Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Anielskie single

Dorothy Cummings

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Homo Dei
Data wydania: 2011-06-27
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-62579-18-1
Liczba stron: 252
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Wywodzące się z języka angielskiego słowo singiel pojawiło się pierwotnie w gwarze młodzieżowej, z której zostało przejęte przez język potoczny oraz analizy socjologiczne. Oznacza osobę żyjącą bez partnera z własnego, świadomego wyboru. Ponieważ Dorothy Cummings przez kilka lat pozostawała singlem, jej przemyślenia wywodzą się z osobistych doświadczeń, wnikliwych obserwacji oraz indywidualnych rozważań. Treść książki Anielskie single to przelana na papier zawartość bloga, czytanego codziennie przez samotnych katolików z całego świata.


Autorka przekonuje czytelnika, że życie w samotności niekoniecznie musi oznaczać wolność, zabawę i seks bez zobowiązań. Podaje pomysły dotyczące odpowiedzialnego wykorzystania czasu, organizacji wydarzeń każdego dnia, spotkań z ludźmi, rozwiązywania wciąż mnożących się problemów, podejmowania decyzji oraz dokonywania wyborów. Tytułowa "anielskość" to nic innego, jak tylko umiejętność wytrwania w raz obranych postanowieniach. A te są następstwem właściwego rozeznania, w jaki sposób służyć Bogu i ludziom, pozostając równocześnie w stanie bezżennym.


Przemyślenia Dorothy Cummings skupiają się na zwyczajnych czynnościach dnia codziennego. Autorka ustosunkowuje się do domowych obowiązków, poczucia prywatności, honoru i szacunku, seksualności, różnicy płci, nałogów, pożegnań i lęków, samotności oraz starości. Na wszystko patrzy przez pryzmat wiary, dostrzegając nieustanny wpływ Bożej Opatrzności. Ogromną pomocą służą przedstawione w formie wypunktowań – a sporządzone przez nią samą – zestawienia zawierające wskazówki, jak pozostać anielską (mimo upływającego czasu), podające do wiadomości czytelnika „dziesięć wielkich zalet bycia singlem”, rady dotyczące randki po katolicku oraz cechy doceniane u innych.


Poruszone przez autorkę konkretne sytuacje zostały zaczerpnięte z jej własnego życia (podobne czytelnik z pewnością odnajdzie w swoim otoczeniu). Wiele z nich Dorothy Cummings wzbogaciła o autentyczne, zabawne historyjki. Do spraw konfliktowych dołączyła praktyczne rozwiązania, co pozwala wierzącym singlom sprostać trudnym wyzwaniom współczesnego świata. Przytoczone przez siebie przypadki omawia szczegółowo, nie szczędząc – w zależności od ich rodzaju – słów pochwały lub krytyki. Dzielenie się swoimi doświadczeniami z czytelnikiem wypływa z chęci niesienia pomocy tym, którzy pragną pozostać wiernymi wyznawanym zasadom moralnym.


Książka Anielskie single napisana jest językiem ciekawym i przystępnym. Jednak z uwagi na fakt „katolickiego” podejścia do tematu dla niektórych rady zaproponowane przez autorkę mogą się wydać staroświeckie i niemożliwe do zrealizowania. Posiadającym natomiast uporządkowany system wartości lektura przyniesie oczekiwane korzyści.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów