Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Anna In w grobowcach świata

Tokarczuk Olga

Ocena ( 8 osób )
3.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-240-0739-3
Liczba stron: 223
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Kiedy Anna In schodziła do podziemi, do grobowców świata, do swojej siostry – pani mroku, zostawiła przy bramie wierną przyjaciółkę i kronikarkę – Ninę Szubur. Wiedziała, że udaje się na tereny, z których nikt nie wraca. Była świadoma grożącego jej niebezpieczeństwa. A jednak poszła, zabierając ze sobą hologramową futurystyczną mapę. Poszła i przegrała. W czasie, gdy jej psujące się ciało wisiało na haku w podziemiach, Nina Szubur rozpaczliwie organizowała pomoc. Ale i ojcowie Anny In, do których miała się udać, i kochankowie jej przyjaciółki, nie potrafili lub nie chcieli uratować Inanny. Wreszcie dzięki opowieściom Anny Enhudu, Enhuduanny, Nina Szubur mogła zorganizować pomoc. Jednak opuszczenie krainy umarłych nie jest łatwe. Anna In musi wskazać osobę, która zastąpi ją w podziemiach…Olga Tokarczuk sięgnęła po sumeryjski mit o Inannie – mit sprzed czterech tysięcy lat – i tchnęła w niego życie. Stworzyła dwuświatową opowieść, łącząc futurystyczne wizje miasta wielopiętrowego, skomputeryzowanego i zimnego, obcego jednocześnie, z podziemiami – porośniętymi szarym mchem, wilgotnymi terenami – dalekimi, obcymi i budzącymi grozę. W tych dwóch sceneriach roztacza się historia Anny In i Niny Szubur.Historia to dziwna i intrygująca, bo wywołuje wrażenie, jakby postacie i zachowania z mitów próbować przenieść nie w teraźniejszość, a w przyszłość. Ścierają się więc między sobą dwie krainy, dwie epoki – przeszłość i przyszłość, mieszając się i przenikając. Zamiast ukształtowania poziomego, tradycyjnej osi czasu, mamy tu układ wertykalny – podziemia symbolizują przeszłość, w której powstawały i ożywały mity, miasto wzniesione na gruzach to przyszłość.Ale obok wskrzeszenia sumeryjskiej opowieści i kilku pomniejszych mitów spróbowała Olga Tokarczuk z powodzeniem stworzyć uniwersalną opowieść o człowieku. Zawarła w swojej historii psychologiczny portret współczesnych ludzi, wyciągnęła na światło dzienne największe lęki, dylematy i problemy człowieka, skonfrontowała dawne i dzisiejsze postawy.


Powieść Olgi Tokarczuk to polski wkład w serię „Mity”. Jednak warto przeczytać tę książkę nie tylko z tego powodu. Mityczno-baśniowa, śpiewna narracja prowadzi bowiem przez meandry starożytnych mitów, a także przez pułapki współczesnego świata. To historia o poszukiwaniu najważniejszych wartości, o niezrozumieniu, o przyjaźni i zaufaniu. Trzymająca w napięciu i przypominająca największe tajemnice dawnych wierzeń.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2015,
Czy starożytny mit może być aktualny? Czy możemy my, ludzie współcześni, tak zaplątani w technologię, że nie wyobrażamy sobie bez niej życia, czegoś się nauczyć od sumeryjskiej bogini?
Oczywiście.

Czytając tę książkę, tę opowieść, absolutnie nie myślałam, że jest to uwspółcześniona wersja pewnego mitu.
Bo wszystko jest tu jak najbardziej współczesne - a nawet z elementami sf.

Anna In to bogini, dobra pani, która z miłością rządzi miastem. Jest skondensowaną witalnością, pod jej dotykiem ożywają nawet przedmioty, jak chociażby łaszcząca się do jej nóg walizka.
Ma ona wszystko: piękne mieszkanie, kochających ją ludzi, męża - Ogrodnika. Czemu więc czuje niepokój, czemu we śnie widzi swoją bliźniaczą siostrę, która jest władczynią podziemia, władczynią śmierci?
I dlaczego postanawia zejść do grobowców, po co chce się ze swą siostrą zobaczyć?

Jednak nikt nie potrafi Inanny od tego pomysłu odwieżć - ani jej matka, ani tym bardziej przyjaciółka Inanny, Nina Szubur.
To właśnie Nina Szubur towarzyszy Annie In w jej podróży do podziemi, i to właśnie ona będzie szukać ratunku dla swej pani, gdy ta jednak z podziemnej krainy nie wróci.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Anna In też się o tym przekonała. Wszyscy ją kochali - póki ta miłość, ta przyjaźń nie wymagała poświęcenia. Tym bardziej poświęcenia życia.
Inanna może wyjść z podziemia, może zmartwychwstać, pod warunkiem, że ktoś inny, za Annę In, umrze. W podziemiach rachunki muszą się zgadzać.
Na znajomych i przyjaciół Inanny pada blady strach.
Inanna postanawia, że w jej zastępstwie do grobowców pójdzie jej mąż (były mąż?) Ogrodnik.

Minęły tysiąclecia od powstania pierwszego zapisu tego sumeryjskiego mitu.
Zrobiliśmy - jako cywilizajca- ogromy postęp. Jednak niektóre problemy, uczucia wclae się nie zmieniły. Nadal jesteśmy kruchymi istotami, które boją się śmierci, są bezradne wobec niej. Co z tego, że mamy komputery, zaawansowane technologie - skoro i tak nie wiemy, co jest po drugiej stronie, zupełnie tak samo jak starożytne ludy.

Mój ulubiony fragment książki to wędrówka Niny Szubur do Ninmy, matki Anny In.
O ile wizja miasta wielopiętrowego, połączonego systemem wind jest dość przerażająca, to otaczające miasto szklarnie - już nie.
Ninma zajmuje się tym, co najważniejsze: uprawia rośliny. I nie tylko rośliny. Urzekająca jest wizja sadzonek ludzi, ludzi spokojnych, wolnych, niezależnych i po prostu dobrych. Ninma wysadza ich za miastem, wypuszcza ich na wolność - w tajemnicy przez ojcami. To w tych nowych ludziach Ninma upatruje zmiany na lepsze.

Okazuje się, że niektóre motywy przewijają się w różnych mitologiach, są tez obecne w religiach (chociażby zmartwychwstanie po 3 dniach - brzmi znajomo, czyż nie?)
Gdybym chciała się dopatrywać idei feministycznych w tej książce, to wskazałabym na Ninmę i jej niezgodę na zastany porządek świata, na to, że ma odwagę buntować się i wręcz grozi bogom - ojcom.
Simi_48 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mircia Linia koment
Przeczytane:2015-02-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2015,Mam,przeczytane,wymienię,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
slk Linia koment
Przeczytane:2008-01-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
kasha Linia koment
Przeczytane:2012-10-30, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
wedrujaca Linia koment
Przeczytane:2013-10-31, Na półkach: Przeczytałem,
nunachopin Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Olena Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2007-11-22, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów