Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Bajki chińskie czyli 108 opowieści dziwnej treści

Zbigniew Królicki

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Ravi
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7229-150-9
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Aleksander Krukowski

Zbigniew Królicki jest autorem wielu książek z zakresu radiestezji, feng shui, psychotroniki i coraz popularniejszej psychologii sukcesu. Jest nauczycielem metody Silvy. Jego wykłady i publikacje od dawna przeplatane są różnego rodzaju baśniami, podaniami, legendami, anegdotami i humorami. Wplatane zostają w narrację jako ciekawy przerywnik służący początkowo celom pragmatycznym, utrzymaniu uwagi audytorium bądź czytelnika, zmniejszeniu dystansu między odbiorcą a nadawcą. Z czasem Królicki zauważył, jak doskonały materiał egzemplifikacyjny stanowią, i uczynił je niemal stałym elementem swoich wykładów. "Bajki" stały się w jego przypadku czymś w rodzaju znaku rozpoznawczego. Po wielu latach i - jak sam przyznaje - namowach, postanowił opublikować ich zbiór.

"Bajki" nie są bajkami. Autor stosuje ten termin dla ułatwienia i świadomy jest swojego nadużycia. Owszem, mamy tu do czynienia z utworami krótkimi, wszak na  312 stronach pomieściło się - wraz ze wstępem - aż 108 "bajek" (co jest inspirowane tradycją buddyjską, gdzie liczba 108 ma specjalne znaczenie). Forma prozy zbliża je oczywiście do baśni (to typowa pomyłka: bajki są utworami pisanymi wierszem), i często teksty zamieszczone w książce "Bajki chińskie dla dorosłych czyli 108 opowieści dziwnej treści" rzeczywiście są baśniami. Ale obok nich zdarzają się anegdoty "z życia wzięte", bardziej rozbudowane dowcipy i tym podobne. To zbiór gatunkowo różnorodny, co w pewien sposób uzasadnia narzucenie im zbiorczej, choć z początku mylnej kategorii "bajek".

"Bajki chińskie" nie są chińskie. A przynajmniej nie wszystkie i nie do końca (zrezygnuję z politycznej neutralności i opowiem się za stanowiskiem nie uznającym Tybetu za region kulturowo chiński). Królicki z resztą nie rozumie "chińskości" w kategoriach geograficznych, a tylko jako pewne określenie synonimiczne do "dziwności" i "tajemniczości", co nie do końca sprawdza się w kontekście przytaczanych przez niego utworów, bo zdecydowana większość z nich ma charakter błyskotliwy, ale nie tajemniczy. Mimo tego dostajemy tu zbiór opowieści, które prowadzą nas od baśniowego świata Dalekiego Wschodu, pełnego mistycznych mędrców, smoków i wojowników, aż po - na przykład - czasy komunistycznej rewolucji w wydaniu raczej europejskim, niż chińskim.

"Bajki chińskie" Zbigniewa Królickiego nie są autorstwa Zbigniewa Królickiego. Przyznaje się on do tego i podaje źródła większości z nich. Przy czym pierwowzór traktuje autor jako inspirację, przerabiając go na własny użytek, co daje styl jednorodny dla całej książki. Wśród inspiracji znaleźli się między innymi Anthony de Mello, Sun Tzu i Paulo Coelho, więc autorzy znani i wydawani na polskim rynku. Obok nich znajdują się anonimowi "bajkodawcy", znajomi Królickiego. Wielość źródeł wpływa na różnorodność opowieści, przez co są one zarazem spójne (stylistycznie) i zróżnicowane (tematycznie).

"Bajki chińskie dla dorosłych czyli 108 opowieści dziwnej treści" to książka, którą czyta się niezwykle szybko. Krótkie utwory sprzyjają lekturze następnych i następnych "bajek". Ograniczenie opisów dynamizuje akcję, a pewność mocnej puenty nie pozwala przerwać lektury. Ciekawe opowieści traktują o tak szerokiej gamie różnych problemów, ludzkich słabości, ograniczeń, namiętności, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. A całą resztę też pochłonie z zaciekawieniem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów