Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Anioł Stróż
Kup Teraz

Anioł Stróż

Nicholas Sparks

Ocena ( 21 osób )
5.5
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2005
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8373592660
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

O Nicholasie Sparksie można z pewnością powiedzieć, że jest mistrzem powieści obyczajowych. Romantyczne, wyciskające łzy z oczu historie zjednały autorowi rzesze wielbicielek. Kolejna powieść Sparksa, opublikowana nakładem wydawnictwa Albatros jest historią niezwykle wzruszającą, ale równocześnie łączy w sobie elementy thrillera i romansu. „Anioł stróż” to książka, która przykuje uwagę wrażliwego czytelnika i wzbudzi w nim z pewnością gwałtowne emocje.

 

Julia Barenson to młoda kobieta, która w wieku dwudziestu pięciu lat traci męża. W pożegnalnym liście, który nasza bohaterka otrzymuje po śmierci męża, obiecuje on kobiecie, że będzie nad nią czuwał niczym anioł stróż. W niedługim czasie Julia otrzymuje także piękny prezent – doga niemieckiego. Pies odtąd staje się najlepszym przyjacielem kobiety. Mijają długie lata. Julia powoli godzi się ze śmiercią męża i stopniowo zaczyna umawiać się na randki z interesującymi mężczyznami. Na horyzoncie pojawia się między innymi przystojny Richard. Uwodzicielski i szarmancki dżentelmen stara się zrobić piorunujące wrażenie na Julii. Jednak dziwnym trafem nie zostaje zaakceptowany przez Śpiewaka – doga niemieckiego kobiety. Pies uwielbia natomiast przyjaciela zmarłego męża, Mike’a, który skrycie kocha się w Julii. Z biegiem czasu na jaw wychodzą straszliwe tajemnice skrywane przez Richarda. Julia musi stawić czoła nie tylko rodzącym się w jej sercu uczuciom, ale także niebezpieczeństwom, jakie jej ze strony mężczyzny grożą.

 

„Anioł stróż” to dynamiczna, pełna zwrotów akcji opowieść, w której główna bohaterka musi walczyć nie tylko o własne szczęście, ale także o swoje bezpieczeństwo. Z pozoru miła i dająca wiele nadziei na przyszłość znajomość przeradza się w prawdziwy koszmar. A prawda, jaka wychodzi na jaw, okazuje się mroczna i przerażająca.

 

Nicholas Sparks doskonale radzi sobie w prowadzeniu narracji i komponowaniu fabuły lekkich powieści obyczajowych. Jednak - jak udowadnia w „Aniele stróżu” - równie dobrze czuje się w innych gatunkach literackich. Zahaczająca o kryminał, a miejscami także o mrożący krew w żyłach thriller powieść Sparksa bardzo wyróżnia się na tle wcześniejszych jego publikacji. Jednak tym, co łączy wszystkie książki autora, jest ich niezaprzeczalny urok oraz buzujące na kartach powieści emocje. Czytelnik, wertując publikacje Nicholasa Sparksa, razem z bohaterami przeżywa ich troski, niepokoje i radości. Razem z nimi śmieje się, wspólnie z nimi płacze. Powieści Sparksa wyzwalają w czytelniku serię intensywnych uczuć. Jego książki na długo zapadają w pamięć.

 

„Anioł stróż” to książka skłaniająca do refleksji, mądra, a przy tym nie stroniąca od dobrych rad i przestróg. Przypadnie do gustu przede wszystkim czytelnikom, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czworonogów. Psi przyjaciel odgrywa w powieści Sparksa niebagatelną rolę, a miłość, jaką darzy go główna bohaterka, jest ogromna i szczera. W powieści Sparksa czytelnik odnajdzie wiele życiowych prawd, zrozumie, że nawet po śmierci ukochanej osoby należy wziąć się w garść i zacząć życie od nowa. „Anioł stróż” to wzruszająca do łez, ale także miejscami pogodna powieść, którą czyta się z niesłabnącym entuzjazmem i zainteresowaniem. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alams plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,przeczytam 52 książki,
Historia z dreszczykiem , o miłości i poświęceniu Polecam
Pilar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Poruszająca i trzymająca w napięciu historia kobiety, która nagle straciła wszystko - małżonka, który stworzył jej prawdziwy ciepły dom. Jednak nawet po śmierci ukochany daje jej znak. Jeszcze przed śmiercią kupuje psa swojej żonie. Owy psiak staje się jej Aniołem Stróżem, który później ma uchronić ją przed śmiercią. Kiedy otrząsa się z tragedii i zaczyna szukać ponownego szczęścia zakochuje się w niej miłością obsesyjną Richard. Od tego czasu zaczyna się seria głuchych telefonów, zdjęć robionych z ukrycia i dziwnych zdarzeń.
Pilar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Poruszająca i trzymająca w napięciu historia kobiety, która nagle straciła wszystko - małżonka, który stworzył jej prawdziwy ciepły dom. Jednak nawet po śmierci ukochany daje jej znak. Jeszcze przed śmiercią kupuje psa swojej żonie. Owy psiak staje się jej Aniołem Stróżem, który później ma uchronić ją przed śmiercią. Kiedy otrząsa się z tragedii i zaczyna szukać ponownego szczęścia zakochuje się w niej miłością obsesyjną Richard. Od tego czasu zaczyna się seria głuchych telefonów, zdjęć robionych z ukrycia i dziwnych zdarzeń.
maggie28 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książki,z biblioteki,
O Nicholasie Sparksie czytałam i słyszałam bardzo dużo, ale do tej pory nie miałam przyjemności czytać żadnej powieści jego autorstwa. Do niedawna. Parę dni temu stwierdziłam, że najwyższy czas poznać twórczość tego popularnego pisarza. Mój wybór padł zupełnie przypadkowo na ,,Anioła Stróża" - akurat ta pozycja leżała sobie w bibliotece i czekała na mnie. I muszę stwierdzić jedno - szkoda, że tak późno odkryłam prozę Nicholasa Sparksa, ale z drugiej strony może to i lepiej. Cała jego twórczość jeszcze przede mną i wierzę, że każda jego przeczytana w przyszłości powieść będzie dla mnie niezapomnianą ucztą literacką.
Nicholasa Sparksa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wiecie na jego temat pewnie już wszystko, choć... może jednak nie wszyscy? Tak dla przypomnienia słów kilka zaledwie.


Nicholas Charles Sparks urodził się w Omaha w stanie Nebraska 31 grudnia 1965 roku. Jako dziecko mieszkał w Minnesocie, Los Angeles i na Grand Island w Nebrasce. Miał osiem lat, kiedy rodzina osiadła w Fair Oaks w Kalifornii.

Pisarz mieszkał w Fair Oaks przez całe liceum, które skończył z wyróżnieniem w 1984, otrzymując stypendium naukowe na Uniwersytecie w Notre Dame. W 1985 przerwał naukę i podczas wakacji napisał pierwszą powieść, która nigdy nie została opublikowana. Wrócił więc na uczelnię, obierając za specjalizację rachunkowość, i w 1988 roku z wyróżnieniem ukończył studia.

Poznaną na wiosnę 1988 roku Catherine poślubił w lipcu 1989 r. Para zamieszkała w Sacramento w Kalifornii, gdzie napisał drugą powieść, która też nie zainteresowała wydawców. Przez następnych parę lat imał się różnych dorywczych prac, jak akwizycja czy ocena stanu nieruchomości. Próbował też sił w prywatnym biznesie. W 1990 roku napisał książkę wspólnie z Billy Millsem - złotym medalistą olimpijskim, która została wydana przez Father Publishing po tym, jak wydawnictwo Random House ją odrzuciło. Książka sprzedała się zaledwie w 50 000 egzemplarzy.

W 1992 roku zaczął sprzedawać leki i przeniósł się z Sacramento do Karoliny Północnej. Nie minęły dwa lata, kiedy w wieku 28 lat napisał Pamiętnik. W październiku 1995 prawa do tej powieści kupiło wydawnictwo Warner Books. Książka ukazała się w październiku 1996 roku. Kolejne to: List w butelce (1998), Szkoła uczuć (1999), Na ratunek (2000), Na zakręcie (2001), Noce w Rodanthe (2002), Anioł Stróż (2003), Ślub (2003), Trzy tygodnie z moim bratem (2004), Prawdziwy cud (2005), Od pierwszego wejrzenia (2005), I wciąż ją kocham (2006) - wszystkie sprzedane Warner Books. Następne dwie - Wybór (2007) i Szczęściarz (2008) - kupiło Grand Central Publishing.
Większość jego powieści trafiło na listy światowych bestsellerów, a sześć zostało zekranizowanych. Jego książki zostały przetłumaczone na 33 języki.Julie Barenson, bohaterka powieści Anioł Stróż, nie miała łatwego życia. Matka, która ,,miała zgubny pociąg do dwóch rzeczy: alkoholu oraz toksycznych mężczyzn" [1- str.22], wyrzuciła ją z domu, gdy dziewczyna była jeszcze nastolatką. Julie wylądowała na ulicy wśród narkomanów, żebraków i złodziei. Jakoś przeżyła tam pół roku, pracując dorywczo, a potem poznała Jima, który się nią zaopiekował - załatwił mieszkanie i pracę na pełny etat. Po pewnym czasie oświadczył się jej. Przez pierwsze lata byli bardzo szczęśliwym małżeństwem, aż do momentu kiedy u Jima wykryto raka mózgu. W wieku 25 lat Julie została wdową. W pierwszą Wigilię Bożego Narodzenia po stracie męża, dziewczyna dostała tajemniczą przesyłkę - prezent od zmarłego męża wraz z listem. Prezentem tym okazał się dwukilowy szczeniak doga niemieckiego, którego Julie nazwała Śpiewak. Czy to właśnie on będzie tytułowym aniołem stróżem Julie? To Śpiewak zgodnie z wolą zmarłego męża ma jej pomóc dojść do siebie i wywołać uśmiech na jej twarzy. Uśmiech, o którym w tej chwili nie można nawet marzyć, bo któż mógł przypuszczać, że składana na ślubnym kobiercu przysięga ,,I nie opuszczę Cię aż do śmierci" będzie w przypadku Julie i Jima tak krótko ważna. Czy komuś przyszło na myśl, że ta śmierć nastąpi tak szybko? Ale dla Jima śmierć nie stanowi kresu uczuć do Julie.
,,I nie obawiaj się. Gdziekolwiek się znajdę, będę Cię strzegł. Zostanę Twoim aniołem stróżem, kochanie. Możesz mi zaufać, postaram się, żebyś zawsze była bezpieczna." [2 - str.13]
Czyżby przysięga małżeńska w jego przypadku brzmiała ,,I nie opuszczę Cię nawet po śmierci"?


Mijają cztery lata. Julie powoli uspokoiła się, pogodziła się z losem, ba... nawet dojrzała do spotkań z innymi mężczyznami. Cóż z tego, jeśli Śpiewak nie akceptuje nikogo z wyjątkiem Mike'a - najlepszego przyjaciela Jima i Julie. Nawet Richarda, który wydaje się jakby stworzony dla Julie - przystojny, szarmancki, grzeczny, prawdziwy dżentelmen. Ale czy pies może decydować o uczuciach swojej pani? Czy Julie złączy swój dalszy los z Mike'm, narażając swoją z nim przyjaźń, czy też jednak wybierze Richarda, mimo wrogości Śpiewaka? Który z mężczyzn ją zaniepokoi i zmieni jej dalsze życie w koszmar? Zapraszam Was do lektury tej świetnej powieści - tam znajdziecie odpowiedź na wszystkie pytania.

,,Anioł Stróż" jest przepiękną powieścią obyczajową z elementami thrillera i szeroko rozbudowanym wątkiem miłosnym. Ta wydawać by się mogło wybuchowa mieszanka została przez Sparksa tak wspaniale skonstruowana i zrównoważona, że wszystkie jej elementy pasują do siebie jak puzzle w skomplikowanej układance.
Poznajemy tu codzienne życie w małym, prowincjonalnym, amerykańskim miasteczku - zakład fryzjerski, warsztat samochodowy, pub, restauracja, dom mieszkalny - spytacie, co w tym ciekawego? Jeśli jest się dobrym pisarzem, to nawet takie codzienne, prozaiczne sprawy można opisać interesująco, szczególnie jeśli zostaną te informacje wplecione w inne bardziej emocjonujące wydarzenia. A Sparks umie grać na emocjach czytelnika. Od pierwszej strony swojej powieści wciąga, wywołując niejednokrotnie uśmiech na ustach, a często łzy w oczach. Potrafi również spowodować, że w pewnym momencie zaczynamy się bać, bo strach jest również naszym towarzyszem przy czytaniu tej powieści. Nie odczuwamy go przez cały czas, ponieważ pierwsza część opowieści jest typowo obyczajowa, spokojna, ciepła, można rzec rodzinna. Choć pewne sceny już w pierwszej części dają znać, że ten spokój jest tylko pozorny. Nagły zwrot akcji, jedna decyzja Julie i jedna rozmowa powoduje, że sytuacja zmienia się diametralnie. Ze spokojnej, ciepłej powieści obyczajowej przenosimy się do zupełnie innego nastroju, w zupełnie inny klimat. Życiem Julie i jej partnera zaczyna rządzić horror, a powieść obyczajowa zmienia się w typowy thriller z głuchymi telefonami, obsesją, podglądaniem ofiary, podsłuchiwaniem, śledzeniem. Trzeba przyznać, że Sparks po mistrzowsku zaaranżował całą fabułę - wszystkie elementy układanki pasują idealnie, a ty siedzisz u siebie w domu i jeśli czytasz książkę wieczorem czy w nocy, to mimowolnie sprawdzasz, czy masz zasłonięte okno, bo może ktoś cię podgląda i jesteś zadowolony, że w telefonie wyświetla ci się numer osoby dzwoniącej i szanse na to, że ktoś ci zakłóci ciszę nocną głuchym telefonem są raczej niewielkie.
Jednocześnie przez całą powieść przewija się wątek miłosny, bo tak naprawdę ,,Anioł stróż" to powieść o miłości. To miłość przemawia do nas z każdej strony powieści. I choć są tu jej różne, bardzo różne rodzaje, to właśnie ona jest głównym motorem wszelkich działań. I tych dobrych, i tych złych...
Mówi się, że od miłości do nienawiści jest jeden krok, podobnie jak od miłości do obsesji. Granica między nimi bywa niezwykle cienka, zwłaszcza, jeśli trafi na podatny grunt. Człowiek jest bowiem istotą, która łatwo ulega wpływom i bywa mało odporna na różnego rodzaju uzależnienia, a uzależnić można się niemal od wszystkiego, nie tylko od narkotyków i alkoholu. Miłość, która przerodziła się w obsesję, może stać się groźnym dla życia nałogiem.
Obsesyjna miłość ma niewiele wspólnego z prawdziwym uczuciem. Człowiek kochający szczerze, zdrową miłością, szanuje drugą osobę, dając jej prawo do własnego życia, do osobistej wolności. W miłości obsesyjnej nie ma miejsca na autonomię, jest za to nieustanna inwigilacja partnera: sprawdzanie poczty elektronicznej, rozmów telefonicznych, przeszukiwanie kieszeni, ciągłe oskarżanie, podejrzenia, kłótnie, a w przypadku obiektów nieznajomych bądź niedostępnych zdarzają się wręcz prześladowania: wystawanie pod mieszkaniem, śledzenie, wykonywanie głuchych telefonów, nieustanne próby przebywania w tych samych miejscach. Miłość obsesyjna prowadzi do zatracenia własnego ,,ja".
Osoba owładnięta taką miłością jest skupiona tylko na myślach związanych z obiektem uczuć, bądź to rzeczywistym, bądź wymarzonym, powoli rezygnuje z własnego życia. Jej świat zaczyna się zawężać i kręcić tylko wokół ukochanej osoby i myśli z nią związanych.
Uczucie nieustannej tęsknoty, potrzeba bezwzględnego i całkowitego posiadania obiektu uczuć na własność oraz pogłębiający się wzrost zaangażowania w miarę wzrostu nieosiągalności osoby, stają się również często przyczynkiem działań autodestrukcyjnych, które również charakteryzują osobę owładniętą obsesyjną miłością. Uzależniony od takiego uczucia, nałogowo wręcz zabiega o istnienie związku, nawet wówczas, gdy koszty takiej relacji przewyższają znacznie zyski. Jest gotowy na wszystko, nawet na popełnienie każdego przestępstwa. Osoby opętane miłością bardzo często popadają w depresję, a nawet paranoję. Stają się coraz bardziej zazdrosne i w każdym drobiazgu dopatrują się zdrady, na którą często reagują agresją, a nawet przemocą fizyczną. Niejednokrotnie dopuszczają się nawet zabójstwa.
Korzeni obsesyjnej miłości należy poszukiwać w dzieciństwie. Obsesjonaci zwykle pochodzą z rodzin, w których prawdziwa i bezwarunkowa miłość nie istniała, i dlatego też niezaspokojenie tejże potrzeby w młodzieńczych latach, objawia się próbą rekompensaty braków w życiu późniejszym.
Niestety nienauczone zdrowej miłości dzieci, przeradzają się w owładniętych chorą miłością dorosłych, którzy nie radząc sobie z uczuciami, przejmują zwykle model uczuciowy, jaki towarzyszył jego związkom z rodzicami, którzy nie tylko nie potrafili bezwarunkowo kochać, ale niejednokrotnie wręcz odrzucali miłość dziecka. Dlatego też osoby owładnięte obsesyjną miłością często traktują odrzucanie ich uczuć, jako swoistą formę miłości i najczęściej angażują się w takie właśnie związki, powielając schemat uczuć z dzieciństwa.
I taką właśnie miłość Sparks nam dokładnie przedstawił. Ta miłość właśnie powoduje, że życie Julie zmienia się w koszmar. Ale jednocześnie przeciwstawił jej piękne, prawdziwe uczucie - uczucie miłości dające szczęście, radość, pomagające przetrwać złe chwile i zdolne do największych poświęceń. Pisząc to uśmiechnęłam się, bo autor udowodnił, że do takiej miłości zdolny jest nie tylko człowiek (choć i tego przykładów jest w książce całe mnóstwo), ale również zwierzę, w tym wypadku wspaniały przyjaciel Julie - Śpiewak.
Dla mnie tak szczegółowy opis miłości zwierzęcia do człowieka jest olbrzymim atutem tej książki. Autor ukazał aspekt miłości tak często lekceważony przez ludzi, tych ludzi, dla których pies jest tylko psem. A przecież każdy zwierzaczek to członek rodziny i tak należy go traktować, a wtedy na pewno odwdzięczy się nam bezgraniczną, bezinteresowną miłością, podobnie jak Śpiewak.
Trzeba również przyznać, że Sparks jest mistrzem w kreśleniu charakterów bohaterów swojej powieści. Wszystkie osoby biorące udział w tej historii są wykreowane bardzo wyraziście, poznajemy ich nie tylko dzięki opisom narratora-obserwatora, ale również w działaniu, co pozwala wyrobić sobie o nich własne, nie narzucone przez narratora, zdanie. Większość postaci budzi od początku sympatię, niektórych delikatność, nieśmiałość, dobroć rozczula czytelnika, ale są też osoby ,,podejrzane", dziwne, tajemnicze, wręcz antypatyczne. Nie ma bohaterów nijakich, do których czytelnik odniósłby się obojętnie. Autor stosuje również retrospekcję, co pozwala nam w pewien sposób poznać motywy postępowania głównych postaci, dowiedzieć się jak dom, wychowanie, rodzice, dzieciństwo wpłynęło na dalszy rozwój i całe dorosłe życie Richarda, Julie czy Mike.
Jeśli do tego wszystkiego, o czym pisałam wyżej, dodamy jasny, prosty dla każdego czytelnika, nie wymagający za dużego skupienia język powieści, piękną scenerię amerykańskiego wybrzeża, zachody słońca, spacery po plaży, lesie, łące oraz bez przerwy uśmiechniętego i merdającego ogonem Śpiewaka, to otrzymamy naprawdę piękną, mądrą i refleksyjną powieść. Powieść ukazującą piękną, czystą miłość, ale również jej drugą, bardzo mroczną i niebezpieczną stronę. Miłość przynoszącą strach i cierpienie, rodzącą obsesję i stającą się dramatem i unicestwieniem. Nie jest to łatwy temat, ale bardzo ciekawy i świetnie przez autora przedstawiony.
Książkę czyta się błyskawicznie, wbija w fotel lub łóżko i nie pozwala się od siebie odessać. Trzyma w napięciu, bulwersuje, a jednocześnie chwilami rozczula i oczarowuje.
Swoją przygodę z twórczością Nicholasa Sparksa uważam za rozpoczętą. I na pewno potrwa ona jeszcze długo, bo parę jego powieści przede mną.
Jeśli jeszcze nie znacie twórczości tego pana, to przeczytajcie - na pewno się nie zawiedziecie. Polecam i miłośnikom powieści obyczajowych i romansów i wreszcie thrillerów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Aha...i oczywiście miłośnikom zwierząt - ja pokochałam Śpiewaka od początku...


[1] Nicholas Sparks ,,Anioł Stróż", Albatros 2013, str.22
[2] tamże, str.13
megami91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Wyzwanie - wszystkie stworzenia duże i małe,
Czy można dalej żyć, po stracie ukochanej osoby? Czy możliwe jest, by pokochać kogoś innego, lecz równie mocno?
Julie w młodym wieku zostaje wdową. Nietrudno się domyślić, iż nie radzi sobie z nową sytuacją. Pewnego dnia otrzymuje tajemniczą paczkę oraz list od nieżyjącego męża. Jak się okazało, prezentem był dog niemiecki. Mąż zawsze zapewniał, że będzie aniołem stróżem. A może to pies stanie się tym aniołem?
Bohaterka w końcu dojrzewa do związania się z kimś nowym - o jej względy będzie zabiegać aż dwóch mężczyzn. Tylko co jeśli ukochany czworonóg nie akceptuje jednego z potencjalnych wybranków? Powszechnie wiadomo, że zwierzęta mają szósty zmysł...
Jest to powieść obyczajowa, ale jest też wątek sensacyjny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! :)
wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Anioł stróż to połączenie romansu z dramatem. Jak sam autor napisał o książce ma ona przede wszystkim pokazywać miłość, ale też różne obawy i lęki które jej towarzyszą. Julie, która nadal cierpi po śmierci męża szuka miłości. Nie znajduje jej w ramionach spotykanych mężczyzn, także w ramionach zabiegającego o nią Richarda. Znajduje ją za to w osobie najlepszego przyjaciela o imieniu Mike. Ich miłość rozkwita, jednak ktoś próbuje zniszczyć rodzące się między nimi uczucie. Tą osobą jest Richard, który zaczyna prześladować Julie. Kobieta zaczyna obawiać się o swoją prywatność, a w końcu o swoje życie. O tym skąd w mężczyźnie pojawiła się taka obsesja i jak skończyły się losy bohaterów polecam przeczytać w książce. Moja opinia o niej jest jednoznaczna - piękna, poruszająca i pouczająca.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Nicholas Sparks,wypożyczone z biblioteki,

Nicholas Sparks urodzony w 1965 roku jest współczesnym amerykańskim pisarzem,który podbił serca czytelników na całym świecie. Pisarz zdobył sławę po napisaniu pierwszej powieści Pamiętnik, która ukazała się w 1997 roku i doczekała się ekranizacji. Na szklanym ekranie zagościły także inne bestsellerowe pozycje m.in List w butelce, I wciąż ją kocham, Szczęściarz czy Noce w Rodanthe.


Anioł Stróż to pierwsza powieść amerykańskiego autora, którą przeczytałam i od tego momentu autor zdobył moje serce. Jest to historia, która łączy elementy romansu i thrillera. Powieść od pierwszej do ostatniej strony wzrusza i trzyma w napięciu ani na chwilę nie pozwalając się oderwać.


Julie Barenson to główna bohaterka, która mając dwadzieścia pięć lat zostaje wdową. Jej ukochany mąż Jim przegrywa walkę z nowotworem. W pożegnalnym liście mężczyzna zapewnia żonę o swojej miłości i o tym, że zawsze pragnął jej szczęścia, dlatego prosi, aby po jego śmierci ułożyła sobie życie na nowo a on gdziekolwiek będzie nigdy jej nie opuści i zostanie jej Aniołem Stróżem.


Wraz z listem kobieta otrzymuje nietypowy, ale piękny prezent: w przesyłce znajduje się dog niemiecki, któremu Julie nadaje imię Śpiewak.


Między dziewczyną a psem nawiązuje się wieź, Śpiewak wszędzie jej towarzyszy, zostaje jej oddanym przyjacielem i Aniołem Stróżem.


Po czterech samotnych latach Julie oswaja się z żałobą dochodząc do wniosku, że czas ułożyć sobie życie i zaczyna chodzić na randki.


Poznaje Richarda, szarmanckiego i przystojnego mężczyznę z którym kobieta odnajduje wspólny język, jednak Śpiewak go nie akceptuje, natomiast ogromną sympatią darzy nieśmiałego i romantycznego Mike'a przyjaciela zmarłego męża kobiety, który również skrycie darzy dziewczynę uczuciem.


Julie dostrzega w zachowaniu Richarda niepokojące sygnały i zrywa znajomość. Odrzucony mężczyzna ujawnia przed kobietą swoje prawdziwe oblicze , mężczyzna okazuje się psychopatą i od tej pory życie Julie zamienia się w koszmar, dodatkowo Richard ukrywa mroczne tajemnice z przeszłości, które wkrótce wychodzą na światło dzienne.


"Anioł Stróż" to wzruszająca opowieść o utraconej miłośći, żałobie po stracie ukochanej osoby, a także o psiej wierności i nadziei, że w życiu zawsze zaświeci słońce.


Autor genialnie połączył wątek romansu i thrillera, wspaniale została wykreowana postać Richarda , z pozoru  kulturalny mężczyzna jest niebezpiecznym człowiekiem ogarnięty obsesyjnym uczuciem.


Kiedy czytelnik zaczyna czytać książkę zaczyna żyć życiem bohaterów, odnosi wrażenie, że bierze udział w całej akcji , śledzi perypetie bohaterów , przeżywa z nimi radości i smutki.


Autor doskonale poradził sobie z narracją. Nicholas Sparks w każdym rozdziale przedstawia historie z punktu widzenia bohaterów, przez co czytelnik poznaje ich poglądy, myśli i cele życiowe. Plusem jest również w tym utworze postać psa, który wyczuwa niebezpieczeństwo i chce chronić bihaterkę. Powieść wywołuje ogromne emocje, każdy rozdział czyta się z zapartym tchem , nie wiedząc co się wydarzy.  Powieści autora zaskakują i sprawiają, że wraca się do nich wielokrotnie.


Anioł Stróż jest cudowną powieścią skłaniającą do przemyśleń, o uczuciu, które zamienia się w obsesje i o czworonożnym Stróżu, który jest gotowy poświęcić życie za osoby, które kocha.


Zakończenie historii poruszy nawet najtwardszych, książka została napisana prostym językiem, została dopracowana z najmniejszymi szczegółami , powoduje dreszcz emocji, ale także wzruszenie i uśmiech na twarzy.  To opowieść,która sprawia, że osoba, która ją czyta nie będzie się nudzić ani przez chwilę.


 


 

al-ks plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna historia. Wzruszająca... Mike i Julie <3. Polecam.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
oj... trudny temat zaborczej miłości, która potrafi człowieka przemienić w potwora niemającego hamulców...Richard... a właściwie Robert, Julia jawiąca mu się jako Jessica... i Anioł Stróż... pies Bohater.... przejmująca opowieść
blebelebe plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Gorąco polecam :) pierwsza książka tego autora, po którą sięgnęłam dawno, dawno temu. Było warto.
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-03-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Karen72 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
julita_185 Linia koment
Przeczytane:2015-10-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,
AmaiaSalamanca5 Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wrobel Linia koment
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kalola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kasia986753421 Linia koment
Przeczytane:2016-01-10, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Barbarka Linia koment
Przeczytane:2015-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015 ,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
magdalena_emilka Linia koment
Przeczytane:2015-01-27, Na półkach: Przeczytałem,Różne różności,
Sylzia Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015 r.,audiobooki,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-11-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2005-07-09, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2004,
Habina Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Anioł Stróż Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Anioł Stróż Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Anioł Stróż Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Anioł Stróż Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Anioł Stróż Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów