Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-01-14
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Taniec z demonami

Tajemnica, wewnętrzny czar i urok, niesamowity sex appeal – jak można się oprzeć wampirowi? Z analizy masowo pojawiających się obecnie książek z zimnokrwistymi w tle wynika, że nie można i dlatego też na widok długich zębów omdlewają rzecze nastolatek marzących o wielkiej (wiecznej) miłości.

Biorąc pod uwagę wszystkie te pozycje dotyczące piekielnych istot i innych przeciwników święconej wody, wydawać by się mogło, że areną współczesnych zjawisk nadprzyrodzonych stały się Stany Zjednoczone. Wciąż przybywa kolejnych relacji ze spotkań z demonami, wampirami czy duchami i wszystko wskazuje na to, że popyt na relacje o niepokojących, a czasami i fascynujących wydarzeniach, jest coraz większy. Tę falę popularności wykorzystało kilka amerykańskich autorek. Stephenie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrisom, Michele Jaffe i Lauren Miracle, zainspirowane wspólnym tematem, stworzyły tyleż mroczne, co odrobinę komiczne i miejscami nieco infantylne „Bale maturalne z piekła”.

Z przykrością muszę stwierdzić, że panna Meyer, niepodzielnie królująca na rynku za sprawą „Zmierzchu”, wypada niezbyt korzystnie na tle koleżanek po fachu. Najwidoczniej autorka zdecydowanie lepiej sprawdza się w formach dłuższych niż opowiadanie i wolę wierzyć, że to właśnie jest przyczyną słabiutkiego tekstu „Piekło na ziemi”. Interesujące jest jednak jej ujęcie tematu i przedstawienie dwóch sił walczących o miejsce i wpływy na naszej planecie.

Mamy tu zatem nastolatki stłoczone w hotelowej sali balowej i przedstawicielkę demonów średniego szczebla Sheeb, której celem jest zniszczenie obiecujących związków, dozgonnych przyjaźni, doprowadzenie do bójek i wybuchu agresji. Sheeb nie wie jednak, że jej czarny charakter okaże się zbyt słaby, by oprzeć się sile anielskich, niebieskich oczu.

Dużo lepiej wypada Meg Cabot z „Córką Likwidatora”. Autorka sięgnęła po motyw księcia Drakuli i odwiecznej zemsty. Czy uda jej się pozbawić życia syna Księcia Ciemności, przystojnego Sebastiana i jaką rolę odegra w tym akcie vendetty przystojny Adam?  Tego koniecznie musicie się dowiedzieć sami, oczywiście przystępując do lektury z osikowym kołkiem w dłoni.

Bardzo interesująco zapowiada się Kim Harrisom, której „Madison Avery i żniwiarz ciemności” stanowi zaledwie próbkę umiejętności. Rozbudowaną historię o siedemnastolatce Madison, zawieszonej pomiędzy światem żywych a umarłych dzięki tajemniczemu amuletowi, uciekającej przed żniwiarzami ciemności i chronionej przez skrzydlatego Barnabę możemy poznać w książce „Umarli czasu nie liczą”. A tymczasem za sprawą „Bali maturalnych z piekła” mamy znakomity wstęp do demonicznej uczty.

Dosyć ciekawie (a już na pewno makabrycznie) wypada Lauren Myracle z jej spełniającym życzenia „Bukiecikiem”. Temat daje pożywkę do przemyśleń, bowiem na przykładzie Frankie widzimy, jak nieroztropne mogą być czasami nasze pragnienia, nawet jeśli dotyczą tylko balu maturalnego. O ostatniej autorce, Michele Jaffe, oraz o jej opowiadaniu „Superdziewczyny nie płaczą” wspominać nie warto, chyba że wyłącznie po to, by docenić zdecydowanie większy kunszt pisarski poprzedniczek.

„Bale maturalne z piekła” trudno nazwać klasyką gatunku, literaturą „wyższych lotów” czy nawet książką niezbędną każdemu miłośnikowi horrorów. Nie można jej jednak odmówić pewnej świeżości i na pewno książka ta znajdzie swoich zwolenników. Być może do lektury przyciągną nastoletnie fascynacje, być może -demoniczne natury bohaterów mrocznej strony świata, a może samo nazwisko Stephenie Meyer. Dla mnie jednak zdecydowaną faworytką w tym zbiorze pozostaje Kim Harrison i to jej wróżę najbardziej rozwój kariery. Paranormalnej - oczywiście!

Lorelei plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Już na wstępie należy zaznaczyć, że antologia nie jest zła. Czyta się ją szybko i sprawnie, tym bardziej, że opowiadania nie są długie. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z nich.

1. Piekło na ziemi
Z całą pewnością jest to najsłabsze z przedstawionych opowiadań. Główna bohaterka, demonica Sheba jest raczej mało wyrazistą postacią i niestety bardzo szybko pokazuje swą słabość. Jej zadanie - zasianie nieszczęścia i niezadowolenia wśród uczestników balu maturalnego wydaje się być proste, ale czy rzeczywiście się takie okaże ? A może pewien pół-anioł zdoła przypadkiem pokrzyżować jej plany ? Cóż, opowiadanie jest raczej przewidywalne, napisane bez polotu, ze sporą dozą naiwności. Dodatkowo, duża liczba postaci pobocznych, które pojawiają się w jednej scenie, a w następnej nie ma po nich śladu, wprowadza do opowiadania niepotrzebny chaos, w którym czytelnik szybko się gubi.

2. Córka likwidatora
Jest to lekkie opowiadanie, w którym narracja jest prowadzona na przemian przez dwoje nastolatków : Mary i Adama. Przypadkiem trafiają oni do tego samego klubu, każde z innego powodu : Mary, by załatwić na dobre syna Drakuli, Adam, by towarzyszyć kumplowi w jego zemście na tymże wampirze, który odbił mu dziewczynę. Nieoczekiwanie, ich losy się łączą, gdy chłopak w zabawny sposób ratuje Mary życie. Opowiadanie jest parodią, wyśmiewającą wampiry ( Drake ), nastolatki, które się w nich zakochują ( przyjaciółka Mary ) oraz tych, którzy przeciwko nim walczą ( Mary ). Choć osobiście nie przepadam za tego typu prześmiewczymi utworami, muszę przyznać, że opowiadanie wprowadza do antologii sporą dawkę humoru.

3. Madison Avery i żniwiarz ciemności
Najlepsze opowiadanie w tym zbiorze. Bohaterka jest wprawdzie nieco płytka, ale gdy akcja nabiera tempa, czytelnik przestaje zwracać na to uwagę i koncentruje się na wydarzeniach. Zaczyna nawet współczuć Madison, która zupełnie nagle i nieoczekiwanie traci życie z rąk żniwiarza ciemności. Ale czy zawieszona między życiem a śmiercią, naprawdę musi zrezygnować z tego, do czego przywykła ? A może kamień który ukradła swojemu oprawcy, da jej namiastkę życia ? Niewątpliwie ciekawe opowiadanie, z nutką grozy, ale i nostalgii.

4. Bukiecik
Bardzo dobre, barwnie napisane opowiadanie z przesłaniem. Czytając je można odczuć chyba wszelkie emocje : od irytacji spowodowanej infantylnością głównej bohaterki Frankie, przez rozbawienie ( postać Madame Zanzibar ) i smutek ( tragiczna śmierć Willa ), aż po niepokój i strach, gdy ten wraca ożywiony po wypowiedzeniu przez Frankie drugiego życzenia. Opowiadanie ma niepowtarzalny klimat. Gdyby autorka je bardziej dopracowała, byłoby naprawdę genialne. W oryginalny sposób pokazuje, że trzeba się dobrze zastanowić zanim wypowie się życzenie, bo, nieprzemyślane, może mieć katastrofalne skutki.

5. Superdziewczyny nie płaczą
Pomysł na opowiadanie nie taki zły, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Akcja na początku toczy się dość powoli : główna bohaterka, Miranda odbiera z lotniska Sibby Cuman, irytującą czternastolatkę całującą kogo popadnie i wiezie ją pod wskazany adres. W trakcie podróży prowadzą nużącą rozmowę opierającą się na pytaniach i odpowiedziach. Dopiero na miejscu okazuje się, że coś jest nie tak i że Miranda, superbohaterka, będzie musiała wkroczyć do akcji. Tak naprawdę opowiadanie rozkręca się dopiero pod koniec. Wtedy wychodzi na jaw nie tylko prawdziwe oblicze przystojnego szeryfa, ale i skrywana dotąd tożsamość Sibby.
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-05-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciekawy zbiór opowiadań , które czyta się z uśmiechem i ciekawością .
kinia1699 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Jest to zbiór opowiadań znanych autorek. Szczerze mówiąc spodziewałam się po tej książce, czegoś lepszego. Opowiadania oceniam pół na pół. Podobały mi się : Córka likwidatora - Meg Cabot i Madison Avery i żniwiarz ciemności - Kim Harrison. Te drugie jest wstępem do serii książek Madison Avery: Upadli czasu nie liczą , którą zresztą bardzo polecam. Pozostałe opowiadania średnio mi się podobały.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-09-10, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Osobiście zawiodłam sie, zwłaszcza pierwsze opowiadanie jakieś zupełnie "od czapy". Najbardziej podobało mi sie to z bukiecikiem suszonych kwiatów, naprawdę dobre.
AnnaJo plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Polecam opowiadania pani Cabot i S.Meyer !
catling plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
świetna.! choć niekture momenty troche przynudzały ;]
agaj100 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
To takie dobre krótkie opowiadanka przed zaśnięciem, gdy nie mamy nic innego do czytania, a i można sobie "dośnić" dalszy bieg wydarzeń.
Tak jak jedna z moich poprzedniczek napisała: może spodoba się to młodszym czytelnikom. Starszym zdecydowanie odradzam.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książkę oceniam na szóstkę z plusem!
Wszystkie moje ulubione pisarki w jednym. Nie zawiodłam się!
Najbardziej spodobało mi się opowiadanie, w którym chłopak na życzenie dziewczyny zmartwychwstał i przyszedł do niej, żeby zabrać ją na bal. Haha. To było dobre. "Już jestem. Trochę w nieładzie. Się spóźniłem." Coś w tym stylu, a dziewczyna przerażona na całego... ^^
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-05-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciekawy zbiór opowiadań , które czyta się z uśmiechem i ciekawością .
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Z racji fascynacji Zmierzchem, potem Martwym aż do zmroku, ogólnie wampirami, lektura obowiązkowa :)
damonowa Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2011-02-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2010-10-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
LenaVenator Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,