Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Baśnie dla dzieci i dla dorosłych

Pawlikowska Beata

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-11-06
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 9788375965230
Liczba stron: 250
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Czy można napisać książkę wspólnie z kotem? A ze swoim nauczycielem plastyki? Okazuje się, że można. Beata Pawlikowska, pisarka i podróżniczka, poprosiła o pomoc w pisaniu samego Krzysztofa Kolumba, a o ilustracje do swojej książki - dawnego nauczyciela plastyki z liceum, który jednym ruchem usprawiedliwił jej wszystkie nieobecności w szkole.

Wydana przez National Geografic książka Pawlikowskiej jest zbiorem trzech baśni: o Złotym Ptaku, o Walecznym Groszku i o Leśnym Dzwonku, będących oryginalnymi opowieściami snutymi wspólnie z kotem o znaczącym dla podróżniczki imieniu: Krzyś Kolumb. Krzyś Kolumb jest bardzo dociekliwym kotem, który dosyć krytycznie odnosi się do swojej właścicielki. Prycha, obraża się, bywa grymaśny, ale za to jakie historie opowiada! Pewnie byśmy ich nie poznali, gdyby nie zostały szybko spisane. Historie układają się w formie dialogu między panią Beatą a jej kotem. Ona zadaje mu pytania, on odpowiada i tak snuje się opowieść, pięknie zilustrowana przez owego dawnego nauczyciela.

Bajki mają oczywiście, jak to bajki, swoje pozytywne przesłanie. Historia o Złotym Ptaku ma nas, czytelników, przekonać do kupowania jajek od szczęśliwych kur, by wreszcie doszło do wyzwolenia setek tysięcy ptaków więzionych w ciasnych klatkach.

Bajka o Walecznym Groszku przekonać ma z kolei niejadków do niezwykłych korzyści płynących z jedzenia warzyw, nie tylko zielonego groszku, który w opowieści wykazał się wielką odwagą. Baśń przemyca szereg ciekawostek dotyczących warzyw i tego, jak wiele dobrego mogą dla nas zrobić.

Krzyś Kolumb opowiedział swojej pani także baśń o Leśnym Dzwonku, w której to bohaterką jest indiańska dziewczynka o tak dźwięcznym imieniu. Dowiadujemy się wiele o życiu Indian, gdyż jak się okazuje, historia tu opowiedziana jest oparta na legendzie przekazywanej z pokolenia na pokolenie w plemieniu Algonkinów. Baśń ta przekonuje nas o tym, że w życiu trzeba robić wyłącznie to, co jest naszą pasją, bowiem do tego właśnie zostaliśmy stworzeni i dzięki temu będziemy szczęśliwi.

Baśnie Pawlikowskiej są oryginalną i ciekawą lekturą, którą można wypełnić wspólnie czas, czytając je razem z dzieckiem i rozwijając już potem samodzielnie zawarte tu myśli. To, na co zwraca uwagę Autorka, to proste sprawy, o których zwykle się nie myśli, a które tak naprawdę okazują się potem tymi najważniejszymi. Pada tu zuchwała propozycja, by wieść świadome, mądre życie i nie bać się podejmować ważnych decyzji.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
alkatraz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Książka jest pięknie wydana. Zawiera mnóstwo wspaniałych ilustracji namalowanych przez byłego wychowawcę Beaty Pawlikowskiej oraz zdjęć podróżniczki z kotem. Autorka przedstawia czytelnikowi 3 baśnie, z których każda zakończona jest morałem. Dowiadujemy się jakie kupować jajka, dlaczego tak ważna jest znajomość pieczątek na skorupkach oraz dlaczego powinniśmy jeść dużo zielonych warzyw, a także jak istotne jest przeznaczenie i własna pasja, bo to ona pomoże nam wybrać własną szczęśliwą ścieżkę życia. Historie opowiada kot pisarki. W trakcie baśni wpleciono dialog Pawlikowskiej z jej zwierzęciem.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów