Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ars Magica

Nerea Riesco

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788373598362
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Zarówno cele w jakich została powołana, a także metody jakimi posługiwała się inkwizycja nadal budzą wiele emocji i wątpliwości. Zastrzeżenia te są o tyle większe, jeżeli analizuje się postępowanie inkwizycji hiszpańskiej.  Nerea Riesco w swojej książce „Ars magica” próbuje przybliżyć czytelnikowi Hiszpanię czasów XVII wieku, okres tak zwanego „polowania na czarownice”. Mimo że autorka umieszcza w swojej książce postaci i wydarzenia historyczne, tak naprawdę „Ars magica” jest wspaniałą, wielowątkową powieścią obyczajową.

W hiszpańskim miasteczku zostaje zamordowana kobieta. Podejrzenie pada na grupę ludzi posądzanych o czary. Zagadkę tajemniczej śmierci stara się rozwiązać inkwizytor, Alonso de Salazar wraz ze swoimi pomocnikami. Równolegle do wątku kryminalnego podjęty został temat przyjaźni pięknej zielarki i młodej dziewczyny, Mayo, które zostają rozdzielone na skutek oskarżenia tej pierwszej o czary. Dzięki niesamowitym zbiegom okoliczności drogi Salazara i jego współpracowników przecinają się ze ścieżkami Mayo. Jak się okaże, wzajemna pomoc i wsparcie bohaterów będzie elementem kluczowym dla rozwiązania akcji.

Narracja jaką stosuje w swojej powieści Nerea Riesco może na początku sprawiać czytelnikowi nieco kłopotów. Autorka bowiem z uwielbieniem korzysta z retrospekcji, które przy wielowątkowej fabule mogą powodować wrażenie chaosu. Jednak zabieg ten, jak czytelnik zdoła się przekonać, jest celowy. Riesco chce w ten sposób nadać swojej powieści wrażenie „płynięcia”, zatapiania się w wielopłaszczyznowym, często metaforycznym świecie. Momentami „Ars magica” zdaje się być budowana na zasadzie powieści Salmana Rushdie, w których czytelnik gładko przechodzi z jednego wątku do kolejnego, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Tematów w powieści pojawia się kilka. Oprócz głównego wątku – pracy inkwizytora, w którym zawiera się także wątek morderstwa, za dość istotny temat należy uznać także historię rozdzielonych kobiet. Na dalszym planie figuruje natomiast wątek miłosny z udziałem Mayo, a także dość skomplikowana przyjaźń inkwizytora z królową Małgorzatą. Wielokrotnie przewija się w powieści opis trudnej sytuacji politycznej panującej na hiszpańskim dworze. Każdy z tych wątków mógłby stanowić oddzielną powieść, natomiast zebrane razem sprawiają wrażenie doskonale przemyślanej, spójnej, a także napisanej z ogromnym rozmachem powieści. Dodatkowy podziw czytelników może budzić precyzja autorki w budowaniu wzajemnych relacji między bohaterami. Nerea Riesco unika banałów. Emocje jakie żywią wobec siebie postaci są skomplikowane, wielokrotnie wymagają mnóstwa wyrzeczeń, trudów czy cierpienia. Każdy podjęty przez bohaterów krok, każda decyzja zdaje się być okupiona bólem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że relacje jakie opisuje autorka pomiędzy Salazarem, a jego młodym pomocnikiem Inigiem, są niemal lustrzanym odbiciem stosunków jakie znane są czytelnikowi z „Imienia Róży” Umberto Eco pomiędzy Wilhelmem z Baskerville a jego młodym uczniem, Adsem.

Jednak tym, czego jest w powieści najwięcej oraz to, na co autorka zwraca największą uwagę jest oczywiście tytułowa „sztuka magii”. Z jednej strony jest obecny w powieści opis rzekomych sabatów czarownic, ich kontaktów z szatanem, „czarnych mszy” czy zwyczajów jakim się oddawały. Z drugiej natomiast strony wszechobecna jest w powieści magia płynąca prosto z serca – proste gesty, tylko pozornie mające w sobie coś z czarów. Ta biała magia ma na celu czynienie dobra. Mayo wykorzystuje swoje umiejętności by pomóc Salazarowi, a także aby uwierzyć w siebie, zdobyć siłę, która ma pomóc jej odszukać zielarkę. Pozytywnie zaskoczy także czytelnika stosunek narratorki do opisywanych wydarzeń, wśród których najistotniejszym wydaje się być zaangażowanie osób duchownych. Brak jest i krytyki Kościoła, a opinię dotyczącą działalności hiszpańskiej inkwizycji autorka pozostawia czytelnikowi. Wyraźnie została zarysowana granica pomiędzy czarami odprawianymi podczas sabatów, a białą magią czy zielarstwem. Ta pierwsza, jak tłumaczy autorka, wzięła się z czysto ludzkich pobudek – zazdrości, zawiści czy chęci osiągnięcia korzyści majątkowych czy politycznych. Zachowanie takie należało – jak podkreśla Nerea Riesco – potępiać, choć niekoniecznie tak drastycznymi, jak stosowanymi przez inkwizycję metodami.

„Ars magica” – to prawdziwa „sztuka magii”. To kawał dobrej, wciągającej lektury, która choć popularyzując, przybliża czytelnikom czasy zarówno politycznej jak i kościelnej zawieruchy. W powieści Nerei Riesco znajduje się wszystko, na co składa się zarówno dobry kryminał, jak i powieść obyczajowa. Jest bowiem w książce miejsce na tajemnicę, jak i na chwilę odpoczynku związaną z licznymi refleksjami czy „magicznymi” opisami. To także wzruszająca opowieść o potędze miłości i przyjaźni, która jeśli jest szczera, potrafi przezwyciężyć wszystkie trudności.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Demon w Bogu?

Czary, zaklęcia, uroki i strach, to coś, co ludzi porusza - jednych przeraża, innych zaś fascynuje. Pojęcia znane od dawien dawna i zakwalifikowane do tych złych, ponieważ, wg ludzi, obezwładniają ich, manipulują oraz kuszą.

Zło - dobro? Gdzie granica? Co jest rzeczywistością, a co barwną ułudą dla oczu? Tego bardzo łatwo można dowiedzieć się z książki Nerei Riesco ,,ARS MAGICA".

Autorka jest hiszpańską dziennikarką, która w sposób realny ukazała XVII wieczną Hiszpanię pod kątem bojaźni wobec czarownic. Całą akcję książki posortowała na rozdziały, z których dowiedzieć się można, m.in. jak rzucić na kogoś urok bądź jak wykonać talizman chroniący od niebezpieczeństw.
Bohaterów można podzielić na postacie pozytywne oraz, pamiętając, że gdzie dobro tam i zło, na postacie negatywne.
Pozytywne:
Główną bohaterką książki jest Mayo de Labastide d'Armagnac - wierząca, że jest niechcianą córką diabła oraz ziemskiej kobiety. Oprócz Mayo można wyróżnić także: Alonso de Salazara y Fríasa - inkwizytora, jego dwóch pomocników: Í?igo de Maestu i brata Domingo de Sardo. Rolę pozytywnych męczenników odgrywają: Juana de Sauri - świadek w sprawie o czasy oraz Ederra - opiekunka Mayo.
Negatywne:
Można tu wymienić oczywiście spiskujących Don Rodrigo Calderóna i księcia Lermę.
Losy wyżej wymienionych bohaterów mieszają się ze sobą, jak na spójną książkę przystało. Pomimo że to Mayo jest główną bohaterką, nie jest ona narratorką całej książki. Każde z bohaterów pełni tę rolę, przez co można poznać ich uczucia, emocje oraz myśli.
W książce znajduje się również wiele przepisów (?zaklęć?), upiększających życie codzienne, np. jak usunąć brodawki, które opatrznie brane są za czarną magię.

Ukazana w książce XVII wieczna Hiszpania jest obrazem gehenny. Chaos, ogromny strach i głębokie wewnętrzne rozdarcie pomiędzy oskarżeniami o czary a prawdomównością, to codzienne troski jakie dotykają mieszkańców.
Chaos - kto jest czarownikiem, a kto nim nie jest?
Strach - czy dzisiaj to właśnie mnie posądzą o czary bezpodstawnie?
Wewnętrzne rozdarcie - znam żonę od lat, przez 30 wiosen sypiała obok mnie w łóżku, nie może być przecież czarownicą...
Całe to zło jest oczywiście sprawką Szatana (bo wiadomo powszechnie, że czarownice właśnie od niego otrzymują swą moc), więc co zrobić aby się od niego ustrzec? Ślepo wierzyć w Boga (co nie jest koniecznie złe) oraz w ludzi głoszących kłamliwie jego Słowo: kardynałów, księży, braci zakonnych.
W ten oto sposób, sąsiad na nie lubianego sąsiada, żona na zdradzającego męża, siostra na znienawidzoną siostrę, donoszono jakoby oskarżani byli winni współpracy z diabłem. Księża jakże ochoczo głosili, że taki grzech może oczyścić jedynie ogień. Tak więc niewinnych torturowano a następnie palono na publicznych stosach, dając innym wyznawcom Szatana przestrogę, a donosiciele obrastali w chwałę jak w tłuszcz.

Wśród ogromu tego bałaganu znalazł się jednak pewien człowiek, inkwizytor Salazar, który z ramienia edyktu łaski, przesłuchiwał winnych i niewinnych ,,czarowników". Zadawał sobie przy tym pytanie: skoro istnieje tyle wiedźm paktujących z diabłem, czemu dotąd go nie wiedziałem? Ułaskawiając ludzi prowadzi on prywatne śledztwo, które ma dać jego znękanemu sercu odpowiedź na pytania, których ludzie nie zadają, bo ślepo wierzą...
Wierzą komu? Księżą, kardynałom i zakonnikom.
Wierzą dlaczego? Bo oni głoszą ,,dobre" Słowo Boże potępiając Szatana.

Paradoksem tej książki jest to, że Mayo, jej główna bohaterka, jest córką diabła, a czyni wyłącznie dobro dla bliźnich. Tak została wychowana i wierzy całym sercem w słuszność tego, co robi.
Jak więc możliwe jest to, że osoba, która powinna być złem wcielonym, jest w istocie pozytywnym charakterem?
Wiara ludzi, którzy nie potrafią pogodzić się ze swymi niedoskonałościami, opiera się na oskarżaniu innych. Jeśli nie potrafią oni pogodzić się ze swym losem, zrzucają winę na obcych, a tymi obcymi są właśnie czarownicy i wiedźmy. Ludzie sami nigdy nie myśleli by w ten sposób, gdyby nie to, że Ci sprawiedliwi i pełni gorliwej wiary księża, wmawiają im, że całe zło, które ich spotyka jest sprawką Szatana. Ówcześni ludzie, zdają się nie mieć pojęcia, że człowiek sam w sobie jest aniołem cierpiącym katusze, jak i katem te męki zadającym.
Na taką społeczność nie ma leku, jak pokazuje Nerea Riesco, ponieważ ci, którzy z powołania powinni dodawać nam otuchy i przynosić spokój duszy, chwalić każdy poranek, w rzeczywistości układają nas według własnej woli.
Książka ,,ARS MAGICA" jest jak pomocna dłoń, gdy oczy przesłania nam czarna opaska kłamstw. Pokazuje, że właściwą drogę może wybrać dla siebie każdy człowiek i nie musi ona być narzucona.

Pozytywy książki: - zamknięta akcja, spójność wydarzeń
- ośmieszenie kultu wiedź
- wątek miłosny
- morał
- historyczne dowody zaistniałej sytuacji
Negatywy książki: - brak wciągającej, wartkiej akcji

Reasumując, książka dobra dla każdego historyka i fanów historii czarownictwa na terenach XVII Hiszpanii.
Diabeł w Bogu?
Nie. W chciwości, zuchwałości, wyobraźni. W człowieku. I od każdego indywidualnie zależy na ile temu złu pozwoli zapanować nad sobą.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ars Magica Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Ars Magica Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Ars Magica Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Ars Magica Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Ars Magica Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów