Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Amelka

Katarzyna Majgier

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2014-03-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-64379-37-6
Liczba stron: 332
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Czy powieść dla nastolatek może wciągnąć dorosłą osobę? Ponad 300 stron w jeden wieczór. Może.

 

Amelka ma lat niemalże jedenaście, jest rezolutną dziewczynką, ma bardzo dobre oceny w szkole, pięcioro młodszego rodzeństwa, mieszka na wsi, a czas spędza na drzewach i zabawach z chłopakami, którzy od wczesnego dzieciństwa są jej najlepszymi przyjaciółmi. Ma zwariowane pomysły, za których realizację „płaci” odbywaniem domowych kar z serii: zajmowanie się młodszymi braćmi i siostrami, zmywanie naczyń, mycie podłogi i – najgorsza z kar – zbieranie spadów w sadzie, czyli zbyt wcześnie opadłych na ziemię niedojrzałych jabłek. Razem z wiejskimi dzieciakami ma mnóstwo swobody, ale nieobce są jej obowiązki, które wypełnia mniej lub bardziej chętnie, a jako najstarsza z licznej rodziny, ma ich sporo.

 

Wszystko zmienia się w dniu jej dziesiątych urodzin, gdy wypowiada urodzinowe życzenie nad świeczkami na torcie. Amelka chce zostać aktorką i zagrać w filmie. Dostaje od rodziców piękną książkę Historia kina i szybko staje się klasowym ekspertem od kinematografii. Jakaż jest jej radość, gdy do starego dworku przybywa ekipa filmowa, by kręcić film pt. „Panna z mokrą głową”! Czy jednak uda jej się zagrać w filmie? Albo chociaż podpatrzeć, jak to się robi? Ale przecież marzenia są od tego, by się spełniać, prawda?

 

Katarzynie Majgier udało się stworzyć bardzo mądrą i zarazem zabawną historię, opowiadaną przez dziesięciolatkę. Napisała książkę, która powinna być obowiązkową lekturą w szkołach. Majgier nie tylko czerpie z najlepszych wzorców literatury dla młodych, powołując się na mistrza Makuszyńskiego, ale i dodaje wiele współczesnych problemów, które nie są sztuczne i wydumane.

 

Amelka to także opowieść o marzeniach, konsekwencjach, poczuciu odpowiedzialności, uleganiu modom, przyjaźni, zaufaniu, wybaczaniu, byciu grzecznym i szczęśliwym. A przy tym autorka pozwala czytelnikom na samodzielne wyciąganie wniosków. Gdy Amelka staje się popularna w klasie, szkole, a potem w całej wsi i kraju, zaczyna ulegać pokusom, którym zwykle ulegają sławni ludzie, lecz... nie jest tego świadoma, uważa, że postępuje słusznie, nawiązując nowe przyjaźnie i zmieniając swoje dotychczasowe zachowanie. To są właśnie pułapki, w które się wpada, gdy zaczyna buzować „woda sodowa”. Amelka boleśnie przekona się, jakie mogą być tego konsekwencje. Powoli zaczyna być manipulowana przez „życzliwe” przyjaciółki, ale jak dobrze wiemy: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a nie wtedy, gdy nam się dobrze powodzi.

 

Powieść naprawdę wciąga, a bohaterowie, choć liczni, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Nie bez przyczyny książka zdobyła w 2007 roku Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-06, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów