Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Amerykanin. Niezwykle skryty dżentelmen

Martin Booth

Ocena ( 5 osób )
5.2
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-10-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324137602
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Amerykanin. Gość od motyli

Włochy to kraina leseferyzmu, której narodowe motto powinno brzmieć: senza formalità (bez formalności) albo non interferenza, czyli niemieszanie się w cudze sprawy. Nie ma lepszego miejsca do ukrycia się, a dobre wino, gorące słońce i ludzie akceptujący swoją przeszłość sprawiają, że Włochy porównywane są do romansu. Nic więc dziwnego, że to nie zmysłową Francję, ale Włochy, wybiera pewien Amerykanin jako kryjówkę.

„Amerykanin. Niezwykle skryty dżentelmen” Martina Booth, to książka określana mianem „psychologicznego thrillera, nasyconego śmiertelną powagą”. Tak naprawdę jest to jednak pasjonująca wyprawa w poszukiwaniu esencji życia, gdzie głębia rozważań na temat natury rzeczy okraszona jest dreszczykiem emocji. Nie może być inaczej, skoro sam bohater jest wyjątkowy. Signor Farfalla, jak go nazywa Signiora Prasca, przynosząca pocztę, Mr. A. Clarke, Mr. A. E. Clarke lub Mr. E. Clark, czasami M. Ledera bądź Mr. Giddings - ma wiele nazwisk i wiele twarzy. Mieszkańcy małego miasteczka, w którym się skrył, określają go mianem „Pana Motyla”.
Dlaczego Pan Motyl? Bo w przerwach pomiędzy rozważaniami o pięknie okolicy, wspomnieniami, czy też gorącym seksem z Clarą i Dindiną, Amerykanin maluje motyle. Wszyscy myślą, że tworzenie portretów skrzydlatych piękności jest jego sposobem na zarabianie, a on sam robi wszystko, żeby pozory te utrzymać. Wiejskie tereny wokół miasteczka, pełne łąk, są znakomitym alibi dla jego rzeczywistej działalności. Nie jest mordercą, ani zbiegłym więźniem, on śmierć jedynie aranżuje. Uważa się za posłańca śmierci, przewodnika na ścieżce ciemności. Pomaga przy zabójstwach na zlecenie, „cicho odgrywając swoją rolę na olbrzymiej scenie czasu”.
Zajmuje się tworzeniem broni i jest - jak nieskromnie przyznaje - jednym z najlepszych fachowców na świecie. Traktuje swoją pracę w kategoriach sztuki, modelując broń z taką samą dbałością o formę i szczegóły, jak artysta. Okazję do rozwijania swoich zdolności zyskał przez przypadek - przed laty naprawiał broń miejscowego kłusownika Fera i odtąd stało się to jego pasją. Na każdej broni, śmiertelnym cudzie techniki, który tworzy, umieszcza swój znak, wypala piętno w miejscu, gdzie zwykle umieszcza się numer seryjny bądź nazwę producenta. Jego wyroby można rozpoznać po wierszu Selkirka, a wysoka jakość broni sprawiła, że nasz bohater stał się ceniony i… poszukiwany. Jednak ani brytyjscy antyterroryści, MI-5, CIA, FB, Interpol, KGB, rumuńskie Securitate, ani nawet bułgarscy specjaliści od tropienia ludzi nie zdołali go odnaleźć.
Konsekwencją życia w ukryciu i ciągłego przenoszenia się jest, niestety, samotność. Nie ma żadnych naprawdę bliskich przyjaciół, gdyż mogą oni być zbyt niebezpieczni - zbyt wiele wiedzą, zbyt wnikliwie obserwują, zbyt ingerują w życie prywatne i zwyczaje. Zamiast przyjaciół ma znajomych, takich jak wyjątkowej mądrości i dobroci serca ojciec Benedetto, Duilio, bogaty przedsiębiorca zajmujący się kanalizacją, rozmiłowany w dobrym winie i swojej kobiecie, Francesce, antykwariusz Galeazzo czy właściciel baru przy pizza di S. Teresa. Ta samotność bije z jego słów, przydając efekcie książce refleksyjny wydźwięk.

„Amerykanin. Niezwykle skryty dżentelmen” nie jest pozycją dla wszystkich. Oczekujących taniej sensacji, krwawych morderstw czy zawiłych intryg odsyłam do innych pozycji, gdyż w tej materii Martin Booth ich zawiedzie. Jednak po ten minimalistyczny, wręcz kontemplacyjny tytuł powinni sięgnąć miłośnicy słów smakujących poezją i dobrym winem. Akcja w książce praktycznie nie istnieje, toczy się leniwie jak życie we włoskim miasteczku, choć jednocześnie czujemy atmosferę zagrożenia i oddech „człowieka z cienia”, tropiącego Amerykanina oraz zmysłowy zapach miłości.

Podążmy zatem za emocjami bohatera, by dowiedzieć się, dokąd doprowadzą go rozważania na temat dominującej pustki egzystencji. Po lekturze natomiast zmierzmy się z filmem, którego scenariusz powstał na podstawie książki. Przyznam szczerze, że ja wolę delektować się delikatnym i obrazowym językiem Bootha.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Kryminał, który nie jest kryminałem, przestępca, który świetnie się wpisuje w miejscowy koloryt i jest zwariowanym artystą. Dla Włochów jest Panem Motylem, ale nikt tak naprawdę nie wie, jak się nazywa. On jest skryty i nawet przed czytelnikiem skrywa swoje mroczne tajemnice, bo w zasadzie po co ktoś miałby je poznać. Jego życie i jego umiejętności są zbyt cenne dla wielu osób, zatem skrytość jest jak najbardziej wskazana. Ale kim jest tak naprawdę ów dżentelmen? To główny powód, dla którego warto dotrwać do końca tej powieści.
basikch plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
To będzie dobre ....
ajrin plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
brzmi zachęcająco
Barbarka plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Mam nadzieje, że to nie przygody następnego Amerykanina 007 :)) . Chętnie przeczytam i się przekonam osobiście.
Nektrus plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
dsadsad sa dsad as
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Macy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Amerykanin. Niezwykle skryty dżentelmen Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Amerykanin. Niezwykle skryty dżentelmen Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Amerykanin. Niezwykle skryty dżentelmen Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Amerykanin. Niezwykle skryty dżentelmen Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Amerykanin. Niezwykle skryty dżentelmen Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów