Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Baśniowy świat. Kopciuszek i inne baśnie

praca zbiorowa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
Data wydania: 2012-04-24
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788372503787
Liczba stron: 66
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Trudno poddać w wątpliwość oczywisty fakt, że najlepszym sposobem wspierania rozwoju dziecięcej osobowości jest baśń. Wszystkie jej cechy pozwalają pokonać obawy przed samodzielnością i dorastaniem. Opowiadania należące do serii „Baśniowy świat” skupiają uwagę na elementach charakterystycznych dla okresu dzieciństwa: całkowite zawierzenia, radość bez granic, dziecięca ufność, a także pełna optymizmu nadzieja na prostotę tego, co niesie z sobą każdy kolejny dzień. Opowieści o marzeniach i tęsknocie za piękniejszym życiem sprawiają, iż każdy, kto sięgnie po zaprezentowane teksty, chociaż przez chwilę poczuje się szczęśliwszym i wewnętrznie ubogaconym.


W zbiorze znalazły się cztery baśnie. Ze względu na ich związek z wydarzeniami magicznymi, młody czytelnik znajdzie się w świecie pełnym przygód, gdzie nie brakuje wróżek, ludzików, dobrych i złych duszków, a także przemawiających ludzkim głosem zwierząt. Jego wyobraźnia zostanie wzbogacona o nowe doznania, bowiem dzięki zaprezentowanym baśniom będzie miał okazję podziwiać balową sukienkę i kryształowe pantofelki pracowitego Kopciuszka. Wraz z gospodynią, krówką, konikiem i liskiem rzuci się w pogoń za piernikowym ludzikiem. Chętnie dołączy do grona tych, którym z ogromnym wysiłkiem udało się wyciągnąć z ziemi wielką rzepę. Wreszcie wraz z odważnym chłopczykiem będzie miał odwagę wytknąć cesarzowi nagość.


Wszystkie baśnie cieszą się szczęśliwym zakończeniem. Przesłanie ich jest niezwykle głębokie. Ich ogromnej wartości edukacyjnej nie da się niczym innym zastąpić. W sposób metaforyczny uczą, jak należy żyć: uwrażliwiają na dobro i zło, pokazują, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamiają konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności, uczą dokonywania dobrych wyborów oraz podejmowania właściwych decyzji. Umożliwiają również poznawanie świata i siebie samego. Wreszcie oswajają z nieuchronnymi sytuacjami, z jakimi spotyka się każdy człowiek.


Książka Kopciuszek i inne baśnie została pięknie zilustrowana. Kolorowe, duże i wyraźne rysunki zdobiące każdą – bez wyjątku – stronę, doskonale uatrakcyjniają całość. Twarda (dodatkowo wzmocniona) okładka pozwala korzystać z lektury bez ograniczeń. Wszyscy, którzy sięgną po opublikowany zbiór, z pewnością będą zadowoleni: dzieci nauczą się zasad wypełniających skarbiec „mądrości świata”, natomiast dorośli utwierdzą się w przekonaniu, że „złotych myśli” zawartych w baśniach, pod żadnym pozorem nie może zabraknąć w codziennym życiu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów