Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Berek

Marcin Szczygielski

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-60000-22-9
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Zacznę przekornie – że chyba jednak Marcin Szczygielski jest lepszym dramatopisarzem niż powieściopisarzem. Dołączona do drugiego wydania „Berka” sztuka, stworzona na podstawie książki, cechuje się lepszym tempem i celniejszymi skrótami. Z drugiej strony – pojawiają się w niej zupełnie niepotrzebnie wyraźne aluzje do moherowej rzeczywistości. Jasne: podtytuł – „Upiór w moherze” – uprawnia do stosowania takich rozwiązań (i przy okazji jest zgrabną zabawą skojarzeniami) – ale „Berek” jako dramat sprawdziłby się i bez tanich politycznych gestów. To efemeryczne wstawki, które za parę lat będą wymagać objaśnień w przypisach, niepotrzebnie przemieniają utwór w agitkę.

 

Początek „Berka” (tym razem już powieści) trochę odstrasza: pornograficzne opisy homoseksualnych zbliżeń zafascynować mogą chyba jedynie czytelników wywodzących się z portretowanego środowiska. Z czasem intensywność erotycznego dyskursu słabnie, jakby autor zdał sobie sprawę, że nie fascynacja męskim ciałem, a nakreślenie problemu liczy się tu przede wszystkim – i zaczyna się opowieść właściwa (z konsekwencjami z przedopowieści). Paweł jest gejem i poszukuje prawdziwej miłości – ale po kolejnych związkach na jedną noc musi szukać pomocy u psychoterapeutki. Jego sąsiadka, Anna, to typowa przedstawicielka moherowych beretów – starsza, na pokaz rozmodlona kobieta, pałająca nienawiścią do wszystkiego, co nie mieści się w jej światopoglądzie.

 

Anna i Paweł toczą ze sobą sąsiedzką wojnę, sytuacja zmienia się z czasem – najpierw mężczyzna dowiaduje się, że został zarażony wirusem HIV, potem w wyniku wypadku unieruchomiona w łóżku Anna odkrywa, jak bardzo jest samotna. Dalej Szczygielski idzie w przewidywalną baśniowatość: Paweł pomaga Annie, a ona powoli pozbywa się uprzedzeń, nawet akceptuje wymarzonego partnera swojego sąsiada – i dogaduje się z córką-anorektyczką (która z kolei od rodzicielki uciekała). W „Berku” sztuce zakończenie posunięte jest dalej. „Berek” to książka wyciskająca momentami łzy z oczu, ciekawa i wciągająca. Nie jest to jednak literatura piękna, raczej sfabularyzowana publicystyka, takie przekonanie można odnieść podczas lektury.

 

Wygląda to tak: mamy dwie narracje, obie – w pierwszej osobie. Paweł i Anna w krótkich sekwencjach zwierzają się z najskrytszych myśli i najintymniejszych momentów w życiu. Na początku oboje są przerysowani do granic przesady – Paweł obsesyjnie myśli o seksie i chęć znalezienia partnera przeszkadza mu zwyczajnie funkcjonować. Anna biega do kościoła i koncentruje się na nienawiści do wszystkich i wszystkiego – w pierwszej fazie książki uosabia całe zacofanie, tępotę i zło społeczeństwa, które nie toleruje homoseksualizmu. Szczygielski mocno wyżywa się na tej postaci, co odbija się potem w lekturze. Jest mu to, owszem, potrzebne, w rozwoju fabuły – ale cały pomysł na historię wywodzi się z absurdalnego aż nagromadzenia stereotypów. Stąd – publicystyka.

 

Autor rozprawia się z nietolerancją, oskarżeniami gejów o całe zło świata. Przesadza w tym bardzo – daje o sobie znać zaangażowanie emocjonalne: książka jest manifestem o prawa dla osób o odmiennej orientacji seksualnej – kosztem literackości. Można ją więc zaklasyfikować jako powieść rozrywkową bądź jako twórczość agitacyjną. Autor gra na emocjach odbiorców, choć nie zapewnia książce walorów estetycznych. W sztuce dodaje Szczygielski trochę dowcipu (pełnego goryczy, ale jednak dowcipu), którego w powieści nie ma. Na początku widać kierunek wysiłków twórczych autora – i to trochę przeszkadza. Potem też ten kierunek widać, ale że fabuła zaczyna się rozkręcać, wszystko robi się ciekawsze. Mimo że tendencyjne.

 

Ratuje Szczygielskiego oryginalna (to jest na razie w literaturze mało eksploatowana) opowiedziana historia, ewentualnie, dla zainteresowanych – temat. Ja wolę czytać „Berek” jako średnią, obliczoną na wzruszenie czytelników i ich przekonanie powieść obyczajową.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Regalia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,Coś do powiedzenia mam,
Opis był tak mało zachęcający, że nie wiem, co podkusiło mnie wypożyczyć.

A później... nie, nie żałowałam. Co prawda czasem postacie wydają się mi przerysowane, czy też sytuacje, czyny - surrealizm, kto tak postępuje dziś? A jednak po przemyśleniu znajdą się ludki, które tak samo potrafią gnębić człowieka za to, że wierzy czy że kocha. Hm.

Co tam, że piszą, iż romansidło. fajna jest i tyle. Starczy dla mnie.
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
"Berek" to powieść, która ukazuje nam dwa różne światy. Światy nie do pogodzenia, pełne wzajemnej nienawiści i braku zrozumienia. Mamy tutaj konflikty, poszukiwania miłości, niepewność, zagubienie, strach i w końcu zderzenie dwóch, zupełnie odmiennych poglądów i stylów życia. Pośród zwykłej codzienności bohaterów dzieją się rzeczy stresujące, czasem tragiczne ale i takie, które wywołują śmiech i chwile radości, a nawet dają nadzieję na lepsze jutro. Książka potrafi wciągnąć, a lekki, żywy język dodaje jej dynamizmu.
szynka85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Świetnie się bawiłam czytając tą książkę.Fantastyczne dialogi, fajna historia, naprawdę niezła lektura. Na pewno wrócę do niej jeszcze
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2016-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
grzeniuJee Linia koment
Przeczytane:2015-10-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 r,EBOOKi,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Berek Bierki
Marcin Szczygielski
Okładka - Berek Za niebieskimi drzwiami
Marcin Szczygielski
Okładka - Berek Ach ci faceci!
Krystyna Mazurówna
Okładka - Berek Les Farfocles czyli Nasturcje i ćwoki oraz Farfocje namiętności
Marcin Szczygielski
Okładka - Berek Bingo
Marcin Szczygielski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów