Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Anglicy na pokładzie

praca zbiorowa

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Wiatr od morza
Data wydania: 2014-09-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788393665365
Liczba stron: 528
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Jeśli masz ochotę na szaloną morską podróż na drugi koniec świata w dziewiętnastowiecznym stylu, Anglicy na pokładzie to idealna propozycja. Na pokład Sincerity, łajby należącej do przemytników z Wyspy Man, wsiadają w Londynie dystyngowani Anglicy, którzy wykoncypowali sobie, że odnajdą Ogród Eden. Jeden z nich, anglikański pastor, badając geologiczną historię swojego hrabstwa, natknął się na druzgocące twierdzenie ateistycznych geologów, że tak umiłowane przez niego skały mają ponad sto tysięcy lat. A przecież Bóg raczył stworzyć naszą Ziemię zaledwie sześć tysięcy lat temu! Bezczelni, niewierzący w Boga pseudo-naukowcy bluźnią, nie rozumiejąc, że przecież dla Boga ochłodzenie skał w jeden choćby dzień to żaden problem. Pastor wdaje się w dyskusję z naukowcami, co w konsekwencji doprowadza go do wysunięcia śmiałej tezy, że Eden może znajdować się na terenie obecnej Tasmanii. Nie pozostaje zatem nic innego, jak znaleźć na to dowody, zorganizować wyprawę i tym samym utrzeć nosa butnym geologom. Nadspodziewanie szybko znajduje się hojny sponsor, a do wyprawy przyłącza się opętany ideą kategoryzowania ludzi na podstawie wyglądu ich czaszek lekarz oraz nie mniej szalony botanik.

 

Autor oddał narracyjny głos swoim bohaterom, czyniąc z książki niezwykle złożony wielogłos, opowiadający skomplikowaną historię podboju świata. Moim ulubieńcem jest Aborygen, który opowiada prostą historię swojego ludu, wplatając w narrację określenia, których nauczył się później od białych ludzi. Szczególnie upodobał sobie zwrot: była to tajemnica o konfuzję przyprawiająca. Cudowni są także marynarze z Wyspy Man, którzy chcieli dorobić się szybko na krótkim kursie z nieoclonym alkoholem i tytoniem, a wylądowali na drugim końcu świata z nielegalnym ładunkiem. A chcieli tylko prowadzić wolny handel między Anglią a swoim małym państewkiem!

 

Polski wydawca pokusił się także o to, by wypowiedzi każdego narratora (a jest ich dwudziestu jeden), tłumaczył inny translator, dzięki czemu zachowano różnice stylistyczne pomiędzy nimi. Tworzy to barwny wielogłos, pełen specyficznych dla każdej z postaci zwrotów językowych.

 

Opowieść jawi się jako niezmiernie oryginalna i egzotyczna, a przy tym bezstronna. Mamy tu bowiem do czynienia z bardzo kontrowersyjnym problemem podbojów i zasiedlania odległych terytoriów przez białych osadników, co czynione było z pozycji pana, uzurpującegp sobie prawo do wybijania rdzennych mieszkańców, rzekomo stojących na niższym poziomie rozwoju, co, jak zauważa jeden z narratorów, jest nieporozumieniem. Biali chcą uważać innych za głupszych od siebie, bo tak im wygodniej. Ale tak naprawdę to Aborygeni są mądrzejsi, bo szybciej niż biali uczą się obcego języka i przejmują reguły funkcjonowania innych, co świadczy wyłącznie o wysokiej inteligencji, podczas gdy osadnicy nie zniżają się do tego, by poznać język i obyczaje rdzennych mieszkańców Australii, ograniczając się do wymordowania ich mężczyzn i zgwałcenia kobiet w imię roszczenia sobie praw do zawłaszczania cudzej ziemi.

 

Powieść napisana jest w ten sposób, że wszyscy bohaterowie mają swoje racje, kierują nimi dobre pobudki, a czyny uznawane za złe dokonywane są przypadkowo i wbrew ich woli. Nikt tu nie jest zły - każdy jest dobry, każdy ma swoje racje. Dlatego tak trudno rozsądzić, gdzie tkwi prawda. Choć czytelnik zdaje sobie sprawę z tego, że to zabieg parodystyczny, to jednak wie też, że tak właśnie mogło być, takimi pobudkami mogli kierować się ówcześni zdobywcy nieodkrytych ziem. Pod powierzchnią morskiej opowieści przygodowej autor pokazuje uniwersalne prawdy o ludziach, którzy zafiksowani na swojej idei, nie dostrzegają racji innych. Niebywałą zaletą wszystkich opowieści jest poczucie humoru, wyrażone w narracji, ale i poprzez konkretne sytuacje. Pozytywne zaskoczenie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

W 1857 roku kapitan Illiam Quillian Kewley i jego banda przemytników rumu z wyspy Man mają pecha. Większość ich kontrabandy zostaje skonfiskowana przez brytyjskie służby celne i są zmuszeni do zadokowania statku. Jednak pojawia się niebywała okazja na zarobek. Ekscentryczni Anglicy chcą wybrać się na drugą stronę globu. Jeden z nich, Wielebny Geoffrey Wilson uważa, że raj znajduje się na Tasmanii. Jego partner w podróży, dr Thomas Potter, bez wiedzy Wilsona, rozwija złowieszcze rasistowskie tezy i młody Timothy Renshaw, który "uczy" się życia. Dodatkowo równolegle poznajemy historię mieszkańca Tasmanii - Peevaya. Istna burza głosów...


Powieść odmalowuje żywy (i często szokujący) obraz historii Australii i Tasmanii w epoce wiktoriańskiej. Anglicy z tytułu nie ograniczają się do tych, na pokładzie statku. Książka ukazuje oblicze XIX-wiecznego brytyjskiego kolonializmu, w czasie, gdy naród nie miał sobie równych w globalnej dominacji. Nawet utrata trzynastu kolonii w Ameryce Północnej, które były wśród jej najstarszych i najbardziej zaludnionych, nie zatrzymał imperium od rozszerzona o nowe w Azji, Afryce, Australii i wielu innych wyspach na Pacyfiku. Anglicy kolonizowali, osiedlali się i podróżowali po świecie. W XIX wieku Wielka Brytania była znana z ubóstwa, bezrobocia i przestępczości i to był jeden z głównych powodów utworzenia kolonii karnej w Australii. Zostało tam wysłanych około 165 tysięcy skazańców, gdzie mieli pracować za darmo, uwalniając w ten sposób Wielką Brytanię od ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie wszyscy zesłańcy byli dorośli. Praktyka była kontynuowana również w XX wieku.
Obok żeglarzy, naukowców i kapłana w powieści odnaleźć można głos Peevaya - Tasmańczyka. Pół-Anglika, pół-Aborygena. Historia, którą podzielił się ze mną ukazuje inwazję i osadnictwo Brytyjczyków. Gwałty, morderstwa. Chęć zemsty tubylców i ich nienawiść do "białych". Istny koszmar. Chłopak nie rozumie, dlaczego biali przybyli do Tasmanii. Nie pojmuje ich chciwości, okrucieństwa.


Każdy z podróżników skupia się na własnej osobie i rozwiązywaniu problemów według jego mniemania priorytetowych. Wielebny Geoffrey Wilson, poświęca się całkowicie kwestii udowodnienia prawdziwości Pisma Świętego i jest przekonany, że rajski ogród nie jest w Arabii jak dotychczas sądzono, ale na południe od Australii. Doktor Thomas Potter prowadzi badania nad gatunkiem ludzkim. A młody botanik Timothy Renshaw ciągle uczy się czegoś nowego. Jednak to nie oni okazali się moimi ulubionymi bohaterami. Z całej tej zgrai najbardziej upodobałam sobie kapitana Kewleya. Dlaczego? Jego poczucie humoru i nieco ironiczny ton wypowiedzi przypadły mi najbardziej do gustu. Stary przemytnik, który zawsze kombinuje. Nawet w podbramkowej sytuacji próbuje nie tracić rezonu. Przyznam się, że od zawsze mam słabość do "czarnych" charakterów.


Autor w ciekawy sposób ukazał tu także animozje pomiędzy Wilsonem i Potterem. Ich postacie posłużyły tu do odzwierciedlenia konfliktu pomiędzy biblijnymi kreacjonistami i naturalistycznymi ewolucjonistami XIX wieku. Rasizm jest tu ukazany jako zjawisko całkowicie powszechne wśród wszystkich członków ekspedycji. Zderzenie światopoglądów jest szczególnie widoczne w ich postawach wobec "dzikich".


Każdy z jego bohaterów ma charakterystyczny głos i osobowość, ponieważ pisarz "zatrudnił" tu wielu narratorów. Jest to nie lada wyczyn. To jakby rodzaj brzuchomówstwa literackiego. Udało mu się zręcznie połączyć tak wiele głosów w opowieści, która mogłaby łatwo skończyć jako niespójnej bełkot, pełen obraźliwych stereotypów, beznadziejnych banałów i niesmacznych żartów. Ale tak się nie stało. To książka nie tylko zabawna. To także autentycznie poruszająca historia. Pełna inteligencji i dowcipu. Nie jest to z pewnością lektura lekka, ale ekscytuje i wciąga. To mistrzowsko połączona satyra z tragizmem. 


Podsumowując. Kneale idealnie opanował sztukę opowiadania historii z różnych perspektyw. Zarówno charakterystyka postaci i zastosowany język są tu wspaniałe. Ponadto wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji, morderstwo, szaleństwo, zdrada i bunt. Dodajmy czarne poczucie humoru i szczyptę prawdy (część rozdziałów jest oparta na prawdziwych wydarzeniach) i mamy wspaniałą książkę. Krótko mówiąc - satysfakcjonujący debiut.


Kończąc chcę napomknąć o tym, że wydawnictwo chcąc podkreślić efekt różnorodności stylu każdego z narratorów zatrudniło aż 21 tłumaczy. Tak. To nie pomyłka. Kwestie każdego z nich zostały przełożone przez inną osobę. Z pewnością nie zdarza się to często.

ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,www.owcazksiazka.pl,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
break
Okładka - Anglicy na pokładzie Rzeka złodziei
Michael Crummey
Okładka - Anglicy na pokładzie Drobne występki w czasach obfitości
Matthew Kneale
Okładka - Anglicy na pokładzie Wakacje
Stanley Middleton
Okładka - Anglicy na pokładzie Sweetland
Michael Crummey
Okładka - Anglicy na pokładzie Anglicy na pokładzie
praca zbiorowa
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów