Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Homo Dei
Data wydania: 2011-06-27
ISBN: 978-83-62579-18-1
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Wywodzące się z języka angielskiego słowo singiel pojawiło się pierwotnie w gwarze młodzieżowej, z której zostało przejęte przez język potoczny oraz analizy socjologiczne. Oznacza osobę żyjącą bez partnera z własnego, świadomego wyboru. Ponieważ Dorothy Cummings przez kilka lat pozostawała singlem, jej przemyślenia wywodzą się z osobistych doświadczeń, wnikliwych obserwacji oraz indywidualnych rozważań. Treść książki Anielskie single to przelana na papier zawartość bloga, czytanego codziennie przez samotnych katolików z całego świata.

Autorka przekonuje czytelnika, że życie w samotności niekoniecznie musi oznaczać wolność, zabawę i seks bez zobowiązań. Podaje pomysły dotyczące odpowiedzialnego wykorzystania czasu, organizacji wydarzeń każdego dnia, spotkań z ludźmi, rozwiązywania wciąż mnożących się problemów, podejmowania decyzji oraz dokonywania wyborów. Tytułowa "anielskość" to nic innego, jak tylko umiejętność wytrwania w raz obranych postanowieniach. A te są następstwem właściwego rozeznania, w jaki sposób służyć Bogu i ludziom, pozostając równocześnie w stanie bezżennym.

Przemyślenia Dorothy Cummings skupiają się na zwyczajnych czynnościach dnia codziennego. Autorka ustosunkowuje się do domowych obowiązków, poczucia prywatności, honoru i szacunku, seksualności, różnicy płci, nałogów, pożegnań i lęków, samotności oraz starości. Na wszystko patrzy przez pryzmat wiary, dostrzegając nieustanny wpływ Bożej Opatrzności. Ogromną pomocą służą przedstawione w formie wypunktowań – a sporządzone przez nią samą – zestawienia zawierające wskazówki, jak pozostać anielską (mimo upływającego czasu), podające do wiadomości czytelnika „dziesięć wielkich zalet bycia singlem”, rady dotyczące randki po katolicku oraz cechy doceniane u innych.

Poruszone przez autorkę konkretne sytuacje zostały zaczerpnięte z jej własnego życia (podobne czytelnik z pewnością odnajdzie w swoim otoczeniu). Wiele z nich Dorothy Cummings wzbogaciła o autentyczne, zabawne historyjki. Do spraw konfliktowych dołączyła praktyczne rozwiązania, co pozwala wierzącym singlom sprostać trudnym wyzwaniom współczesnego świata. Przytoczone przez siebie przypadki omawia szczegółowo, nie szczędząc – w zależności od ich rodzaju – słów pochwały lub krytyki. Dzielenie się swoimi doświadczeniami z czytelnikiem wypływa z chęci niesienia pomocy tym, którzy pragną pozostać wiernymi wyznawanym zasadom moralnym.

Książka Anielskie single napisana jest językiem ciekawym i przystępnym. Jednak z uwagi na fakt „katolickiego” podejścia do tematu dla niektórych rady zaproponowane przez autorkę mogą się wydać staroświeckie i niemożliwe do zrealizowania. Posiadającym natomiast uporządkowany system wartości lektura przyniesie oczekiwane korzyści.