Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Baśniowy świat. Kopciuszek i inne baśnie

praca zbiorowa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
Data wydania: 2012-04-24
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788372503787
Liczba stron: 66
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Za górami, za lasami…

Baśnie kojarzą się zwykle z dzieciństwem, z opiekuńczymi gestami dziadków i troską rodziców. Niezależnie od tego, czy czytała nam je mama przed zaśnięciem, czy też samodzielnie oddawaliśmy się lekturze, powtórne spotkanie z dalekimi krainami, księżniczkami dotkniętymi przez zły los czy wróżkami jest jak powrót do przeszłości.


Dziś tę magię, obecną w baśniowych historiach, możemy przekazać również swoim dzieciom, a książka Baśniowy świat. Kopciuszek i inne baśnie, ktora ukazała się nakładem Agencji Wydawniczej Jerzy Mostowski, to niezwykły zbiór czterech opowieści, tych bardziej i tych mniej znanych, ale równie zachwycających.


Spotkamy się zatem z Kopciuszkiem, czyli dziewczyną szykanowaną przez wredną macochę i jej dwie córki. Nazywana jest imieniem Kopciuszka, bowiem nasza bohaterka całymi dniami zmuszana była do wykonywania rozmaitych prac domowych, w tym do sprzątania popiołu z kominka, dlatego też zawsze chodziła brudna. Działo się tak jednak do czasu, kiedy przybyła do niej wróżka, która jednym dotknięciem różdżki umożliwiła Kopciuszkowi uczestnictwo w balu, zmieniając jej potargane suknie w przyciągający wzrok strój, a stopy odziewając w szklane pantofelki. To właśnie jeden z nich dziewczyna zgubiła, uciekając z ramion księcia i wypełniając tym samym wolę wróżki.


Piernikowy ludzik to natomiast zaskakująca historia, z którą wielu czytelników będzie miało okazję zetknąć się po raz pierwszy. Opowieść o samotnej staruszce, która - pragnąc rozproszyć swój smutek i samotność - piecze piernikowego ludzika, jest niezwykle wzruszająca. Jeszcze większy ból odczuwamy, kiedy ciasteczko - uciekając przed kobietą - daje się nabrać na podstęp przebiegłego lisa.


Podczas lektury Wielkiej rzepy przypominamy sobie wiersz o tym właśnie warzywie, napisany przez Juliana Tuwima. Tym razem rzepę sieje gospodarz, a jedno z nasionek w szybkim tempie wyrasta, zmieniając się w olbrzymią, sięgającą nieba bulwę. Nic dziwnego, że sam mężczyzna nie daje rady jej wyrwać. Kiedy jednak nie może jej wydobyć z ziemi wraz z żoną, a następnie z synem, córką czy nawet… psem, sytuacja staje się komiczna.


Król jest nagi - takie zdanie usłyszy władający pewnym królestwem bohater znanej baśni Nowe szaty cesarza. Zanim to jednak nastąpi, cesarz, zamiast opiekować się poddanymi i rządzić krajem, będzie wolał spędzać dzień z krawcami i dostawcami materiałów oraz nieustannie się przebierając. Przynajmniej do czasu, kiedy do zamku nie przybędą dwaj złodzieje, obiecujący cesarzowi szaty tak piękne i wyjątkowe, że dostrzec je mogą tylko ci, którzy nie są głupcami.


Baśniowy świat. Kopciuszek i inne baśnie to doskonały prezent dla wszystkich dzieci - na każdą okazję. Wspaniałe historie przyciągają uwagę maluchów, ukazując im pewne schematy zachowań, wartości oraz ucząc odróżniania dobra od zła. Piękne ilustracje, niezwykle sugestywnie oddające treść baśni, pozwolą dziecku śledzić rozwój akcji nawet wówczas, kiedy nie posiada ono jeszcze umiejętności samodzielnego czytania. Także dorośli zachwyceni będą tą publikacją i, kto wie, może to na ich nocnym stoliku w końcu znajdzie się Baśniowy świat...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów