Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bajki Charlesa Perraulta

Charles Perrault

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015-06-24
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788310125743
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Ludzie marzą o szczęściu.

 

Czy jednak pośród skrajnej biedy, głodu, niesprawiedliwości można ocalić te marzenia?

 

Taką próbę podjął Charles Perrault – siedemnastowieczny prawnik, który zdecydowanie wystąpił przeciw panującej w jego czasach modzie na odtwarzanie antycznych – a zatem odległych, nie dla wszystkich zrozumiałych – historii. Mimo swego arystokratycznego pochodzenia, rozpoczął on spisywanie rodzimych (ludowych, krążących po wiejskich chatach) opowieści. Opowieści, w których biedak zdobywa majątek, dobro zawsze zwycięża, zło zostaje pokonane, a za rogiem zwykle czają się dobre wróżki.

 

Każda z tych bajek rozbudza nadzieję. Może dlatego od tylu już stuleci kolejne pokolenia dzieci poznają losy Kopciuszka, Paluszka, Kota w Butach czy Czerwonego Kapturka? Bo jeśli poniewierana sierotka czy ubogi młynarczyk znaleźli dla siebie miejsce w pałacu, to pewnie każdy ma szansę na szczęście? A skoro pożarta przez wilka dziewczynka zostaje cała i zdrowa wydobyta z jego brzucha, to chyba z każdego nieszczęścia można się wydostać?

 

Jednak bajki zebrane w pięknie wydanej przez Naszą Księgarnię antologii, a przetłumaczone przez Jolantę Sztuczyńską, wieloletnią redaktor naczelną tego wydawnictwa, to nie tylko opowieści o przezwyciężaniu biedy. To też historie „pałacowe” – o królewnach i książętach, którzy na drodze do szczęścia napotykają rozmaite przeszkody. Śpiąca Królewna zapada w stuletni sen. Księżniczka, zwana później Oślą Skórką, ucieka przed dążącym do małżeństwa z nią ojczymem. Królewna z opowiadania Fiks z Czubkiem przez lata żyje w świadomości swojej głupoty, której nie równoważy nadzwyczajna uroda.

 

Opowieść o Fiksie…, jedna z mniej znanych bajek Perrault, zasługuje zresztą na szczególną uwagę. Jej przesłanie jest niezwykle romantyczne: opiewa moc miłości, potężniejszej od zaklęć wróżek czy mocy czarodziejskich różdżek.

 

Bo w ludzkim świecie

Tak właśnie bywa –

To nie są czary,

Lecz rzecz prawdziwa.

 

Pięknym się staje

Ktoś, kogo kochasz,

Choćby miał wielki

Czerwony nochal.

 

I mądry będzie,

Choć głupi wcześniej,

Gdy kochasz szczerze

Za dnia i we śnie.

 

Znaczenie miłości podkreślone zostaje także w opowiadaniu Trzy życzenia, gdy drwal musi dokonać wyboru pomiędzy posiadaniem bogactwa a odwróceniem zaklęcia, które nieopatrznie rzucił na swoją żonę. Decyzja, jaką podjął, sprawiła, że od tej pory drwal i drwalowa żyli szczęśliwie – wprawdzie nadal biednie, ale zgodnie. Bo nawet wśród biedy po długich latach wspólnego życia może zwyciężyć miłość.

 

Sięgając po Bajki, warto pamiętać, że powstawały one w przedtelewizyjnych i przedradiowych czasach jako rozrywka dla dorosłych. Dlatego w oryginale nie brakuje w nich okrucieństwa i zbrodni. Nic dziwnego, że współczesnym dzieciom prezentowane są zwykle ich złagodzone adaptacje, często dostosowywane do percepcji nawet najmłodszych. Upraszczane, „wygładzane” opowieści istnieją w setkach interpretacji. Czasem jednak warto powrócić do źródeł, do wersji dłuższych i pełniejszych. Chociażby po to, by poszukać pierwotnych sensów i znaczeń, przypomnieć sobie główne myśli i przesłania.

 

A także by dostrzec to, że wbrew obyczajom, poglądom panującym w epoce, w której powstały, w tych historiach pochodzenie nie ma tak naprawdę znaczenia. Dobro, łagodność, empatia albo spryt i zaradność kruszą mury barier stanowych. A miłość zawsze zwycięża.

 

Dlatego każdy – choćby był nieszczęśliwy, biedny czy poniżany – powinien zachować nadzieję.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jezyna122 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-18, Na półkach: Przeczytałem,

Zapewne większość z nas spotkała się w dzieciństwie z bajkami Perraulta. Któż z nas nie zna przygód Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Kota w butach czy Śpiącej królewny. To właśnie ich autorem jest francuski prozaik i poeta, członek Akademii Francuskiej. Urodził się w Paryżu, w bogatej, arystokratycznej rodzinie, pośrednio związanej z dworem królewskim. Sławę przyniosły mu baśnie i opowiastki, początkowo skierowane do dorosłego czytelnika, pełne okrucieństwa i erotyzmu. Bardzo szybko stały się jednak tak popularne, że powstały wersje okrojone lub jako adaptacje przeznaczone dla dzieci. Polskie wydanie opracowała Jolanta Sztuczyńska z wykształcenia polonista, autorka wierszyków i opowiadań dla dzieci oraz tłumaczka z języka francuskiego. Baśnie są bardzo ładnie wydane, tekst urozmaicają jedyne w swoim rodzaju ilustracje wykonane przez Annę Sędziwy, absolwentki Wydziału Grafiki w Krakowie. Świetnie wprowadzają w baśniowy nastrój, oddają klimat dawnej epoki a równocześnie są zabawne i ogromnie realistyczne. Baśnie Perraulta z reguły oceniane są bardzo różnie, począwszy od samych plusów jakie daje zaskakująca fabuła i charakterystyczni bohaterowie, po negatywy, które są spowodowane treścią, niekoniecznie dydaktyczną, dla młodego czytelnika jak np. swego rodzaju pewne oszustwo w bajce "Kot w butach", czy też lekki horror w "Czerwonym Kapturku", a kończąc na próbie obcinania palców w "Kopciuszku". Nie sposób jednak nie zauważyć, że każda z tych bajek omawia nasze ludzkie cechy, nie zawsze pozytywne, a z którymi mamy do czynienia na co dzień, zarówno będąc dzieckiem, czy też dorosłą osobą. Znajdziemy tu mnóstwo porównań, niuansów i pewnych dwuznaczności. Jednak nie da się ukryć, że fabuła baśni od dawien dawna ogromnie ciekawi i mało kto uzna ją za nudną czy też mało interesującą, tym bardziej, że można ją sobie wyobrazić bez wielkiego trudu i jako czytelnicy szybko jesteśmy wciągnięci w wir wydarzeń. Mało tego pomimo, że treść jest nam znana od dawna, chętnie sięgamy po nie jeszcze raz i jeszcze raz. Zdecydowanie niosą one ze sobą tyle emocji i dostarczają tylu wrażeń, że nie sposób ich po prostu nie pokochać. Z reguły to co budzi pewne kontrowersje, skupia na sobie większą uwagę i na pewno tak jest z bajkami Charles'a Perraulta. Ja osobiście od dawna jestem ich wielką miłośniczką, ponieważ nie są one "słodkie", lecz pokazują życie, niekoniecznie z tej ładniejszej strony, uczą dokonywania wyborów i docenienia nieraz rzeczy zupełnie zwyczajnych. Bajki te są bardzo porządnie wydane - w twardej oprawie, więc na pewno mają szansę posłużyć kilku pokoleniom. Ja z nostalgią odkładam je na półkę, by sięgnąć po nie co jakiś czas i wszystkim miłośnikom tego gatunku z całego serca je polecam.

ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów