Recenzja książki: Biblia i modlitwy dla mnie i moich przyjaciół

Recenzuje: Damian Kopeć

Historie biblijne w wersji dla dziecka

Oryginalne teksty biblijne nie są napisane językiem zrozumiałym dla dzieci. Choć ich przesłanie jest skierowane do każdego, to naturalna jest potrzeba przystosowania ich do wieku odbiorcy, do jego możliwości rozumienia, posiadanej wiedzy, świadomości. Taką właśnie, swoją drogą: całkiem udaną, próbą przybliżenia małemu człowiekowi wielu znanych historii biblijnych jest książka Biblia i modlitwy dla mnie i moich przyjaciół. Zawiera ona czternaście tekstów opartych na wydarzeniach opisanych w Biblii, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Język i forma zostały dostosowane do możliwości zrozumienia przez dzieci przedszkolne i z pierwszych klas szkoły podstawowej.

Uzupełnieniem słów są ilustracje, z którymi tekst tworzy zwartą całość. Grafika przeplata się z nim, rysunki są kolorowe, przemawiające do wyobraźni i wrażliwości małego dziecka. Każdej opowieści biblijnej towarzyszy krótka modlitwa. Na rysunkach obok niej są przedstawione dzieci z towarzyszącym im, zawsze tak lubianym przez nie pluszowym misiem. Dziecko może poznać m.in. alegoryczną historię stworzenia świata, potopu za czasów Noego, walki Dawida z Goliatem, historię narodzin Jezusa czy Jego zmartwychwstania. Teksty są krótkie, skondensowane, ograniczone do istoty rzeczy. Napisane prostym, zrozumiałym językiem. Ilustracje nie tyle powielają ich treść, co stanowią znaczące dopełnienie.

To kolejna już propozycja wydawnictwa Jedność skierowana do dzieci. Propozycja mająca ułatwić rodzicom przekazywanie dzieciom nie zawsze prostych treści. Mówiąca o miłości Boga do człowieka, który doświadcza jej zwłaszcza wtedy, kiedy Bogu zaufa. Dziecko poznaje nie tylko teksty biblijne, ale i ciągle jeszcze powszechnie obecne w kulturze symboliczne odniesienia, nie zawsze być może wprost kojarzone z Biblią - takie jak historia o synu marnotrawnym, o dobrym Samarytaninie, o Jonaszu w brzuchu wieloryba, potopie czy starciu małego Dawida z olbrzymim Goliatem.

Kolorowe, ciepłe, pełne radości ilustracje pobudzą wyobraźnię dziecka. Pomogą w lepszym zrozumieniu treści wyrażonych słowami. Elegancka forma wydania książeczki, okładka uzupełniona gąbką, sprawiają, że może stać się ona świetnym prezentem - zwłaszcza z okazji jakiejś religijnej uroczystości. Może być także pomocą i inspiracją dla rodziców, którzy nie potrafią samodzielnie wyjaśnić dziecku biblijnych przypowieści.

Kup książkę Biblia i modlitwy dla mnie i moich przyjaciół

Zobacz opinie o książce Biblia i modlitwy dla mnie i moich przyjaciół
Biblia i modlitwy dla mnie i moich przyjaciół
Christina Goodings, Janet Samuel