Recenzja książki: Autyzm – przełom w podejściu. Program Son-Rise, który pomógł rodzinom na całym świecie

Recenzuje: Justyna Gul

Autyzm to nie wyrok!

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, którego objawy możemy zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie. Dziecko odcina się od zewnętrznego świata, nie wchodzi w interakcję z otoczeniem, cechuje je nadwrażliwość na bodźce, odczuwa nieustanny przymus niezmienności otoczenia, powtarza określone gesty, ruchy, słowa. Tak naprawdę jednak każdy przypadek jest indywidualny, zaś występujące objawy często są próbą rekompensowania sobie określonego deficytu. ta ich wielość i różnorodność sprawia, że bardzo często autyzm mylony jest z zespołem Aspergera. Niezależnie od trudności w diagnozowaniu, jedno jest pewne – autyzm nie musi oznaczać wyroku ani dla dziecka, ani dla rodziców!

Usłyszałeś od lekarza, że Twoje dziecko nigdy nie będzie mówić, że nie będzie mieć przyjaciół, że nigdy nie będzie prowadziło samodzielnego życia? Jeśli tak, to natychmiast … zapomnij o tej diagnozie. Raun K.Kaufman przekonuje, że wcale nie musi tak być, że „wyjście” z autyzmu jest możliwe. Zadajesz sobie pytanie, dlaczego masz uwierzyć w jego słowa? Może dlatego, że Kaufman sam był dzieckiem autystycznym i tylko wielka miłość oraz determinacja jego rodziców, którzy wbrew wszelkim zaleceniom podjęli się prowadzenia własnej terapii, sprawiły iż stał się on neurotypowy?

O tym, jak wyglądała ta wieloletnia walka, możemy przeczytać w książce ojca Rauna, zatytułowanej Przebudzenie naszego syna, zaś on sam skoncentrował się na propagowaniu programu Son-Rise, dzięki któremu owo przebudzenie było możliwe. Pozycja Autyzm. Przełom w podejściu nie jest typowym poradnikiem – znajdziemy tu wiele wątków autobiograficznych, a także relacji z sesji prowadzonych zarówno przez autora, jak i pracowników Amerykańskiego Centrum Terapii Autyzmu. Przede wszystkim jednak autor dokładnie omawia założenia programu Son-Rise oraz udziela wskazówek - tak, byśmy mogli samodzielnie pracować z autystycznymi dziećmi i osobami dorosłymi. Książka stanowi nieocenioną pomoc zarówno dla rodziców i opiekunów, jak również dla terapeutów, psychologów, logopedów oraz innych specjalistów stykających się ze spektrum autyzmu.

Pozycja Rauna K.Kaufmana jest wyjątkowa nie tylko z uwagi na innowacyjną terapię, którą omawia, ale i osobę samego autora, który jest najlepszym dowodem na jej skuteczność. Mężczyzna nie tylko ukończył studia ze stopniem naukowym z etyki biomedycznej, ale też kilka lat spędził, działając poza granicami kraju, aktywnie pracuje z dziećmi autystycznymi i ich rodzicami, a przede wszystkim… jest otoczony gronem przyjaciół. Co by się stało, gdyby przed laty jego rodzice uwierzyli w diagnozę i ponure wizję roztaczane przez lekarzy? Małżeństwo Kaufmanów nie poddało się, starając się w swojej pracy z synem skupiać nie na jego brakach, ale na możliwościach.

Innowacyjność w stosowaniu programu Son-Rise polega na tym, iż koncentruje się on na tzw. dołączaniu, czyli na rzeczywistym uczestnictwie w zainteresowaniach i czynnościach dziecka. Kaufmanowie wyszli z założenia, że dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu są zdolne do nieograniczonego rozwoju. Aby jednak tak się stało, nie mogą być zmuszane do dopasowania się do otoczenia, potrzebują również motywacji, która stałaby się motorem do nauki.

Autor nie tylko opisuje kolejne elementy programu, ale też proponuje gotowe ćwiczenia, zaś w zamieszczonej na końcu kolejnych rozdziałów  sekcji „Źródła internetowe” odsyła czytelnika do specjalnego działu na jego stronie internetowej, gdzie znaleźć można wiele informacji i ćwiczeń, pomagających lepiej zrozumieć i wdrażać dane techniki. To wszystko sprawia, że samą technikę można nazwać rewolucją w terapii autyzmu, zaś książkę Autyzm. Przełom w podejściu – przewodnikiem po zaburzeniach ze spektrum autyzmu, który prezentuje sposoby pracy, otwierające autystyczne dzieci na świat. Dla mnie jako oligofrenopedagoga to książka bezcenna, znacznie rozszerzająca zakres możliwych do zastosowania narzędzi pracy.

Autorka bloguje na: http://qulturaslowa.blogspot.com/

Kup książkę Autyzm – przełom w podejściu. Program Son-Rise, który pomógł rodzinom na całym świecie

Zobacz opinie o książce Autyzm – przełom w podejściu. Program Son-Rise, który pomógł rodzinom na całym świecie
Autor
Forget Me Not