Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Barocco

Tobiasz W. Lipny

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2006-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7414-186-7
Liczba stron: 180
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: marcin

Od madonny do dziwki niedaleka jest droga, zwłaszcza, gdy w role obydwu wciela się ta sama kobieta. Powody przemiany bywają najbanalniejsze z możliwych. Od madonny wymaga się przede wszystkim piękna, ale również mrocznej zmysłowości i perwersyjnego erotyzmu. Misterium obserwuje starannie dobrana publiczność. Salome – modliszka, względnie pijawka w spódnicy – zastawia pułapki na romantycznych panów lub cierpliwie wypija siły witalne z silnego, męskiego ciała. Żadna z kreacji nie przynosi zbawienia. Pierwsza gubi siebie, druga – zwabioną ofiarę.

 

Karol miał w życiu wiele kobiet. Spojrzenie z pewnej perspektywy pozwala mu generalizować, zdarzały się madonny i dziwki. Jako historyk sztuki, o pierwszych potrafi powiedzieć wiele. Zna szkoły malarskie, mistrzów i warsztaty. Dziwki zaś to twory efemeryczne, nie sposób posiąść je rozumem. Pojawiają się znikąd i w tajemniczych okolicznościach pogrążają w niebycie. Po drodze gryzą i pozwalają gryźć.

 

Bibiana jest kobietą z pogranicza: piękną, inteligentną, odważną, tajemniczą, doświadczoną w łóżku. Zjawia się niespodziewanie, fascynuje i podnieca jakby przemyślnie. W krótkim czasie rozkochuje w sobie doktora historii sztuki i zabiera w krainy seksualnego eksperymentu. Pogrążają się w perwersji i frywolności, przygody stronią od powtarzalności. Pewnego dnia Bibiana znika. Rozpoczyna się teatralne przedstawienie sado-maso, w roli głównej wystąpi ona - rudowłosa piękność, bez przeszłości i z fałszywymi dokumentami.

 

Ale nie tylko o kobietach to książka...

 

Gdyby przygody Pana Samochodzika nie były literaturą dla młodzieży, Zbigniew Nienacki mógłby wplątać w wywód kryminalny również wątki erotyczne. Tak się nie stało. Dzisiaj Tobiasz W. Lipny proponuje syntezę sprzedających się tematów literackich – miłosnego i kryminalnego – w opowieści o mrocznym tytule: Barocco. Skojarzenie z Panem Samochodzikiem wywołały przewodnia myśl narracji, a więc poszukiwania zaginionego dzieła sztuki, jakim niewątpliwie jest obraz Madonny z konwalią, jak i profesja Karola, zbieżna z zajęciem Tomasza N. – historia sztuki. Panu Samochodzikowi pomagali harcerze, Karola wspiera środowisko akademickie, zwłaszcza profesor Bandura (nazwisko Batura nosił odwieczny wróg Pana Samochodzika, złodziej sztuki, kolekcjoner). Obydwaj przesiadują w bibliotekach, wertują pożółkłe księgi, zwiedzają mroczne krypty, posiłkują się wiedzą i sprytem. Obydwaj są detektywami – amatorami. Śledztwa bohaterów z dzieciństwa kończyły się zawsze szczęśliwie, mniej radosne zakończenie będzie miała historia Karola. U Nienackiego ilość morderstw zredukowana była do minimum.

 

Zróżnicowanie treści wątkami miłosnymi neutralizuje obfitość faktów z dziedziny historii sztuki. Ilość scen detektywistycznych dobrana jest proporcjonalnie do powyższych, nie dominuje, ale subtelnie zwraca na siebie uwagę. Chwała za to Lipnemu, bo nieopanowanie nad logiką wywodu w negatywny sposób wpływa na przyjemność odczytania. Kiedy rękopis wymyka się spod kontroli pisarza, rodzą się twory ceglaste, o nieprzeniknionej strukturze myślowej, stanowiące labirynt skojarzeń dla czytelnika. Barocco ucieka podobnej klasyfikacji. Zaproponowana forma doskonale wpisuje się w nurt literatury rozrywkowej, nie pozwalając o sobie zapomnieć i sugerując powrót do treści. Język narracji miejscami bawi, innym razem poucza. Zmusza do refleksji nad miejscem kobiety w świecie zdeprawowanym brudną seksualnością i słabością, jaka tkwi w ciele dziwki i madonny.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Barocco Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Barocco Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Barocco Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Barocco Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Barocco Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów