Baba Jaga radzi. Nieziemskie porady na codzienne troski

Rzadko sięgam po poradniki. Dlaczego? Uważam, że wszelkie zmiany muszą się urodzić w mojej głowie, dojrzeć we mnie i jedyną osobą, która może coś w moim życiu zmienić, jestem ja sama. Powiecie, że żaden poradnik tego za mnie nie zrobi, bo on tylko wskazuje kierunek. Zgadzam się z tym twierdzeniem i trochę się nie zgadzam ;) W wielu poradnikach są tak naprawdę te same rady tylko ubrane w inne słowa – otaczaj się ludźmi życzliwymi, unikaj wampirów energetycznych itp. Czemu więc sięgnęłam po „Baba Jaga radzi”? Skusiła mnie promocja tego tytułu. Jako czegoś innego, z humorem i z pazurem. I śmiało stwierdzam - nie zawiodłam się.

Książka jest mała, to format taki jaki mają wydania kieszonkowe, co uważam za plus, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca w torebce i dlatego można ją ze sobą wszędzie zabrać. Na samym końcu znajduje się miejsce na osobiste notatki. Napisana na zasadzie listów, zawierających pytania, na które Baba Jaga odpowiada. Niektóre z nich mnie rozbawiły, niektóre ścisnęły za serce, bo choć „Baba Jaga radzi”, rzeczywiście jest pełna humoru, to  zawiera również wiele ciekawych i godnych przemyślenia rad. Tytułowa Mądra Kobieta nie mówi, rób tak i tak, ale odpowiada w bardzo nieoczywisty sposób. Jej słowa każdy zinterpretuje inaczej, takie przynajmniej odniosłam wrażenie, kiedy ją czytałam. Baba Jaga stosuje wiele odwołań do przyrody — do lasu, zwierząt, które w trochę tajemniczy sposób pokazują to, co ukryte w jej słowach.

„Baba Jaga radzi” jest przepięknie wydana, już sama okładka przyciąga jak magnes, pewnie za sprawą tej jasnej czerwieni. W środku jest dużo rysunkowych ilustracji, które na mnie zrobiły bardzo duże wrażenie. Ostatnio mało u mnie książek zawierających coś więcej niż litery ;) Z pewnością będę do niej wracałam również ze względów estetycznych.

Baba Jaga nie pokaże Wam jak żyć, no może poza prawdą uniwersalną – aby żyć w zgodzie z samym sobą. Nie pokaże co zmienić, ale skłoni do przemyśleń nad samym sobą, do spojrzenia na wszystko z dystansu. Jak jej odpowiedzi wpłyną na Was? Polecam przekonać się samemu :) I jedna moim zdaniem ważna uwaga, przeczytajcie wstęp od Redaktora, ponieważ „Baba Jaga radzi” jest napisana w dość specyficzny sposób, mnie on kompletnie nie przeszkadzał w odbiorze, więć i dla Was nie powinien być problemem, ale warto zwrócić uwagę, dlaczego jest tak, a nie inaczej :)

Informacje dodatkowe o Baba Jaga radzi. Nieziemskie porady na codzienne troski:

Wydawnictwo: Kobiece