Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Asymetria. Rosyjska ruletka

Piotr Gibowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-11-30
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-935415-0-8
Liczba stron: 382
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Edyta Staniec

Naprawianie przeszłości

 

Zastanawialiście się kiedyś, co robilibyście, gdyby jakimś cudem zdarzyło Wam się cofnąć w czasie? To musiałoby być niesamowite przeżycie - obudzić się pewnego dnia w zupełnie obcej epoce. Najważniejsze to szybko się w niej odnaleźć i dostosować do nowych warunków. Piotr Gibowski w książce Asymetria. Rosyjska ruletka poszedł o krok dalej. A nawet wiele kroków. Swoich bohaterów z roku 2011 wysłał do rzeczywistości z przełomu lat 1927 i 1928, po czym dał do ręki oręż, by zmieniali złą dla Polski (i świata) przeszłość. Kilku żołnierzy i licealistów wraz z opiekunami za pomocą swojej wiedzy, nie tylko historycznej, postanawia nie dopuścić do powtórki z 1939 roku. Dzięki sieci intryg, zabiegów dyplomatycznych, dzięki negocjacjom i tajnym paktom próbują oni uniemożliwić Niemcom i Rosji doprowadzenie do wybuchu II wojny światowej i agresji na Polskę. Okaże się to jednak bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać, a nowa sytuacja polityczna, jaką wywołają negocjacje u boku Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego(!), będzie nie mniej zagmatwana i niebezpieczna, niż ta, która znana była im z podręczników historii.

 

Tak właśnie rozpoczyna się pierwszy tom trylogii Piotra Gibowskiego. Książki, która nie powinna zostać pominięta przez żadnego miłośnika powieści z gatunku historii alternatywnej.

 

Piotr Gibowski, psycholog z wykształcenia, a z zamiłowania - historyk, połączył w Asymetrii... obie te dziedziny i swoją wiedzę przekuł w zgrabną historię, którą czyta się niczym bardzo dobre political fiction czy powieść sensacyjną. Można tu dostrzec luźne podobieństwa do opowiadań Andrzeja Pilipiuka - przede wszystkim tych z dziedziny historii alternatywnej. Ale to tylko wolne skojarzenia, bo powieść Gibowskiego jest utrzymana w zupełnie innej estetyce i stylistyce. 

 

Autor za pomocą barwnego języka przenosi swoich bohaterów i czytelników do świata, który - choć obcy - staje się dla nich niemal drugim domem. Bardzo sprawnie napisana powieść przybliżyć może historię nawet najbardziej opornym i odpornym na wiedzę. Ale przestrzegam - nie jest to książka łatwa i lekka. Z uwagi na dużą ilość szczegółów, niuansów, "smaczków", podanych co prawda w bardzo atrakcyjnej formie, nie można polecić jej osobom czującym awersję do historii. To pozycja, którą zaproponować warto jedynie czytelnikom, którzy historię lubią, a także tym, którzy ją dobrze znają. Czytelnik z pierwszej grupy doceni książkę za jej rozmach i fabułę, zaś czytelnik należący do grupy drugiej dostrzeże jej walory historyczne. Osoby interesujące się historią międzywojenną, a w szczególności postacią Józefa Piłsudskiego, powinny być zachwycone. Bo sztuką jest stworzyć zupełnie nową historię, zupełnie nowe fakty, czerpiąc z rzeczywistych wydarzeń. Ale i fikcji literackiej jest tu mnóstwo. Mniej zorientowany w historii czytelnik będzie skłonny uwierzyć Piotrowi Gibowskiemu, że Józef Piłsudski i Roman Dmowski działali wspólnie przeciwko wrogom Polski. Dlaczego? Bo proza ta jest bardzo sugestywna. Tu nawet Piłsudski pozwala się wodzić za nos. Niedorzeczne? W rzeczywistości tak, ale w powieści Asymetria...  wszystko jest możliwe. Nawet to, że grupa przybyszów z przyszłości dyktuje warunki współpracy samemu Marszałkowi!

 

Autor doskonale wie, jak wykorzystać psychologię ekonomiczną, którą na co dzień się para, w swojej powieści. Ciekawie wplata jej elementy w powieść, zaskakując, fascynując, miejscami - bawiąc. To prawdziwa sztuka, by połączyć swoje pasje i w sposób nienachlany wpleść je jako całość interesująco napisanej powieści. Na uznanie zasługuje również poczucie humoru autora. Nie sposób nie uśmiechnąć się, czytając na przykład o rymującym aspirancie Arturze Andrusie, żyjącym w międzywojniu. Takich zabawnych odniesień do współczesności znaleźć można tu sporo. Oprócz tego w zachwyt wprawia mnóstwo ciekawostek historycznych.

 

Są jednak i mankamenty książki. Zbyt duża szczegółowość dotycząca organizowania sobie życia w przeszłości przez podróżników w czasie, zbyt dużo detali chociażby z zakresu budowy maszyn, rozwoju przemysłu etc. Opisy te miejscami nużą - zwłaszcza, że wątki te rozbudowuje autor aż do przesady. Słabo zarysowane są też same sylwetki głównych bohaterów. Są, a jakby ich nie ma. Najważniejsze jest w powieści jednak nie kto, ale czego dokonuje. Wady te nieco obniżają ocenę Asymetrii... jednak nie skreślają jej z listy naprawdę interesujących lektur. Lektur, na których kontynuację czeka się z niecierpliwością. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ksiazkowa-fantaz plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-28, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,Lit. polska,Mam,

W ostatnim czasie rynek literacki kipi od nowości i to różnych gatunków literackich. Literaturę wydają autorzy znani jak i debiutanci. Do debiutantów zalicza się Piotr Gibowski z wykształcenia psycholog, a zamiłowania historyk, który napisał "Asymetrię". Jest to rodzaj historii alternatywnej, czyli autor stara się nam odpowiedzieć na pytanie "co by było, gdyby..."

Grupa licealistów, która okazała się być najlepszą w projekcie wspierającym wiedzę praktyczną z matematyki, biologii, chemii i fizyki w nagrodę udaje się do CERNu w Genewie. Tam poznają grupę żołnierzy. Zupełnie nieoczekiwanie odbywają podróż w czasie z roku 2011 w rok 1927. Na początku nikt nie zdaje sobie sprawy co się wydarzyło. Gdy dociera do nich prawda i nowa rzeczywistość, postanawiają zmienić historię...

Akcja powieści toczy się na przestrzeni trzech kontynentów: Europy, Ameryki i Azji.

Jeśli chodzi o bohaterów trudno się z jakimś utożsamić, gdyż jest tak wielu i tak szybko się zmieniają, że czytelnik może się pogubić. Warto nadmienić, że możemy tu spotkać m.in. Piłsudskiego, Becka, Mościckiego, Dmowskiego, a także Stalina, który nas "kusi" na okładce, ale także wiele innych postaci z tamtego okresu. 

"Asymetria" nie jest literaturą łatwą w odbiorze. Niewątpliwe wymaga od czytelnika uwagi i skupienia, a także posiadania pewnej wiedzy historycznej. Jednak mimo trudności, jaką autor nam serwuje całość stanowi rewelacyjną historię.

Autor doskonale połączył fakty z fikcją literacką, wykorzystując przy tym autentyczne postacie historyczne i niektóre wydarzenia. 

Warto zaznaczyć, że autor pisząc "Asymetrię" wykazał się ogromną wiedzą z różnych dziedzin m.in. psychologii, ekonomii, historii.
Autor także świetnie wtapia w dialogi zwroty, czy powiedzenia łacińskie ("divide et impera" - dziel i rządź). W książce znalazło się również nawiązanie do Napoleona, który zwykł mawiać: "Panowie, jesteście tutaj, by mi radzić, a nie być mojego zdania"

Jako rodowita lublinianka ucieszył mnie fakt, że autor również wspomniał o Lublinie i o zakładach lotniczych, jednak lotniska doczekaliśmy się ostatni :)

Jedynym minusem jednak dużym jakiego się doszukałam, było przeskakiwanie z roków i miejsc. Wielokrotnie musiałam wracać, żeby złapać wątek, który był kilka stron wcześniej.

Zapomniałabym napisać, że czułam jakbym również z licealistami i grupą żołnierzy przeniosła się w czasie. Jednak byłam tylko bacznym obserwatorem i nie miałam nic do powiedzenia w kierunku stworzenia "nowej historii".

Reasumując debiut literacki Piotra Gibowskiego uważam za rewelacyjny. Styl autora jest płynny, zasób słów bogaty i warto napomnieć o doskonałym "użyciu" humoru :)Akcja zaczyna się od razu, "bez owijania w bawełnę".

"Asymetrię" poleciałabym miłośnikom historii i osobom, które pragną w jakiś sposób pogłębić takową wiedzę, ale także czytelnikom, którzy chcieliby się zmierzyć z "czymś" trudniejszym. 

Książka na pewno jest specyficzna albo się spodoba, albo nie. Mi akurat bardzo przypadła do gustu i jestem już bardzo ciekawa co nastąpi dalej po tak interesującym zakończeniu...:)

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Asymetria. Rosyjska ruletka Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - Asymetria. Rosyjska ruletka Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - Asymetria. Rosyjska ruletka Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - Asymetria. Rosyjska ruletka Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - Asymetria. Rosyjska ruletka Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów