Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Babcia Rabuś

David Walliams

Ocena ( 5 osób )
5.2
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Mała Kurka
Data wydania: 2013-10-16
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-62745-12-8
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Często trudno nam sobie wyobrazić, by to nasze dotąd szare, przewidywalne i nudne życie mogło przybrać zupełnie inny obrót za sprawą pozornie szarej, przewidywalnej i nudnej babci. Tak nudnej jak babcia Bena, główna bohaterka książki Davida Walliamsa Babcia Rabuś.

Ben to zwyczajny, właściwie niczym się nie wyróżniający jedenastolatek. Gdyby nie zamiłowanie do hydrauliki, można by nawet pomylić Bena z jednym z tysięcy jego brytyjskich rówieśników. Czytelnik poznaje chłopca w momencie, gdy Ben zostaje odwieziony przez swoich rodziców do babci na kolejne długie, nudne piątkowe popołudnie. Tradycją w domu Bena są bowiem piątkowe „randki” jego rodziców. Dorośli początek weekendu chętnie świętują w kinie, restauracji, ale najczęściej we własnym salonie przed telewizorem, oglądając „Taniec najsławniejszych sław”, który od lat jest ich ulubioną rozrywką. Kiedy czas upływa im na doskonałej zabawie, Ben skazany jest na towarzystwo swojej starej, nudnej babci, rozsiewającej wokół zapach kapusty, częstującej wnuka kapuścianymi specjałami i zachęcającej Bena do długich godzin gry w scrabble. Gorszy początek weekendu raczej trudno sobie wyobrazić. Ben skazany jest na taki scenariusz co tydzień.

Zagłębiając się w fabułę powieści, wprawny czytelnik dostrzeże, że pod powłoczką niemrawości, szarości i przewidywalności kryje się coś niesamowicie zaskakującego. I, stawiając taką diagnozę, wcale się nie pomyli. Babcia Bena to bowiem poszukiwana przez władze złodziejka cennej biżuterii i szlachetnych kamieni. Ben nie potrafi uwierzyć we własne szczęście. Jego zalatująca kapuśniakiem babcia to gangster z krwi i kości. Nie mogąc zmarnować takiej okazji, chłopiec postanawia wraz z babcią zorganizować kradzież stulecia. Tego, jak zakończy się skrzętnie zaplanowana akcja, czytelnik dowie się podczas lektury książki Davida Walliamsa Babcia Rabuś

Babcia Rabuś to ciepła, zabawna i pełna humoru opowieść, która porusza niemal tyle ważnych aspektów, ile drogocennych kamieni znajduje się na klejnotach koronnych, skrzętnie strzeżonych w londyńskiej Tower. Mamy tu bowiem kwestię akceptacji zarówno samego siebie (Bena), jak i osób z najbliższego otoczenia chłopca (babcia, rodzice). Pojawia się sprawa planów na przyszłość – Ben chce być hydraulikiem, bo taki zawód go fascynuje. Rodzice pragną jednak dla chłopca kariery tancerza, wiecznej, niczym nie przyćmionej sławy, bogactwa i popularności. Wreszcie: znajdujemy w książce najważniejszą sprawę: przyjaźń. Przyjaźń między zwykłym wnuczkiem i zwykłą babcią. Między ludźmi, których dzielą pokolenia, poglądy, spojrzenie na świat, wiedza i doświadczenie, a łączą początkowo jedynie więzy rodzinne, które z czasem ugruntowują się dzięki kontrowersyjnej i niebezpiecznej pasji i dzielonej, skrzętnie skrywanej tajemnicy. Przyjaźń, która okazuje się tak silna, że wnuczek nie chce nigdy stracić swojej babci, a babcia kocha swojego wnuczka nad życie. Tak bardzo, że gotowa jest zrealizować plan, który wydaje się zupełnie niemożliwy. 

Książka Davida Walliamsa oprócz doskonałej warstwy fabularnej posiada także świetnie dopracowana stronę estetyczną. Niemal każdy rozdział zdobią zabawne, czarno-białe rysunki, ilustrujące kolejne przygody babci i Bena. Rysunki są różnych rozmiarów, jednak tym, co je łączy, jest duża dbałość o szczegóły oraz zabawny charakter i liczne komentarze do ilustracji. 

Babcia Rabuś to lektura kierowana przede wszystkim do młodych czytelników. Zabawna i lekka forma oraz niezliczone żarty (w tym fizjologiczne) z pewnością sprawią, że mały czytelnik z chęcią po lekturę sięgnie, a już na pewno prędko jej nie odłoży. Nie znaczy to jednak, że dorosły czytelnik nie znajdzie w książce kilku ważnych uwag, kierowanych do siebie. Dorastając, zachowujemy gdzieś cząstkę swojego dzieciństwa, która pozwala nam czerpać przyjemność z niewinnych kawałów i prostych dowcipów. Babcia Rabuś sprawdzi się zatem w tej roli znakomicie. Jednak z punktu widzenia dorosłego człowieka łatwiej będzie czytelnikowi dostrzec błędy, jakie popełnia wobec swojej najbliższej rodziny poprzez unikanie wizyt i spotkań ze starzejącą się mamą czy teściową, przedkładanie własnych przyjemności nad komfort własnego dziecka czy też stawianie nieuzasadnionych wymagań i kreowanie dziecku przyszłości według własnych, a nie jego planów i marzeń.

Powieść Davida Walliamsa to zatem lektura uniwersalna. Każdy, kto sięgnie po książkę, znajdzie w niej sporą dawkę niezapomnianej rozrywki, ale także doświadczy czegoś, co każe mu spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Sprawdźcie zatem, czym Was Babcia Rabuś zaskoczy.    

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Dla dzieci,E-booki,Mam,
Babcia Rabuś to druga książka tego autora po Szczuroburgerze, która wpadła mi w ręce. Styl pisarza jest dosyć charakterystyczny i odmienny od tradycyjnych książek dla młodych czytelników. Na porządku dziennym jest tu piuszczanie bąków i inne obrzydlistwa. Poprzez historię babci - włamywaczki jednak autor stara sie dzieciom przekazać głębsze przesłanie byśmy pamiętali o osobach starszych, bo szybko możemy ich stracić.

Powiem, że pomimo książka momentami mnie nudziła, momentami rozśmieszyłą, to jednak łza w oku też się pojawiła.
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ben przyjeżdża do swojej babci co tydzień.Któregoś dnia znajduje w szafce u babci klejnoty w puszce,jakie tajemnice ma babcia Bena
justa21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-17, Na półkach: Przeczytałem,

Pseudonim „Czarny kot”


Postać babci obecnej w bajkach jest niezwykle sielska – starsza pani z koczkiem i dobrotliwym uśmiechem na ustach, bujająca się w fotelu, robiąca na drutach skarpety dla wnuka, bądź czytająca dzieciom piękne baśnie. Niestety, rzeczywistość bywa zupełnie inna. Można bowiem mieć aktywną babcię, której obecność w życiu wnucząt jest marginalna. Można mieć babcię wymagającą, która przejmuje role zapracowanych rodziców, starając się za wszelką cenę wtłoczyć wnuka w mundurek grzecznego chłopca.


Są też babcie, które mają zarośnięte podbródki, sztuczne szczęki, puszczają wiatry i nieustannie pachną kapustą. Nie wierzysz? I słusznie, bowiem bardziej prawdopodobne jest to, że twoja babcia jest wysokiej klasy złodzieje, zwanym „Czarny kot”, niż to, że na śniadanie, obiad i kolację będziesz zjadał ciasto czekoladowe z kapustą…


Kim tak naprawdę jest babcia jedenastoletniego Bena, bohatera porywającej książki Davida Walliamsa? Lektura powieści „Babcia Rabuś” nie tylko zdradza tożsamość starszej pani, ale niesie ze sobą niezwykle istotne przesłanie. Już nigdy więcej nikomu nie przyjdzie na myśl, że starsze osoby są nudne, że odwiedziny u babci to tylko przykry obowiązek, że babcie już niczym nie mogą zaskoczyć swoich wnuków.


Tak właśnie myślał Ben, dla którego piątkowe wizyty były prawdziwa męczarnią. Nie dość, że jego babcia była „taaaka nuuuuudna”, to na dodatek godzinami chciała w sceabble, zjadała tony kapusty i wysyłała go do łóżka o nieprzyzwoicie wczesnej porze. I – o zgrozo – nawet nie miała czynnego telewizora! Jednak od wizyt u babci nie było odwołania, bowiem piątek był dniem zarezerwowanym dla tanecznej pasji rodziców, którzy zasiadali przed telewizorem podziwiając kolejne odcinki jednego z popularnych programów tanecznych. Manikiurzystka i ochroniarz, niespełnieni mistrzowie parkietu, bez skrupułów pozbywali się syna, by móc choć na chwilę znaleźć się w innym świecie – sław, jupiterów i uwielbienia tłumów. Im nigdy nie było to dane, nic zatem dziwnego, że niezaspokojone ambicje przenieśli na syna.


Tyle tylko, że Ben nie interesuje się tańcem. Nie interesuje się też łyżwiarstwem, piłką nożną, nie chce zostać lekarzem ani prawnikiem. Jego pragnieniem jest rozkładać i składać części instalacji, przeczyszczać, przepychać, udrażniać, czyli … zostać hydraulikiem. Te plany nie znajdują uznania w oczach rodziców, dlatego chłopiec zmuszony jest ukrywać swoje zainteresowanie, w  zaciszu swojego pokoju oddając się lekturze fascynującego „Tygodnika Hydraulika”. Najchętniej ogólnie nie przerywałby zgłębiania szczegółów  instalacji, ale ciąży nad nim widmo tej koszmarnej babci i jej zupy kapuścianej…


Całe szczęście, że w sytuacji awaryjnej (czyli napadzie wilczego głodu po wylaniu talerza okropnej zupy do doniczki z umierającym kwiatkiem) zawsze można liczyć na słodkości trzymane przez babcie w szafce kuchennej. Tyle tylko, że zamiast pysznych ciastek, Ben znajduje tam puszkę pełną klejnotów. Tak zaczyna się niezwykła przygoda i wciągająca opowieść o babci-rabusiu, która swój pierwszy pierścionek ukradła już jako dziecko i nie zawahała się nawet przed przywłaszczeniem sobie diademu Pierwszej Damy. Do szczęścia brakuje jej tylko jednego – skarbu, o kradzieży którego marzy każdy szanujący się złodziej. Mowa tu o Klejnotach Koronnych, pieczołowicie strzeżonych w londyńskim Tower. Do skarbca prowadzi tylko jedna droga – system starych rur kanalizacyjnych..


„Babcia Rabuś” to urocza i mądra powieść, choć jej tytuł jest zwodniczy i sugeruje postawienie wszystkich staruszek w złym świetle. Zaniepokojonych rodziców uspokajam – David Walliams nie namawia do wkroczenia na drogę przestępstwa, a wręcz przeciwnie, tłumaczy jak złą rzeczą jest kradzież. Plan rabunku cennych klejnotów jest jednak płaszczyzną, która łączy babcię i wnuka. Ben odkrywa bowiem, że życie jego babci nie kończy się na pieczeniu ciasta kapuścianego i gotowaniu zupy z kapusty. Co więcej, zdaje sobie sprawę, że nudne piątkowe wieczory na które tak narzekał, wcale nie były czasem straconym. Gdzieś po drodze, dorastając, zapomniał jak fascynująco babcia potrafiła opowiadać o piratach, o  złodziejach i pościgach. Zapomniał, że starszym należy się szacunek, a już z pewnością nie można ich traktować, jak niepełnoprawnych członków społeczeństwa, odmawiając im prawa do marzeń, przygody czy towarzystwa. 


 

joakrz1983 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
świetna polecam
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
fridanna Linia koment
Przeczytane:2014-12-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Na półkach: Przeczytałem,
busia87 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mosiek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kejej Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
madak Linia koment
Przeczytane:2013-11-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,Książki dla dzieci,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Moira Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Babcia Rabuś Wielka ucieczka Dziadka
David Walliams
Okładka - Babcia Rabuś Szczuroburger
David Walliams
Okładka - Babcia Rabuś Demoniczna Dentystka
David Walliams
Okładka - Babcia Rabuś Chłopak w sukience
David Walliams
Okładka - Babcia Rabuś Pan Smrodek
David Walliams
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów