Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Atlanci Tom 1 - Kakrachan

Olis Nari Lang

Ocena ( 6 osób )
5.3
Wydawnictwo: Azyl
Data wydania: 2013-04-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-936753-3-3
Liczba stron: 592
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: alison2

Kakrachan można określić mianem podwójnego debiutu. To pierwsza książka polskiego autora, skrywającego się pod pseudonimem Olis Nari Lang, ale również debiut nowego wydawnictwa na rynku. 

 

Tuż po wzięciu powieści do ręku, docenić trzeba format książki. W czasach, gdy powiększa się czcionki, rozciąga tekst i marginesy postawiono tu na poręczność i kompaktowość. Marginesy są doprawdy niewielkie, dobrane tak, by wygodnie trzymać książkę. Warto przy tym dodać, że mimo pewnej zwięzłości tekstu, jest wystarczająco dużo światła, by nie przeszkadzało to w lekturze.

 

Kakrachan to historical fiction. Autor powieści już od dzieciństwa fascynował się starożytnymi cywilizacjami, wytrwale nabywał nową wiedzę, by wreszcie wykorzystać ją w czasie pisania tej książki. Akcja pierwszego tomu rozgrywa się w kolonii mitycznej Atlantydy. Jego główną bohaterką jest licząca sobie zaledwie 17 cykli życia Dalema. Dziewczynę czeka kolejny intensywny okres nauki, jednak jeszcze nawet nie przypuszcza, jak bardzo zmieni on jej życie. Jeden, wydawałoby się, drobny akt nieposłuszeństwa niesie z sobą serię zdarzeń, w wyniku których los Dalemy zostaje przesądzony. Ma stać się jedną z Widzących Prawdę – osób o niesamowitych umiejętnościach i przywilejach. Z drugiej jednak strony są to osoby, które nigdy nie będą mogły brać udziału w Wyborze, o którym dziewczyna marzy praktycznie od zawsze. Na co się zdecyduje? Czy bliżej jej do osób posiadających wiedzę, które z jakiegoś powodu pozostają w cieniu, czy też raczej skłania się w kierunku władzy, dającej nieograniczone możliwości? Wybór, kiedyś tak jasny, zaczyna sprawiać problem w chwili, gdy Dalema dowiaduje się, że to, o czym marzyła, nie jest idealne. Dlaczego powstało Podziemie i przeciw czemu walczy? To dopiero początek niezwykłej przygody...

 

Pomimo początkowych obaw, książka wciąga bez reszty. Mamy tu młodą dziewczynę, którą ktoś darzy uczuciem. Ona sama również ulega porywom serca, choć... wobec kogo innego. Mamy zajęcia w niezwykłej szkole, profesorów z bardzo nietypowymi metodami wychowawczymi, mamy bardzo ciekawie zbudowaną społeczność, choć trudno jednoznacznie określić, kto pełni w niej rolę bohaterów pozytywnych, a kto - negatywnych. Mamy też stolicę, owianą tajemnicą, o pobycie w której marzy wielu mieszkańców kolonii, choć równie wielu pragnie się przeciw niej zbuntować. Wreszcie - mamy liczne odwołania do starożytnych cywilizacji, tradycji, wierzeń, za sprawą których z chęcią pogrążamy się w stworzonej przez autora rzeczywistości.

 

Choć główną bohaterką książki jest Dalema, bardzo zainteresująca jest również postać Pani Matki – Strażniczki Prawa, która nieustannie musi dbać o to, by wszystkie zasady były sumiennie przestrzegane i karać tych, którzy je łamią, a przestrzega swych reguł także wobec najbliższych. Z jednej strony zobowiązana do godnego sprawowania swojej funkcji, z drugiej - ponosząca tego dotkliwe konsekwencje, właściwie z góry skazana na niechęć i pogardę ze strony wielu... 

 

Powieść Kakrachan musi nieść skojarzenia z Igrzyskami śmierci. To jednak propozycja przede wszystkim dla tych czytelników, których zaintrygowały nie tyle same zawody, lecz cała otoczka, sytuacja w dystryktach i rodzący się bunt wobec władzy. Dalema jest z pewnością w bardziej skomplikowanej sytuacji niż Katniss Everdeen. Jeszcze nie potrafi jasno opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu, a odkrywane stopniowo tajemnice rodzinne niosą wiele momentów zaskoczenia. Ma wrażenie, że pochodzi z wysoko rozwiniętej cywilizacji, kierującej się wiedzą, jednak zetknięcie z „prymitywnymi” wierzeniami zasiewa w umyśle ziarenko niepewności – czyżby wiedza ją ograniczała i nie pozwalała otworzyć się na to, co niewytłumaczalne? Złożona, intrygującą, ogromnie wciągająca - taka właśnie jest powieść Kakrachan.

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ivka86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

 "Skoro tak wiele rzeczy, których nie byliśmy sobie w stanie wyobrazić już się zdarzyło, to dlaczego to, co sobie dopiero wyobrażamy nie może być prawdą..."
       Takimi słowami Olis Nari Lang zaczyna swoją powieść o Atlantach. Autorka tej książki chce zostać anonimowa. Jest to jej debiutancka powieść. "Atlanci. Kakrachan" zostały wydane przez Wydawnictwo Azyl, które także debiutuje na rynku literackim. Muszę powiedzieć, że oba debiuty są świetne.
             "Kakrachan" to pierwszy tom sagi o Atlantach. Akcja toczy się w czasach starożytnych. Główną bohaterką powieści jest Dalema z rodu Darumów, która ukończyła już siedemnaście cykli, czyli nasze siedemnaście lat. Bo w jej społeczności obowiązują cykle. Dalema mieszka w Supali, która jest kolonią Atlantydy. Uczy się w Ilumenie. Jej największym marzeniem jest wziąć udział w Wyborze, który odbywa się raz na jakiś czas i jest wielkim wydarzeniem. Wybrana osoba ma możliwość poznać i dostąpić zaszczytu mieszkania wśród Atlantów. Jednak trzeba wykazać się wielką wiedzą aby móc dostąpić tego zaszczytu. Dlatego też dziewczyna poświęca większość czasu nauce. Dalema nie ma wielu przyjaciół. Nie jest także osobą odważną i zdecydowaną. Przynajmniej tak na początku się wydaje. Z jednej strony jest nieśmiała, z drugiej chwilami nie potrafi trzymać języka za zębami przez co wpada często w kłopoty i konflikty ze starszymi. Jednak wszystko się zmienia, kiedy Dalema podczas lekcji sprzeciwia się nauczycielowi, stając w obronie koleżanki Katary.


              Pomagając Katarze, dziewczyna zyskuje nową przyjaciółkę. Katara bardzo pragnie aby Dalema poznała Girunę (nie wiem czy nie przekręciłam imienia), staruszkę opiekującą się dziewczyną. To właśnie to spotkanie wpływa na losy dziewczyny. Rodzice Dalemy po rozmowie z Giruną postanawiają wbrew jej woli wysłać ją na nauki do Widzących Prawdę. To jest równoznaczne z tym iż dziewczyna nie będzie mogła wziąć udziału w Wyborze. Dziewczyna jeszcze nie wie, że świat który ją otacza nie jest taki, jak jej się wydaje.


               Pierwsze, co mi się rzuciło w oczy to wydanie tej książki. Dość nietypowy format, ale poręczny. Troszkę się przeraziłam liczbą stron. Ale jak się później okazało niepotrzebnie. Nie wiem czy to mój egzemplarz tylko taki był czy inne też takie są, ale Prolog książki miałam... podwójny. Tzn kilkanaście stron się powtórzyło. Nie zauważyłam aby któryś z blogerów zwrócił na to uwagę, tak więc przypuszczam, że mój egzemplarz jest jedyny taki. ;) Ale w niczym to nie przeszkadzało.


           Bardzo spodobał mi się cytat na początku książki (zamieściłam cytat u góry). Od razu pomyślałam: "No tak! Przecież to jest święta racja! Jakie to proste i logiczne, a człowiek dopiero sobie to uzmysławia, jak to ktoś powie głośno!" Ogólnie w powieści jest wiele takich myśli, które zapadają czytelnikowi w pamięć.


         Żeby nie było zbyt słodko, to powiem, że książka "Atlanci Kakrachan" ma także wady. Największą z nich jest ... postać Dalemy. Moim zdaniem jest niedopracowana. Jak na początku czytania zyskała moją sympatię, tak pod koniec irytowała mnie strasznie swoją ignorancją i ślepotą na to co się wokół niej dzieje. Autorka zbyt mocno się rozpędziła przy budowaniu postaci głównej bohaterki. Niby ma siedemnaście lat, a chwilami zachowuje się tak jakby miała ze dwanaście lat. Rozwydrzona dziewczyna, która sama nie wie czego chce i potrafi tylko stroić fochy. Nie docierają do niej oczywiste fakty, które bliscy starają się jej przekazać. Zapatrzona w Namiestnika Atlantów nie zdaje sobie sprawy, jak tak naprawdę wygląda rzeczywistość. Chwilami wydawała mi się strasznie tępą osobą. Moja irytacja sięgała zenitu przy scenach z Zamirem. Raz go kocha, za chwilę nie chce być z nim. Matko jedyna, dziewczyno zdecyduj się. Mam nadzieję, że się ogarnie w kolejnym tomie.


        Mimo irytującej Dalemy książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Mało widoczny wątek miłosny między główną bohaterką a Zamirem  był tak nakreślony, że nie przeszkadzał mi w odbiorze powieści, a co mnie w książkach ostatnio bardzo drażni. Ich skomplikowana relacja zainteresowała mnie i byłam zaciekawiona, jak to się wszystko rozwinie.


              Olis Nari Lang w powieści "Atlanci. Kakrachan" porusza dość delikatną kwestię jaką jest, moim zdaniem polityka i władza. Chatros, władca Atlantów manipuluje ludźmi w taki sposób, aby otrzymać tego czego chce. Intrygi i spiski na górze mają wpływ na zwykłego śmiertelnika. Władza daje możliwość manipulowania jednostką tak, aby osiągnąć zamierzony cel. A zwykła jednostka w starciu musi się dostosować.


            "Kakrachan" to nie jest tylko zwykła powieść fantasy. Przykuwa czytelnika na dobrych kilka dni. Trudno było oderwać się od tej książki. Autorka ma lekki i przyjemny styl pisania. A krótkie rozdziały sprawiały, że książkę czytało się bardzo szybko. Losy Dalemy wciągają czytelnika od samego początku. Tak naprawdę do końca trudno przewidzieć co się dalej wydarzy. Olis Nari Lang stworzyła świetną książkę, idealną dla osób które uwielbiają fantasy. Mnie ona przypadła bardzo do gustu i już nie mogę doczekać się dalszych losów Dalemy wśród Atlantów.


 Czy polecam? Ależ owszem!  "Trzeba przejść przez marność, unurzać się w nieszczęściu by osiągnąć choć na krótką chwilę tę odrobinę szczęścia..."


 


http://ivka86.blogspot.com/2013/06/atlanci-kakrachan-tom-1-olis-nari-lang.html

magi18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Ostatnio miałam dłuższą przerwę od książek, a w szczególności od fantastyki. Niestety, czasu nie miałam. Niestety, prawdopodobnie znowu będzie problem z czasem, bo święta.
Ale (!) wreszcie skończyłam książkę. Tym razem był to tom I "Atlantów". Tom drugi już przeczytałam w ramach tego wyzwania. I tom drugi podobał mi się. Dlatego też stwierdziłam, że muszę przeczytać tom pierwszy. I...
1) dziwnie się czytało, wiedząc co będzie dalej;
2) przez tom drugi wiedziałam, jaki jest Namiestnik naprawdę i tak go traktowałam w tej książce. Za to wiem, że gdybym nie znała tomu drugiego, to miałabym mieszane uczucia do Namiestnika.
3) ile tajemnic! Masakra. Jedną tajemnicę Dalema rozwiązała, to na jej miejsce przyszło 5 następnych. Książka to praktycznie same niejaśności, sekrety, próby ukrycia wielu spraw. Ale to było fajne :D To znaczy taka ilość sekretów i próby ich rozszyfrowania mi odpowiadała.
4) Kanid - takie zwierzę... już wiem, dlaczego tak pilnuje Dalemy ;)
5) jak tu mało jest Chartosa. Choć to nie jest takie dziwne, skoro wydarzenia mają miejsce w Supali.
Ogólnie książka jest świetna. Ja ją polecam. I lepiej od niej zacząć swoją przygodę z cyklem "Atlanci". :)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Brawo. Podwójny, bardzo udany debiut.

Debiut Wydawnictwa  i debiut Autora.

Wydawnictwo Azyl zostało stworzone do wydania tej właśnie książki, ale przeznaczone jest dla wszystkich Autorów, którzy mają problemy z publikacją i wybiciem się na polskim rynku. I tu brawa dla Wydawnictwa. Nie boi się ryzykować i rzucać na głęboką wodę. Bo jak nazwać wydanie książki i to jeszcze nie całej a pierwszego jej tomu, Autora, który ukrywa się pod pseudonimem? I to jakim? Olis Nari Lang… Nie prościej by było „zainwestować” w znane nazwisko? Otóż nie dla Wydawnictwa Azyl. To są Ludzie, którzy nie idą z wiatrem, a pod wiatr. Stawiają sobie wysokie cele i je osiągają. Bo według mnie wydanie książki „Kakrachan” było bardzo ryzykowne, a jednak było strzałem w dziesiątkę.


A co do Autora, to jak dowiedziałam się z samego Wydawnictwa Azyl, Olis Nari Lang to Polak, pragnący pozostać anonimowym . W dzieciństwie, po przeczytaniu książki „ Oczy Sfinksa. Tajemnice Piramid” zafascynował się starożytną cywilizacją i ta fascynacja doprowadziła do zgłębiania wiedzy na ten temat, wielu podróży, aż po napisanie tej książki.


„Kakrachan” to pierwszy tom sagi „Atlanci” z gatunku historical fiction.
Główną bohaterką jest Dalema, dziewczyna licząca sobie 17 cykli ( wydaje mi się, że jest to odpowiednik naszych 17 lat ). Mieszka w Supali, jednej z kolonii założonych przez Atlantów. Wiedzie życie zwykłej, jak na te czasy, nastolatki. Pobiera nauki w Ilumenie. Jest ambitna, inteligentna ale jednocześnie pyskata i broniąca prawdy, co ją często wpędza w kłopoty. Dalema jest również nastolatką pełną kompleksów, nie jest specjalnie atrakcyjna, w chwilach zdenerwowania zaczyna się jąkać, jest pośmiewiskiem w swojej grupie. Nawet jeden z wykładowców Ilumenu widzi w niej kozła ofiarnego i często niesprawiedliwie karze Dalemę za jej śmiałe wypowiedzi lub za obronę innych. Jak to również bywa w tego typu książkach, pojawia się On. Chłopak, który kradnie serce głównej bohaterki. To  Zamir, gracz w miejscowej drużynie Tachli.

Dalema dowiaduje się o zdumiewających rzeczach. Poznaje dziwne przedmioty i budowle, zaczyna poznawać świat pełen zarówno osób jej życzliwych, jak i spiskowców i kłamców. Ma stać się jedną z Widzących Prawdę ale przez to nigdy nie będzie mogła uczestniczyć w Wyborze.

Brzmi to wszystko dziwnie i tak właśnie na początku czytało mi się tą książkę. Nie mogłam pojąć tych wszystkich nowych pojęć, nazw i zwrotów. Dlatego nie byłam pewna, czy dobrnę do końca powieści liczącej sobie prawie 600 stron. Jednak już ok. setnej strony zżyłam się z Dalemą jak z najbliższą przyjaciółką. Zaczęłam razem z nią się śmiać w chwilach radosnych i płakać, gdy sytuacja była niewesoła. Fabuła wciągnęła mnie do reszty. Nie mogłam oderwać się od kolejnych stron powieści.

Kolejnym plusem książki jest jej wygląd. Okładka pasująca do treści ( tajemnicza i magiczna ), format nieduży – dla mnie idealny, pasujący do torebki, dzięki czemu możemy książkę zabrać ze sobą i w wolnej chwili, np. w autobusie, czytać. W środku – maksymalne wykorzystanie miejsca, małe akapity i marginesy, druk – idealny. Książka, ze względu na swą sporą objętość, będzie nam towarzyszyć przez kilka dni, a to sprawia, że pokochamy Dalemę, jej przygody i tą całą tajemniczość, jaką nam autor zafundował i z utęsknieniem będziemy czekać na kolejny tom.

szulikmonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Azyl, to nowe wydawnictwo, które powstało, aby wydać tą właśnie książkę. Fakt ten mnie zafascynował i zaskoczył. Nabrałam ogromnej ochoty na poznanie „Kakrachana”, wydawnictwo zaufało autorowi, który chcąc pozostać anonimowy, pisze pod pseudonimem. Wydawnictwo uwierzyło w sukces jego talentu a ja uległam czarowi dążenia do osiągnięcia wyznaczonego celu i spełniania marzeń.
Nie ukrywam, że z wielkimi oczekiwaniami otworzyłam książkę. Bałam się, że nie sprosta moim wymogom, ale jaki był mój szok, kiedy tak podstępnie mnie omotała.
„Kakrachan” to historia opowiadająca życie Dalemy. Dziewczyna ma siedemnaście lat, właściwie cykli, gdyż taką miarą liczą upływający czas . Mieszka z rodzicami w Supali, jest to jedna z koloni Atlantydy. Dalema rozpoczyna naukę w Ilumenie. Szkoła jest przepustką do spełnienia jej marzeń- pragnie wziąć udział w wyborze. Dzięki zajęciom szkolnym ma okazję być bliżej Zamira, którego darzy wieloletnim uczuciem. Zajęcia szkolne są lekkim szokiem, ponieważ nie zawsze są prowadzone tak jak powinny. Dalema buntuję się okrucieństwu, a to stwarza nowy problem. Ma zostać jedną z Widzących Prawdę, lecz wtedy jej marzenie się nie spełni.
Bohaterka jest żądna wiedzy. Z początku trochę mnie irytowała, była wystraszona i jąkała się, lecz z biegiem wydarzeń zaczęła dorastać. Nabrała pewności siebie i odwagi, co mi zaimponowało. Potrafiła stanąć w obronie swojego zdania i choć często na tym traciła mówiła to, co myśli. Jej niewyparzony język, kilka razy ściągnął na nią kłopoty, ale i uznanie Namiestnika. Dalema należy do bohaterów, których nie sposób nie lubić, z przyjemnością poznawałam jej dalsze przygody. Kiedy odkryła, że Zamir należy do Podziemia, zaczęła silnie dążyć do poznania prawdy. Chłopak jest bardzo tajemniczy i mam nadzieję, że w przyszłości poznamy go lepiej.
Początek książki, jest troszkę dezorientujący. Trzecioosobowy narrator skacze między Dalemą, innymi koloniami oraz wspominkami z przeszłości, przez co nie mogłam się skupić. Tylko to mi się nie podobało. Kiedy już całkowicie oddałam się lekturze nie mogłam się dosłownie oderwać. Książka wygląda na niepozorną, lecz taka nie jest. Prawie 600 stron i to drobnego druku, świetnie się sprawdza na kilka dni. Język jest prosty a opisy niezwykle barwne, dzięki czemu czyta się szybko i przyjemnie.
„Kakrachan” okazał się książką wartą przeczytani i godną polecenia. Całość jest owiana tajemnicą, a czytelnik momentami pragnie bardziej od bohaterów poznać odpowiedzi. Temat jest oryginalny i niepowtarzalny, wiec jeśli macie ochotę na coś nowego, to ta książka wam to zapewni. Znajdziecie w niej to co najlepsze, intrygę, tajemnicę i miłość a całości dopełniają bohaterowie z silnymi charakterami. Po zakończeniu „Kakrachana” nie pozostało mi nic innego, jak wyczekiwać tomu II.
Polecam szczerze zafascynowaną, tym olśniewającym debiutem 5-/6


ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jeni78 Linia koment
Przeczytane:2013-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów