Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Bardzo stary pan z olbrzymimi skrzydłami

Gabriel García Márquez

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 1986-01-01
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7200-982-1
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Dizzy

Oboje w osłupieniu zaczęli przypatrywać się temu leżącemu ciału. Odziane było jak ostatni szmaciarz. Na wyłysiałej czaszce pozostały zaledwie jakieś bezbarwne strzępki, zębów też miało toto niewiele, a ten litości godny stan przemoczonego do suchej nitki pradziada pozbawił toto jakichkolwiek oznak wielkości. Jego skrzydła, niczym u olbrzymiego sępa, brudne, w połowie wyskubane, już na zawsze osiadły w błocie. Tak długo mu się przypatrywali i z taką uwagą, że (...) poczuli w nim kogoś bardzo bliskiego.

Gabriel García Márquez jest jednym z najwybitniejszych pisarzy współczesnych. Jedną z cech charakterystycznych jego twórczości są elementy z pogranicza jawy i snu, elementy tak zwanego realizmu magicznego. Książki Marqueza pełne są paradoksów i niewyobrażalnych wręcz pomysłów. Książka Bardzo stary pan z olbrzymimi skrzydłami z pewnością nie należy do najpopularniejszych publikacji Marqueza. Składa się na nią sześć krótkich opowiadań, które wprowadzają czytelnika w niezwykły świat wyobraźni pisarza. Spotykamy tu zarówno elementy świata rzeczywistego, jak i fantastycznego, do którego bez wątpienia zaliczyć możemy choćby postać tytułowego "starego pana". Ów bohater jest wyjątkowo intrygujący, a jednocześnie naprawdę trudno postać tę jednoznacznie zinterpretować. Czy jest zwiastunem końca? Aniołem? A może złym duchem? 

Poza fantastycznymi wizjami i bohaterami, Marquez przedstawia w groteskowy sposób zachowania ludzi w świecie jak najbardziej rzeczywistym i panujące w nim stereotypy. Krytykuje duchowieństwo i naiwność wielu ludzi. W przystępny sposób podejmuje także tematy moralności, pisząc m.in. o możliwości bardzo różnej oceny kradzieży. Bo czy można nazwać złym uczynkiem usiłowanie zapewnienia bytu matce i małej siostrzyczce? Kiedy tak naprawdę zaczyna się zło? Opowiadania Marqueza nie zdradzają odpowiedzi na owe pytania, ale z pewnością przybliżają czytelników do prawdy.

Nie sposób przejść obojętnie obok tego wydania także z uwagi na niezwykłe ilustracje. Książka Bardzo stary pan z olbrzymimi skrzydłami pełna jest wspaniałych, kolorowych obrazów Carme Sole Vendrella, które rozbudzają wyobraźnię i znakomicie współtworzą atmosferę niezwykłej prozy Marqueza. 

Bardzo starego pana z olbrzymimi skrzydłami polecić warto czytelnikom, którym niestraszna jest proza nieprzewidywalna, pełna groteski i magii codzienności. Proza Marqueza nieustannie bowiem zaskakuje - także najbardziej zagorzałych miłośników jego twórczości. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
myszaj Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów