Recenzja książki: Anatomia istnienia

Recenzuje: Katarzyna Kulawik

Anatomia istnienia to zbiór esejów dojrzałego mężczyzny, człowieka, który ma wiele do opowiedzenia i swoją wiedzą dzieli się z każdym, kto ma ochotę sięgnąć po jego książkę. Anatomia istnienia zawiera zarówno eseje osobiste, jak również te opowiadające generalnie o życiu w szeroko rozumianym społeczeństwie. Z tej pasjonującej lektury wyniesiemy wiedzę o poszczególnych etapach życia człowieka: dzieciństwie, młodości, dojrzałości oraz starości, ale również o pierwszym spotkaniu, zakochaniu i miłości dojrzałej czy - wreszcie - o miłości gasnącej lub o jej braku. Przeczytamy o istocie i poszukiwaniu Boga, a nawet religii jako takiej. Znajdziemy także eseje o człowieczeństwie, o cielesności i duchowości człowieka, ale również o świadomości na różnych etapach życia, o wyobraźni i o poczuciu humoru. W książce są również opowieści o prawdzie, wolności, bezprawiu i moralności, o dobru i złu, o samoświadomości, o dialogu, a nawet o wegetarianizmie.

Anatomia istnienia to eseje z pogranicza filozofii i socjologii, to także naukowe rozmyślania, ale - co ważne - nie czcze teoretyzowanie, gdyż poparte doświadczeniami oraz świetnym zmysłem obserwacji. Język opowieści zawiera specjalistyczne terminy, ale wywód pozostaje zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. W wielu miejscach autor stosuje śmiałe porównania, nie boi się przy tym krytyki i jest autentyczny we wszystkim, co pisze. Jeden z esejów przypomina nieco biblijną księgę Pieśń nad Pieśniami poprzez swoją poetyckość, ale również wspomniane porównania.

Znajdziemy w części esejów ocenę konkretnych zjawisk czy czynów, ale nie zawsze będzie ona wyrażona wprost. Autor pozostawia czytelnikowi prawo interpretacji, wyboru, wykazując duży szacunek wobec odmienności.

Niektóre eseje zawarte w Anatomii istnienia dotyczą trudnych, bolesnych spraw, ale są też w zbiorze tekstu zabawne, wzbudzające szczery śmiech. Z niektórymi opiniami czy zdaniami trudno się zgodzić, inne wydają się mniej kontrowersyjne. Ciekawym zabiegiem zastosowanym w publikacji jest spis treści w formie... wiersza, który powstał z tytułów rozdziałów i fantastycznej wyobraźni autora.

Anatomia istnienia to więc eseje dojrzałego i świadomego mężczyzny, który wiele już w życiu przeżył, wiele widział i o wielu rzeczach pragnie pisać. Warto sięgnąć po tę książkę, warto poświęcić chwilę na refleksję. Warto - jak autor - choć na chwilę stać się "filozofem" czy też "poszukującym duchem". Polecam.

Autorka bloguje na www.ksiazkowelove.wordpress.com

Kup książkę Anatomia istnienia

Zobacz opinie o książce Anatomia istnienia
Autor
Anatomia istnienia
Tomasz Mazur
Nieustające napomnienia. Współczesne medytacje stoickie
Tomasz Mazur0
Okładka ksiązki - Nieustające napomnienia. Współczesne medytacje stoickie

"Nieustające napomnienia" to współczesny dziennik osobistej praktyki stoickiej. Pod pewnym względem tekst stanowi odpowiedź na pytanie o to, jak wyglądałyby...

Kapryśni bogowie Sokratesa
Tomasz Mazur0
Okładka ksiązki - Kapryśni bogowie Sokratesa

Człowiek i świat wartości w tradycji filozofii zachodniej. Sokrates przedstawiony jest tu nie tylko jako twórca filozofii wartości, ale także jako założyciel...