Okładka książki - Anielskie single

Anielskie single

Wydawnictwo: Homo Dei
Data wydania: 2011-06-27
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-62579-18-1
Liczba stron: 252
Dodał/a recenzje: Danuta Szelejewska

Ocena: 0 (0 głosów)

Wywodzące się z języka angielskiego słowo singiel pojawiło się pierwotnie w gwarze młodzieżowej, z której zostało przejęte przez język potoczny oraz analizy socjologiczne. Oznacza osobę żyjącą bez partnera z własnego, świadomego wyboru. Ponieważ Dorothy Cummings przez kilka lat pozostawała singlem, jej przemyślenia wywodzą się z osobistych doświadczeń, wnikliwych obserwacji oraz indywidualnych rozważań. Treść książki Anielskie single to przelana na papier zawartość bloga, czytanego codziennie przez samotnych katolików z całego świata.


Autorka przekonuje czytelnika, że życie w samotności niekoniecznie musi oznaczać wolność, zabawę i seks bez zobowiązań. Podaje pomysły dotyczące odpowiedzialnego wykorzystania czasu, organizacji wydarzeń każdego dnia, spotkań z ludźmi, rozwiązywania wciąż mnożących się problemów, podejmowania decyzji oraz dokonywania wyborów. Tytułowa "anielskość" to nic innego, jak tylko umiejętność wytrwania w raz obranych postanowieniach. A te są następstwem właściwego rozeznania, w jaki sposób służyć Bogu i ludziom, pozostając równocześnie w stanie bezżennym.


Przemyślenia Dorothy Cummings skupiają się na zwyczajnych czynnościach dnia codziennego. Autorka ustosunkowuje się do domowych obowiązków, poczucia prywatności, honoru i szacunku, seksualności, różnicy płci, nałogów, pożegnań i lęków, samotności oraz starości. Na wszystko patrzy przez pryzmat wiary, dostrzegając nieustanny wpływ Bożej Opatrzności. Ogromną pomocą służą przedstawione w formie wypunktowań – a sporządzone przez nią samą – zestawienia zawierające wskazówki, jak pozostać anielską (mimo upływającego czasu), podające do wiadomości czytelnika „dziesięć wielkich zalet bycia singlem”, rady dotyczące randki po katolicku oraz cechy doceniane u innych.


Poruszone przez autorkę konkretne sytuacje zostały zaczerpnięte z jej własnego życia (podobne czytelnik z pewnością odnajdzie w swoim otoczeniu). Wiele z nich Dorothy Cummings wzbogaciła o autentyczne, zabawne historyjki. Do spraw konfliktowych dołączyła praktyczne rozwiązania, co pozwala wierzącym singlom sprostać trudnym wyzwaniom współczesnego świata. Przytoczone przez siebie przypadki omawia szczegółowo, nie szczędząc – w zależności od ich rodzaju – słów pochwały lub krytyki. Dzielenie się swoimi doświadczeniami z czytelnikiem wypływa z chęci niesienia pomocy tym, którzy pragną pozostać wiernymi wyznawanym zasadom moralnym.


Książka Anielskie single napisana jest językiem ciekawym i przystępnym. Jednak z uwagi na fakt „katolickiego” podejścia do tematu dla niektórych rady zaproponowane przez autorkę mogą się wydać staroświeckie i niemożliwe do zrealizowania. Posiadającym natomiast uporządkowany system wartości lektura przyniesie oczekiwane korzyści.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy