Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Biblioterapia w praktyce

Ewelina J. Konieczna (red.nauk.)

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010-08-05
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-464-8
Liczba stron: 268
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Jedną z metod uaktywniania człowieka jest biblioterapia. Polegając na oddziaływaniu za pomocą specjalnie dobranego tekstu literackiego, pełni rolę profilaktyczną, wychowawczą lub terapeutyczną. Bez względu na jej formę (indywidualną czy grupową), istotne jest postawienie właściwej diagnozy oraz ściśle związany z daną sytuacją dobór literatury. Książka Biblioterapia w praktyce jest nie tylko obszernym źródłem pomysłów do zastosowania w pracy z grupą, ale też poradnikiem ułatwiającym tworzenie autorskich scenariuszy biblioterapeutycznych.

 

Ponieważ teoria zawsze powinna iść w parze z praktyką, całość została podzielona na dwie zasadnicze części. Obok obszaru zastosowania scenariuszy terapeutycznych, przybliżenia istoty biblioterapii oraz celów i przeznaczenia scenariuszy, znalazły się w publikacji konkretne wiadomości dotyczące metodyki pracy z tekstem biblioterapeutycznym. Pomocą służy specjalnie opracowana tabela: treści pogrupowane w sześciu jej kolumnach to szczegółowa charakterystyka scenariuszy zamieszczonych w dalszej części książki. Dokładna analiza tabeli pozwala dopasować wybrany tekst do konkretnej grupy i sytuacji. Wszystkie te informacje znacznie ułatwiają pracę na poszczególnych etapach postępowania terapeutycznego.

 

Publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli, wychowawców i terapeutów. Każdy, kto po nią sięgnie, odnajdzie materiały przynoszące zadowalające efekty. W zestawie znalazło się trzydzieści ciekawych scenariuszy, opatrzonych tytułem, szczegółowym opisem przebiegu zajęć oraz pytaniami, jakie prowadzący powinien zadać uczestnikom spotkania. Do niektórych dołączono przykładowe kwestionariusze, ułatwiające przyswojenie podanych treści. W każdym scenariuszu ukryte zostało głębokie przesłanie, które z powodzeniem można wykorzystać w omawianiu codziennych zachowań oraz analizowaniu życiowych problemów. Wszystkie scenariusze uczą rozróżniania dobra od zła, odpowiedzialności za własne czyny i świadomego ponoszenia konsekwencji działań, a także zachęcają do dokonywania roztropnych wyborów i podejmowania odpowiedzialnych decyzji.

 

W publikacji znalazły się również odpowiedzi na pytania dotyczące konstruowania autorskich scenariuszy. Bibliografia oraz adresy stron internetowych służą zainteresowanym ogromnym zasobem wiedzy. Opisane wydarzenia są najlepszym przykładem postępowania w sytuacjach zaczerpniętych z codziennego życia. Korzystanie z Biblioterapii w praktyce uczy rozwiązywania konfliktów szkolnych i rodzinnych. Podane propozycje doskonale nadają się do powszechnego zastosowania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MArtT Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów