik, opublikowany przez wydawnictwo WAM, jest jak oczyszczenie duszy, a przy tym jak rejestracja życia zniszczonego nie tyle przez alkohol, co przez traktowanie siebie samego jako wroga, jednostki słabszej, która musi żebrać o uznanie - nawet, jeśli krzywdzi tym samym siebie. Alkoholik to także historia odwyku, trwającego latami, do momentu, dopóki nie poznamy prawdziwych pobudek zgłoszenia się do AA. Wspólnota jest bowiem siłą napędową i nadzieją dla osób uzależnionych, a pełna propozycja obejmuje trzy elementy: Pisane Programu Dwunastu Kroków i sukcesywne wdrażanie go, służbę pełnioną w grupie AA i poza nią oraz mityngi w AA. Alkoholik musi być jednak gotowy na spotkanie z samym sobą. Dopiero wówczas będzie mógł w towarzystwie powiedzieć: „Nie, dziękuję”, kiedy ktoś zaproponuje drinka.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
juicetina plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Polecam książkę tym osobom, które wiedzą jak poważna jest ta choroba, ale także i tym, którzy uważają , ze Alkoholizm to problem jednostki, którym reszta ludzi się nie interesuje.
Jest to prawdziwa historia człowieka kochającego swoje życie... do czasu.
Książka niezwykle poruszająca i skłaniająca do refleksji.
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Alkoholik. Autobiograficzna opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu Bezimienni
Mirosława Kareta
Okładka - Alkoholik. Autobiograficzna opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Alkoholik. Autobiograficzna opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Alkoholik. Autobiograficzna opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Alkoholik. Autobiograficzna opowieść o życiu, piciu, uzależnieniu i wyzwoleniu Idol i dystans
Jean-Luc Marion
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów