Recenzja książki: Bale maturalne z piekła

Recenzuje: Justyna Gul

Taniec z demonami

Tajemnica, wewnętrzny czar i urok, niesamowity sex appeal – jak można się oprzeć wampirowi? Z analizy masowo pojawiających się obecnie książek z zimnokrwistymi w tle wynika, że nie można i dlatego też na widok długich zębów omdlewają rzecze nastolatek marzących o wielkiej (wiecznej) miłości.


Biorąc pod uwagę wszystkie te pozycje dotyczące piekielnych istot i innych przeciwników święconej wody, wydawać by się mogło, że areną współczesnych zjawisk nadprzyrodzonych stały się Stany Zjednoczone. Wciąż przybywa kolejnych relacji ze spotkań z demonami, wampirami czy duchami i wszystko wskazuje na to, że popyt na relacje o niepokojących, a czasami i fascynujących wydarzeniach, jest coraz większy. Tę falę popularności wykorzystało kilka amerykańskich autorek. Stephenie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrisom, Michele Jaffe i Lauren Miracle, zainspirowane wspólnym tematem, stworzyły tyleż mroczne, co odrobinę komiczne i miejscami nieco infantylne „Bale maturalne z piekła”.


Z przykrością muszę stwierdzić, że panna Meyer, niepodzielnie królująca na rynku za sprawą „Zmierzchu”, wypada niezbyt korzystnie na tle koleżanek po fachu. Najwidoczniej autorka zdecydowanie lepiej sprawdza się w formach dłuższych niż opowiadanie i wolę wierzyć, że to właśnie jest przyczyną słabiutkiego tekstu „Piekło na ziemi”. Interesujące jest jednak jej ujęcie tematu i przedstawienie dwóch sił walczących o miejsce i wpływy na naszej planecie.


Mamy tu zatem nastolatki stłoczone w hotelowej sali balowej i przedstawicielkę demonów średniego szczebla Sheeb, której celem jest zniszczenie obiecujących związków, dozgonnych przyjaźni, doprowadzenie do bójek i wybuchu agresji. Sheeb nie wie jednak, że jej czarny charakter okaże się zbyt słaby, by oprzeć się sile anielskich, niebieskich oczu.


Dużo lepiej wypada Meg Cabot z „Córką Likwidatora”. Autorka sięgnęła po motyw księcia Drakuli i odwiecznej zemsty. Czy uda jej się pozbawić życia syna Księcia Ciemności, przystojnego Sebastiana i jaką rolę odegra w tym akcie vendetty przystojny Adam?  Tego koniecznie musicie się dowiedzieć sami, oczywiście przystępując do lektury z osikowym kołkiem w dłoni.


Bardzo interesująco zapowiada się Kim Harrisom, której „Madison Avery i żniwiarz ciemności” stanowi zaledwie próbkę umiejętności. Rozbudowaną historię o siedemnastolatce Madison, zawieszonej pomiędzy światem żywych a umarłych dzięki tajemniczemu amuletowi, uciekającej przed żniwiarzami ciemności i chronionej przez skrzydlatego Barnabę możemy poznać w książce „Umarli czasu nie liczą”. A tymczasem za sprawą „Bali maturalnych z piekła” mamy znakomity wstęp do demonicznej uczty.


Dosyć ciekawie (a już na pewno makabrycznie) wypada Lauren Myracle z jej spełniającym życzenia „Bukiecikiem”. Temat daje pożywkę do przemyśleń, bowiem na przykładzie Frankie widzimy, jak nieroztropne mogą być czasami nasze pragnienia, nawet jeśli dotyczą tylko balu maturalnego. O ostatniej autorce, Michele Jaffe, oraz o jej opowiadaniu „Superdziewczyny nie płaczą” wspominać nie warto, chyba że wyłącznie po to, by docenić zdecydowanie większy kunszt pisarski poprzedniczek.


„Bale maturalne z piekła” trudno nazwać klasyką gatunku, literaturą „wyższych lotów” czy nawet książką niezbędną każdemu miłośnikowi horrorów. Nie można jej jednak odmówić pewnej świeżości i na pewno książka ta znajdzie swoich zwolenników. Być może do lektury przyciągną nastoletnie fascynacje, być może -demoniczne natury bohaterów mrocznej strony świata, a może samo nazwisko Stephenie Meyer. Dla mnie jednak zdecydowaną faworytką w tym zbiorze pozostaje Kim Harrison i to jej wróżę najbardziej rozwój kariery. Paranormalnej - oczywiście!

Kup książkę Bale maturalne z piekła

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bale maturalne z piekła
Książka
Bale maturalne z piekła
Stephenie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrison, Michele Jaffe, Lauren Myracle
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy