Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Grażyna Wolszczak

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015-05-13
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788310128713
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Bywają problemy tak duże, że przysłaniają wszystko inne. Są emocje, o których trudno nawet rozmawiać, bo swą intensywnością, „gorącem”, wydają się roztapiać racjonalne myśli. Skoro niełatwo o nich mówić, jeszcze trudniej je zrozumieć. Jak więc sobie z nimi radzić? Jak je pokonywać lub omijać? Jak im sprostać – zwłaszcza, gdy ma się zaledwie kilka lat? 

Szukać rady u dorosłych, bardziej doświadczonych? Ale co, jeśli ich „pomoc” okaże się moralizatorska, wyniosła, oświetlająca problem z wyżyn dorosłości czy dążąca do rozwiązania go za dziecko? Nieprzyjemnie korzysta się z takiego wsparcia… 

Może więc lepiej poznać swoich rówieśników i posłuchać, jak oni sprostali podobnym wyzwaniom? Jak pokonali brak wiary w siebie i paraliżujący strach? Czy podjęli wędrówkę po wyboistym szlaku samodzielności? Znaleźli sposób na dokuczającego brata albo poczucie winy, wywołane przez kłótnie i uzależnienie rodziców? 

Skoro kiedyś byli podobnie bezradni i zagubieni – jak sforsowali mur trudności i niezrozumiałych uczuć? 

Właśnie o tym opowiadają ich historie, czyli bajki – pomagajki dla małych i dużych, stworzone przez kilkunastu autorów – zarówno zawodowych pisarzy (m.in. Beatę Ostrowicką, Agnieszkę Tyszkę, Janusza Leona Wiśniewskiego), jak i postacie znane raczej z telewizyjnych ekranów (np. Artura Barcisia, Katarzynę Dowbor, Rafała Królikowskiego). Wszystkie zostały zebrane i omówione przez Katarzynę Klimowicz – polonistkę i terapeutkę, już po raz drugi zapraszającą czytelników do świata bajkoterapii. Jej najnowsza publikacja to naprawdę cenna pozycja – i to z kilku względów.

 
Przede wszystkim dotyka wielu powszechnych, a przy tym ważnych problemów: od niechęci do sprzątania i braku samodzielności przez poczucie inności oraz niebezpieczeństwa czyhające w domu i w sieci aż po alkoholizm i spotkania z nieznajomymi. Ponadto każda z bajek-pomagajek zawiera profesjonalny komentarz oraz sugestie, kiedy najlepiej po tę akurat opowieść sięgnąć, do jakich przemyśleń może ona skłonić dziecko oraz w jaki sposób dany temat warto dalej zgłębiać. Co więcej, w książce znajduje się także szczegółowy poradnik, jak samodzielnie napisać bajkę terapeutyczną. Ten instruktaż ma szansę zachęcić i ośmielić rodziców do tworzenia własnych bajek, pomagających konkretnym dzieciom w konkretnych sytuacjach. 

Kto najbardziej skorzysta z tej lektury? Oczywiście to kwestia indywidualna – zależna od wrażliwości, zdolności empatii, temperamentu, a przede wszystkim aktualnych potrzeb odbiorcy. Do bardziej obiektywnych czynników należy na pewno wiek małych słuchaczy. Wydaje się, że Bajkoterapia okaże się najodpowiedniejsza dla starszych przedszkolaków i początkujących uczniów – trochę wbrew zawartemu w książce stwierdzeniu, że adresatami bajek terapeutycznych są przede wszystkim dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Ilu trzylatków z niesłabnącym zainteresowaniem wysłucha 16-stronicowej opowieści (w dodatku z niezbyt licznymi ilustracjami)? Przedszkolakom może też być trudno zrozumieć, czym na przykład jest klasówka. Chyba też nieliczni odnajdą własne doświadczenia w sytuacji niektórych bohaterów – pozostających w domu bez opieki dorosłych. Dziś raczej rzadko zdarza się, by kilkulatki pozostawały same przez cały dzień (nawet w przypadku przeziębienia, jak to było w przypadku Mirka z Admiralskich sabotów). 

Jednak nieco starsze dzieci prawdopodobnie z wielką uwagą wysłuchają kolejnych bajek – pomagajek. Pewnie polubią ich bohaterów (tak podobnych do samych słuchaczy!). A może trochę pozazdroszczą im spotkań z tak oryginalnymi, magicznymi pomocnikami? 


Równocześnie Bajkoterapia może stać się ważną pozycją w biblioteczce rodziców. Bo to jedna z tych książek, które uchylają drzwi do krainy dziecięcych emocji. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jezyna122 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bajkoterapia jest fantastyczną formą pewnej pomocy niesionej dzieciom, jak i również ich opiekunom. Sam termin biblioterapia najprościej oznacza leczenie książką. Jako metoda lecznicza stosowana jest od dawna, lecz jako dyscyplina naukowa funkcjonuje krótko. Takie terapeutyczne stosowanie książek idealnie sprawdza się u młodego czytelnika. Możemy pomóc mu rozprawić się z różnego typu lękami, przybliżyć mu stresujące sytuacje jak brak akceptacji w grupie czy zgubienie się w tłumie. Autorami bajek - pomagajek są zarówno pisarze ( między innymi Agnieszka Tyszka, Grażyna Bąkiewicz, Zofia Stanecka) jak i aktorzy ( Grażyna Wolszczak, Rafał Królikowski). We wszystkich tekstach jest przedstawiony w formie obszernej historyjki pewien problem. Dodatkowo pewne wskazówki (komentarz bajkoterapeutyczny) otrzymuje dorosły. Mowa w nim o tym, kiedy dane opowiadanie jest wskazane czytać, o czym można porozmawiać, co jeszcze można zrobić by lepiej dziecko wspomóc (np. prace plastyczne, pewne gry i zabawy). Wszystkie bajki mogą być pewną inspiracją do wspólnej rozmowy na tematy wydawałoby się nam dorosłym dziecku znane, lecz ogromnie ważne, warte utrwalenia jak np. jego bezpieczeństwo czy numery telefonów alarmowych. Dla dziecka trudna może być też rywalizacja z rodzeństwem, czy poczucie inności w grupie dlatego warto przedstawić mu podobne sytuacje patrząc na nie jakby z boku, mogąc omówić i ocenić pewne zachowania. Dzieci zdecydowanie lepiej rozumieją sytuacje które widzą i mają w jakiś sposób zobrazowane, lecz same mają problem z tym co czują i nie umieją często tego przekazać dorosłym. Dlatego też historyjki o myszce, która się wszystkiego bała, o Szymku, który zgubił się w wesołym miasteczku pomogą młodemu czytelnikowi w trudnej czy niekomfortowej sytuacji ( bajka o kłótniach w rodzinie).
Warto również zapoznać się ze wstępem opracowanym przez eksperta od bajkoterapii Katarzynę Klimowicz. Na pewno treści w nim zawarte pomogą w jeszcze lepszej pracy z pomagajkami.
Bajki są zilustrowane przez Marcina Piwowarskiego, jego prace dodają im dużego uroku, są ogromnie sympatyczne i świetnie uzupełniają tekst.
Wydanie takiego tomu uważam za znakomity pomysł zdecydowanie warto po niego sięgnąć. Przecież niejednokrotnie wspominamy nasze dziecięce strachy i problemy, które wydawały nam się ogromne a teraz patrzymy na nie z pobłażaniem. Jeżeli więc możemy w taki sposób dziecku pomóc a oprócz tego miło spędzić z nim czas, to przecież same plusy. Polecam !!
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów