Recenzja książki: Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Recenzuje: Karolina Mucha

Bywają problemy tak duże, że przysłaniają wszystko inne. Są emocje, o których trudno nawet rozmawiać, bo swą intensywnością, „gorącem”, wydają się roztapiać racjonalne myśli. Skoro niełatwo o nich mówić, jeszcze trudniej je zrozumieć. Jak więc sobie z nimi radzić? Jak je pokonywać lub omijać? Jak im sprostać – zwłaszcza, gdy ma się zaledwie kilka lat? 

Szukać rady u dorosłych, bardziej doświadczonych? Ale co, jeśli ich „pomoc” okaże się moralizatorska, wyniosła, oświetlająca problem z wyżyn dorosłości czy dążąca do rozwiązania go za dziecko? Nieprzyjemnie korzysta się z takiego wsparcia… 

Może więc lepiej poznać swoich rówieśników i posłuchać, jak oni sprostali podobnym wyzwaniom? Jak pokonali brak wiary w siebie i paraliżujący strach? Czy podjęli wędrówkę po wyboistym szlaku samodzielności? Znaleźli sposób na dokuczającego brata albo poczucie winy, wywołane przez kłótnie i uzależnienie rodziców? 

Skoro kiedyś byli podobnie bezradni i zagubieni – jak sforsowali mur trudności i niezrozumiałych uczuć? 

Właśnie o tym opowiadają ich historie, czyli bajki – pomagajki dla małych i dużych, stworzone przez kilkunastu autorów – zarówno zawodowych pisarzy (m.in. Beatę Ostrowicką, Agnieszkę Tyszkę, Janusza Leona Wiśniewskiego), jak i postacie znane raczej z telewizyjnych ekranów (np. Artura Barcisia, Katarzynę Dowbor, Rafała Królikowskiego). Wszystkie zostały zebrane i omówione przez Katarzynę Klimowicz – polonistkę i terapeutkę, już po raz drugi zapraszającą czytelników do świata bajkoterapii. Jej najnowsza publikacja to naprawdę cenna pozycja – i to z kilku względów.

 
Przede wszystkim dotyka wielu powszechnych, a przy tym ważnych problemów: od niechęci do sprzątania i braku samodzielności przez poczucie inności oraz niebezpieczeństwa czyhające w domu i w sieci aż po alkoholizm i spotkania z nieznajomymi. Ponadto każda z bajek-pomagajek zawiera profesjonalny komentarz oraz sugestie, kiedy najlepiej po tę akurat opowieść sięgnąć, do jakich przemyśleń może ona skłonić dziecko oraz w jaki sposób dany temat warto dalej zgłębiać. Co więcej, w książce znajduje się także szczegółowy poradnik, jak samodzielnie napisać bajkę terapeutyczną. Ten instruktaż ma szansę zachęcić i ośmielić rodziców do tworzenia własnych bajek, pomagających konkretnym dzieciom w konkretnych sytuacjach. 

Kto najbardziej skorzysta z tej lektury? Oczywiście to kwestia indywidualna – zależna od wrażliwości, zdolności empatii, temperamentu, a przede wszystkim aktualnych potrzeb odbiorcy. Do bardziej obiektywnych czynników należy na pewno wiek małych słuchaczy. Wydaje się, że Bajkoterapia okaże się najodpowiedniejsza dla starszych przedszkolaków i początkujących uczniów – trochę wbrew zawartemu w książce stwierdzeniu, że adresatami bajek terapeutycznych są przede wszystkim dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Ilu trzylatków z niesłabnącym zainteresowaniem wysłucha 16-stronicowej opowieści (w dodatku z niezbyt licznymi ilustracjami)? Przedszkolakom może też być trudno zrozumieć, czym na przykład jest klasówka. Chyba też nieliczni odnajdą własne doświadczenia w sytuacji niektórych bohaterów – pozostających w domu bez opieki dorosłych. Dziś raczej rzadko zdarza się, by kilkulatki pozostawały same przez cały dzień (nawet w przypadku przeziębienia, jak to było w przypadku Mirka z Admiralskich sabotów). 

Jednak nieco starsze dzieci prawdopodobnie z wielką uwagą wysłuchają kolejnych bajek – pomagajek. Pewnie polubią ich bohaterów (tak podobnych do samych słuchaczy!). A może trochę pozazdroszczą im spotkań z tak oryginalnymi, magicznymi pomocnikami? 


Równocześnie Bajkoterapia może stać się ważną pozycją w biblioteczce rodziców. Bo to jedna z tych książek, które uchylają drzwi do krainy dziecięcych emocji. 

Kup książkę Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych
Inne książki autora
Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych
Grażyna Wolszczak0
Okładka ksiązki - Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

,,Bajkoterapia" to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu! ...

Jak być zawsze młodą piękną i bogatą
Grażyna Wolszczak0
Okładka ksiązki - Jak być zawsze młodą piękną i bogatą

Grazyna Wolszczak jest aktorką teatralną, telewizyjną i filmową. Szerszej publiczności znana z seriali telewizyjnych Matki, żony i kochanki, Na Wspólnej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy