Recenzja redakcji granice.pl

Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Marek Tomalik

5.0
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2011
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7515-167-1
Dodał/a recenzję: szczepanik

Zaproszenie do Australii

Marek Tomalik po raz pierwszy do Australii pojechał w 1989 roku. Zaproszenie dostał od znajomych Australijczyków, których poznał na wakacjach. Wyprawa trwała rok. Poczuł wtedy duchową przynależność do ziemi i wiedział, że wróci doń nieraz. Po ponad dwudziestu latach i dziesięciu odbytych wyprawach wydał kolejną już książkę na temat ukochanego kontynentu. "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia" to lektura, po której na Antypody będzie chciał pojechać chyba każdy.

O bardzo dobrych książkach pisać niezwykle trudno. Nie ma co dodać, nie ma o co zapytać, nie da się nawet nic skrytykować – wydaje się bowiem, że autor powiedział już wszystko i że każde słowo nadto okaże się zbędne. Że stanie się intruzem, rozbijającym przemyślaną kompozycję znakomicie w całość składających się historii. Pozycja, którą zaproponował czytelnikom Tomalik, należy właśnie to tego typu lektur. Piękne albumowe wydanie mogłoby zostać z powodzeniem zastąpione drukiem na papierze makulaturowym. Tutaj treść przyciąga czytelnika najbardziej.

Autor cyzeluje słowa, zapisując ich dokładnie tyle, ile potrzeba. W książce jest bowiem miejsce na opowieści, nie ma go zaś na gadanie. Każde zdanie jest wartościowe. Nie da się "Australii" nazwać gawędą, nie można jednak odmówić podróżnikowi dużych umiejętności narratorskich. Swobodnie i obrazowo, a przede wszystkim ciekawie prowadzona wypowiedź sprawia wrażenie jakby pisała się sama. Mimo że z pozoru jest nie do końca uporządkowana i chwilami przebiega trochę na zasadzie związków skojarzeniowych, nie wymyka się spod kontroli, nie pozostawia niezamkniętych wątków. Ma swój rytm, który, jeśli tylko zostanie wyczuty, prowadzi czytelnika przez wszystkie strony lektury.

Tomalik jest przekonujący w tym, o czym opowiada. Przedstawia fakty, nie wyolbrzymiając niczego. Dzięki rzetelności i konkretowi opisu jego publikację traktować da się poniekąd jako przewodnik. Poniekąd, ponieważ "Australię" można określać różnorakim mianem. Będąc książką podróżniczą, ma też bowiem charakter popularno-naukowy. Jest również swego rodzaju autobiografią. Trzeba przyznać, niezwykle ciekawą. Dla czytelnika, który marzy o podróżowaniu, ale boi się podjąć odpowiednie kroki, najważniejsze staje się przesłanie wynikające z lektury książki. Autor udowadnia w niej, że nieustanne bycie w drodze wcale nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji ani z pracy zawodowej, ani z życia osobistego. W ten sposób można poczuć się zmotywowanym do działania. Do podróżowania.

Czym zatem jest "Australia"? To świetnie napisany tekst, podający interesujące fakty, jednocześnie uchwycający niezwykłość każdej wyprawy. To autentyczna pasja wypływająca z opowieści. To wreszcie publikacja dopracowana pod każdym względem, w tym też i wizualnym. Mimo wszystko nie ma więc co żałować, że do druku nie został wybrany papier makulaturowy. Fotografia ma moc przyciągania, szczególnie kiedy pokazuje odległe, egzotyczne miejsca. Dawno nie przeczytałam książki z taką uwagą. Dawno nie rozkładałam czytania na kilkanaście razy po to tylko, aby cieszyć się lekturą jak najdłużej. Dawno nie polecałam nikomu książki z takim przekonaniem jak teraz.

Anna Szczepanek

ksiazkowa-fantaz plusminus Linia koment

Literaturę podróżniczą uwielbiam i tym razem wybrałam się w podróż do Australii z Markiem Tomalikiem. Dodam, że autor mi bliżej nieznany i pierwszy raz sięgnęłam po jego pozycję.
Autor bardzo dogłębnie przedstawia nam kulturę i historię aborygenów.

W książce jest tez bardzo dobrze przedstawiona szata roślinna, możemy tu spotkać m.in. banksje, akacja złota, kangurza łapa, eukaliptus.
Wśród zwierząt wielokrotnie spotykamy się z m.in. kangurami, których jest kilka gatunków, strusiami emu, psami dingo, kojotami.
Książka jest bogata ilustrowana, co jest niewątpliwym atutem.
Opisane są bezludne plaże, pustynie, liczne Parki Narodowe (Kalbarri), a także warto wspomnieć o Eyre, które jest najbardziej słonym Jeziorem Świata. Oczywiście autor nie zapomniał o Górze Kościuszki i Szlaku Strzeleckiego.
Książka zawiera poradnik buszmena, który zawiera wszystkie praktyczne rady dla kogoś, kto chce się wybrać w takową podróż.
Na końcu znajdziemy mały słowniczek (wyrażenia slangowe). Angielski brytyjski znacznie różni się od angielskiego austrialijskiego.

Pan Tomalik posługuje się sprawnie językiem, zatem dla czytelnika wszystko jest zrozumiałe i czytelne. Autor wykorzystuje wiele informacji, których nie znajdziecie w przewodnikach. Prezentacja w postaci licznych fotografii, dodaje tylko uroku i całość czyta się wybornie z zapartym tchem, mało tego czytelnik poczuje potrzebę natychmiastowego przeniesienia się na ten kontynent ):

żeli chcecie odbyć niezapomnianą podróż po zakątkach Australii, czy to palcem po mapie, czy w rzeczywistości i poczuć żar słońca w środku zimy, to gorąco Was zachęcam po sięgnięcie tej pozycji. Ze swojej strony moge jedynie polecić i mam nadzieję, że przekonałam was do lektury :)

iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-05-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Książki na długi wieczór,
Książka nie tylko dla globtroterów, pokazująca różnorodność Australii, przeplatanie się realnego i mitycznego świata.
ot Linia koment
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Okładka - Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia Fobos. Tom 2
Victor Dixen
Okładka - Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia Ogród małych kroków
Abbi Waxman
Okładka - Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia Confess